SEO

SEO Uyumlu Meta Tag Nasıl Olmalıdır?

SEO Uyumlu Meta Tag: Meta etiketler, sayfanız hakkında arama motorlarına ve web sitesi ziyaretçilerine veri sağlayan görünmez etiketlerdir. Kısacası, arama motorlarının içeriğinizin neyle ilgili olduğunu belirlemesini kolaylaştırır ve bu nedenle SEO için hayati önem taşır. Meta etiketler bir HTML belgesinin <head> bölümüne yerleştirilir ve bu nedenle CMS’nize kodlanması gerekir. Bu, web sitenize güç veren platforma bağlı olarak daha kolay veya daha zor olabilir: WordPress gibi bir “hazır” bir sistem kullanıyorsanız, işiniz oldukça kolay. Ancak, sitenize eklenecek meta etiketlerin yer aldığı en ince ayrıntıya girmeden önce, neden bu kadar önemli olduklarından bahsedelim.

Meta etiketler neden önemlidir?

Daha önce belirtildiği gibi, meta etiketler siteniz hakkında SERP’de sitenizle karşılaşan arama motorlarına ve web sitesi ziyaretçilerine daha fazla ayrıntı sunar. İçeriğinizin en önemli öğelerini vurgulamak ve web sitenizi arama sonuçlarında öne çıkarmak için optimize edilebilirler. Arama motorları, iyi bir kullanıcı deneyimine giderek daha fazla değer verir ve sitenizin, bir kullanıcının sorgusunu olabildiğince iyi bir şekilde karşıladığından emin olmayı içerir. Meta etiketler, bilgi arayanların siteniz hakkında bilmesi gereken bilgilerin kısa ve öz bir şekilde ön planda görünmesini sağlayarak bu konuda yardımcı olur. Bazı meta etiket türleri sayfa yapısıyla ilgilidir ve sitenizin gezinmek için kolay olmasını sağlarken, diğerlerinin arama motorlarına sayfanızın hangi bölümlerinin önemli olduğunu ve hangilerinin göz ardı edileceğini söylemesini sağlar.

SEO İçin Önemli 6 Meta Tag

1. Başlık etiketi

Başlık etiketi kullanıcıların SERPs fark ilk şeylerden biridir. Sayfanızın, içeriğinizin neyle ilgili olduğunu gösteren bir önizleme başlığıdır. Arama sonuçlarında göründüğü kadar önemlidir, ancak aynı zamanda çapa metni ve sosyal paylaşımlarda bir başlık olarak ortaya çıkarılmıştır. Bu, başlık etiketinizin açık, açıklayıcı ve genellikle 55 karakterden fazla olmaması gerektiği anlamına gelir. Bu 55 karaktere bir anahtar kelime ekleyebiliyorsanız, SEO’nuzu geliştirebilirsiniz, ancak daha da önemli olan, değer katmayı hatırlamaktır. Doğru anahtar kelimeye sahip olmayan bir başlık, mutlaka daha iyi sonuçlara yol açmaz. Başlık etiketiniz yalnızca ziyaretçileriniz için değil, içeriğinizi de keşfeden arama motorlarıdır. Böylece, başlığınızın herkes için anlamlı olmasını sağlamak için açıklığı bağlamla karıştırmanız gerekir. WordPress’te Yoast SEO gibi bir eklenti kullanıyorsanız, sayfanızın bir önizlemesini ve arama sonuçlarına nasıl bakabileceğini görmek için başlık etiketinizi SEO bölümünde eklemek daha kolay hale gelir.

2. Meta açıklaması

Meta açıklaması başlık etiketi eşit öneme sahiptir. Başlık etiketi, bir arama sonucunun üstünde görünen başlık ise, meta açıklaması, altında görünen snippet’tir. Meta açıklama, sayfanızın içeriğinin doğru bir tanımını sağlamalıdır. Genellikle kullanıcıların sayfanıza tıklayıp tıklamayacağını belirleyen unsurdur, bu da optimizasyonunda zaman harcamayı önemli kılar. Önceden, meta açıklamaları için en uygun uzunluk 150-165 karakterdi, ancak Google’ın arama sonuçlarını görüntülemesinin son zamanlarında yapılan bir güncellemede, daha uzun snippet’lerin vesilelerle gösterilmesiyle sonuçlandı.

