Programsız Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Teknikleri

Windows 10 Hızlandırma: Microsoft Windows 10 işletim sistemi oldukça hızlıdır ve varsayılan ayarları kullanarak iyi performans gösterir. Yine de, Windows 10’u daha da hızlandırmak ve performansını artırmak mümkündür. Windows 10 bilgisayarınızı hızlandırmak ve olası hataları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Windows 10 Hızlandırma Adım Adım Yapılması Gerekenler

Windows 10, pencereleri, metinleri, simgeleri ve diğer alanları programlamak için ilgi çekici görsel efektlere sahiptir. Güzel ve hatta gösterişli görünse de, bir yük oluşturur. Gölge ve görsel efekt olarak da bilinen bu özellikler, Windows’un daha yavaş çalışmasına neden olabilecek sistem kaynakları kullanır.

  1. Başlat tuşuna basın, arama yerine sysdm.cpl yazın ve enter tuşuna basın.
  2. Gelişmiş sekmesinde sistem performansı seçeneğini tıklayın.
  3. Burada en iyi performansı ayarla seçeneğini seçin ve ardından Tamam düğmesine tıklayın.
  4. Resimli dosyalarınız varsa ve dosyanın simgesi olarak bu resmin küçük resmini görmek isterseniz, Simgeler yerine Küçük resimleri göster seçeneği için kutuyu işaretleyin. Bunu yapmak, En iyi performansı ayarla seçeneğinin yerine özel seçeneğin seçilmesine neden olur. Sıkıntı olmaz.

Windows güç ayarları optimizasyonu

Varsayılan olarak, Windows işletim sistemi genellikle daha düşük bilgisayar performansıyla sonuçlanabilecek bir güç planı kullanır. Bir masaüstü bilgisayarınız veya bir güç adaptörüne bağlı bir dizüstü bilgisayarınız varsa, Windows tarafından kullanılan güç planını ayarlayabilir ve bilgisayarın performansını artırabilirsiniz.

  1. Windows Denetim Masasını açın.
  2. Güç seçenekleri bölümünü bulun.
  3. Gelen pencerede yüksek performans seçeneğini seçin.

Windows Sistem Yapılandırması Ayarları

Windows 10, işletim sistemindeki sorunları bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olabilecek dahili bir bakım yardımcı programına sahiptir. Ayrıca, bilgisayar performansını artırmaya yardımcı olan işlemleri tanımlayabilir ve çalıştırabilir.

Arka planda çalışan, TSR olarak bilinen programlar ve işlemler, bilgisayarda bellek kullanır ve bilgisayarın olabildiğince yavaş çalışmasına neden olabilir. Bu programlardan ve işlemlerden bazıları bilgisayarın ve Windows işletim sisteminin çalışması için gerekli değildir ve kapatılabilir.

Kayıt Defteri Sorunları

Windows kayıt defteri; işletim sistemi, yazılım ve dosyalarla ilgili çok sayıda bilgiyi depolar. Kötü bilgiler, yanlış program kısayolları veya diğer sorunlar varsa, bilgisayarın yavaş çalışmasına neden olabilir. Kayıt defterindeki sorunları düzeltmek, bir bilgisayarı hızlandırmaya, daha verimli çalışmasına ve hataları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Kayıt defteri çok karmaşıktır ve elle düzeltmek istediğiniz bir şey değildir; daha da kötüsü sorunlara neden olabilir. Bir kayıt defteri temizleyicisi kullanmak daha iyi bir seçenektir. Aşağıda, tavsiye ettiğimiz birkaç kayıt defteri temizleyicisi bulunmaktadır.

  • CCleaner – Birçok kayıt defteri sorununu giderir ve bir bilgisayarı hızlandırmak için birkaç ek araç içerir.
  • EasyCleaner – Basit, ancak güçlü bir kayıt defteri temizleyicisi.
  • Glary Utilities – Güçlü bir kayıt defteri temizleyicisi ve sabit disk alanını boşaltmak ve bilgisayar performansını artırmak için birkaç ilave araç içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.