Teknoloji

Programsız Windows Bilgisayar Özellikleri Öğrenme

Windows PC Özellikleri Öğrenme: Bazen PC’niz hakkında, hangi donanım, BIOS veya UEFI sürümünüz gibi bilgilere erişmeniz gerekir. Sistem bilgileriniz hakkında çeşitli düzeylerde ayrıntılar sağlayabilen birkaç yerleşik Windows aracı bu konuda size yardımcı olabilir.

Windows Bilgileri Öğrenme

Sisteminize genel bir bakışa ihtiyacınız varsa, Windows 8 veya 10’daki Ayarlar uygulamasında bulabilirsiniz. Windows+‘ya basarak Ayarlar uygulamasını açın ve ardından “Sistem” simgesini tıklayın.

Sistem sayfasında, soldaki “Hakkında” sekmesine geçin.

Sağda, iki ilgili bölüm bulacaksınız. “Cihaz Özellikleri” bölümü, işlemciniz, RAM, cihaz ve ürün kimliğiniz ve kullandığınız sistem türü (32-bit veya 64-bit) dahil olmak üzere donanımınızla ilgili temel bilgileri gösterir.

“Windows” bölümü, mevcut Windows sürümünü ve yapısını gösterir.

Donanım Bilgileri Öğrenme

Sistem Bilgisini açmak için, Windows+R‘ye basın, açma alanına “msinfo32” yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

Açtığınız “Sistem Özeti” sayfası, Ayarlar uygulamasında gördüğümüzden daha fazla bilgi sağlar. Windows sürümüne ve bilgisayarınızın üreticisine ilişkin bilgileri, BIOS sürümü, anakart modeli, kurulu RAM ve benzeri donanım ayrıntılarıyla birlikte görebilirsiniz.

Ancak bu sadece hizmeti gösteriyor. Sol taraftaki düğümleri genişletin ve daha kapsamlı bir ayrıntı seviyesine göz atabilirsiniz.

Örneğin, “Görüntü” bileşenini tıklayın; grafik kartınızın markasını ve modelini, sürücü sürümünü ve geçerli çözünürlüğünüzü görebilirsiniz.

Sistem Bilgilerini Dışa Aktarma

Sistem Bilgisi uygulaması hakkında not etmeniz gereken bir başka mükemmel özellik var. Ayrıntılı bir sistem raporunu metin dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. Sisteminizle ilgili ayrıntıları başkasına göndermeniz gerekiyorsa veya önyükleme yapamayacağınız bir PC’yi gidermeniz durumunda yalnızca bir kopyasını almak istiyorsanız bu yararlı olabilir.

Önce, dışa aktarmak istediğiniz bilgileri seçin. “Sistem Özeti” düğümünü seçerseniz dışa aktarılan dosya, Sistem Bilgisi uygulamasında bulunan her düğümün altında bulunan tüm ayrıntıları içerir. Dışa aktarılan o düğümün yalnızca ayrıntılarına sahip olmak için herhangi bir düğümü de seçebilirsiniz.

Ardından, “Dosya” menüsünü açın ve “Dışa Aktar” komutunu tıklayın.

Oluşturacağınız metin dosyasına bir ad verin, bir yer seçin ve ardından “Kaydet” düğmesini tıklayın.

Sisteminizle ilgili tüm ayrıntıları görmek için istediğiniz zaman bu metin dosyasını açın.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close