3. Robot meta etiketi

Robot meta etiketi, arama motorlarına sitenizdeki sayfaların endekslenmesi gerektiğini bildirir. Bu meta etiketi robots.txt için benzer bir amaca hizmet eder  ; genellikle bir arama motorunun tek tek sayfaları indekslemesini engellemek için kullanılır; robots.txt ise bir sitenin tamamını veya bir bölümünü kesmesini engeller.

Arama motoru tarayıcısını bir sayfayı dizine eklememesini veya üzerinde herhangi bir bağlantı izlememesini bildiren bir robot meta etiketi şöyle yazılır:

<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow” />

Bununla birlikte, tarayıcının dizininizi dizine eklemesini ve sayfanızı takip etmesini söylemek isterseniz, robot etiketini şu şekilde değiştirirsiniz:

<meta name=”robots” content=”index, follow” />

4. Alt text / Alternatif metin

Görüntü optimizasyonu, arama sonuçlarında bu kez görsel içeriğinizle sıralamak için ek bir fırsat sunduğu için, modern SEO’nun çok önemli bir unsuru haline geldi. Resimleriniz hem arama motorlarına hem de insanlara erişilebilir olmalıdır. Alt metin, her ikisini de sağlayabilir: görüntü yüklenmezse görüntülenecek veya bir ekran okuyucu tarafından okunacak olan görüntülere metin alternatifleri sağlar; Ayrıca arama motorlarına o görüntünün ne anlama geldiğini anlatır.

Anahtar kelimeler, resim alt metninize eklenebilir, ancak yalnızca bunu yapmak mantıklıysa – bu etiketin anahtar kelime içermesi gerekmez. Çünkü bu, yalnızca erişilebilirlik ihtiyaçları olan ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimlerine zarar verebilir.

5. Canonical URL

Sitenizde hemen hemen aynı olan sayfalarınız varsa, o zaman bir öncelik vermek için arama motorlarını bilgilendirmeniz gerekebilir. Ya da sitenizde başka bir yerde yeniden yayınlanmış olan sendikasyon içeriği olabilir. Kanonik bir etiket kullandığınız sürece, bu içeriklerin ikisini de yinelenen bir içerik cezası  olmadan yapabilirsiniz.

Google’ı karıştırmak ve SERP’lerdeki sıralamasını kaçırmak yerine, tarayıcıların hangi URL’nin “ana” olarak sayıldığını yönlendiriyorsunuz. Bu, vurguyu doğru URL’ye yerleştirir ve diğerlerinin SEO’nuzu geçersiz kılmalarını önler.

Üstbilgi etiketi (h1, h2, h3, vb.)

Üstbilgi etiketleri içeriğinizin bir parçasıdır. Kısacası, sayfanızı yapılandırmak için kullandığınız başlıklardır. Kullanıcı deneyimini ve okuma kolaylığını geliştirmenin yanı sıra, başlık etiketleri de içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamak için arama motorlarına yardımcı olabilir. Başlık etiketlerinizin sırası (h1’den h6’ya), her bölümün önemini vurgulamaktadır. Bir h1 etiketi genellikle sayfa başlığı veya makale başlığı, h2 ve altında ise içeriğinizi kırmak için alt başlık olarak kullanılır. Başlık etiketleri kadar önemlidir, bunları aşırı kullanmamalısınız – nicelik değil, kaliteyi düşünün. Sayfanızdaki beş farklı başlık türü, SEO’nuza yardımcı olmayacaktır. Bunun yerine, içeriğinizi kırmak ve her bölümün ana noktasını tanıtmak için bunları taktik olarak kullanın.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close