Özbekistan’ın Başkenti ve Önemli Şehirleri

Özbekistan zengin bir mirasa sahip güneşli ve sıra dışı bir ülkedir. Bu harika ülkede, şaşırtıcı derecede kibar, misafirperver bir insan yaşıyor. İlk şehirler burada 2500 yıldan daha önce doğdu. Eski zamanlardan beri Özbekistan, kervan yollarının bir kavşağı, ülkeler ve halklar arasında bir bağlantı, diller, kültürler ve uygarlıklar için bir buluşma noktası olmuştur. Semerkant, Buhara, Hiva, Şahbazabz, Termez, Taşkent antik kentleri, Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan bu eşsiz yolu inşa eden halkların yaşayan bir anısı olarak, Büyük İpek Yolu’nun asırlık geçmişini yansıtan mimari anıtlarıyla hizmet ediyor. Doğa, çeşitliliğiyle sarsar: görkemli Kızılkum Çölü’nün sıcak kumları, boyunca Tien Shan ve Pamirlerin dağlık bozkırları ve çöllerinin dağlık sistemleri…Yeşil ovalar, sonsuz karla kaplı dağ sıralarıyla çevrilidir.

Bu harika ülkenin misafirleri, sadece burada yaşayan halkların orijinal tarihini, kültürünü, geleneklerini ve yaşam biçimlerini öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından insanların hacı kıldığı kutsal yerlere de seyahat edebilir. Tarihi yerler, anıtlar, müzeler ve sanat galerileri, eski yapılar ve yapılar (örneğin, antik kaleler, camiler, medreseler, kütüphaneler ve kuyuları) yanı sıra parklar, ulusal bayramlar ve diğer kültürel etkinlikleri ziyaret edebilirsiniz. Yüzlerce yıl önce olduğu gibi, doğu pazarları, güneşin ilk ışınlarıyla hayat buluyor ve ziyaretçilere, çok sayıda sulu meyve ve sebze, taze pişmiş ekmek, düz kek ve samsadan oluşan zengin lezzetlerle ilgi gösteriyor.

İşte Asya’nın en güzel şehirlerine ev sahipliği yapan Özbekistan’ın en çok tanınan ve en eski tarihe sahip olan şehirleri…

Özbekistan’ın Başkenti ve Önemli Şehirleri

Semerkant

Semerkand, dünyanın en eski şehirlerinden biridir ve M.Ö. 742’de kurulmuştur. E (VIII. Yüzyıl). Babil, Roma, Atina ile aynı yaştadır. İki bin yıldan fazla bir süredir şehir, Çin ve Avrupa arasındaki Büyük İpek Yolu’nun yanı sıra Orta Doğu’nun temel bilim merkezlerinden biri olmuştur. XIV yüzyılda Timurlu imparatorluğunun başkenti olmuştur. Kentin mimari başyapıtlarının büyük çoğunluğu bu dönemde inşa edilmiştir. Bu, Semerkant’ın en yüksek gelişme dönemiydi. Uluğ Bey yönetiminde, Semerkant, dünya biliminin merkezlerinden biri oldu. Burada yeni yüksek öğretim kurumları inşa edildi medrese ve gözlemevi. Müslüman Doğu’nun en iyi bilimsel zihinleri şehirde çalıştı. Birçok şair, yazar, tarihçi ve gezgin Samarkand’ı “dünyanın değerli incisi”, “Doğu Roma”, “Eski Doğu’nun Cenneti” olarak adlandırdı. 2001 yılında Semerkant, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesinde bir Kavşak Şehri olarak yer aldı.

Uluslararası müzik festivali “Shark Taronalari”, 1997’den beri Özbekistan Devlet Başkanı Islam Karimov’un girişimiyle Semerkant’ta düzenleniyor. Her iki yılda bir olmak üzere düzenli olarak düzenlenir. Müzik forumunun beyan edilen hedefleri ve görevleri, ulusal müzik sanatının en iyi başarılarının yaygınlaşması, korunması ve geliştirilmesidir. Modern Semerkand, büyük bir kültür merkezidir. Opera ve bale tiyatrosu, müzeler, uluslararası müzik festivalleri, eski el sanatları burada bulunur. Yerel esnafların ürünleri şehrin misafirleri arasında yüksek talep görmektedir.

Taşkent

Taşkent, Özbekistan’ın başkenti ve en kozmopolit şehridir. Ağaçlıklı sokaklar, sayısız çeşmeler ve hoş parklar burada yer alır. 1991’den beri şehir ekonomik, kültürel ve mimari olarak değişti. Sovyet döneminden binalar yeni modern binalarla değiştirildi. “Downtown Tashkent” bölgesinde 22 katlı NBU Bank binası, Intercontinental Hotel, Uluslararası İş Merkezi ve Plaza Binası yer almaktadır. Taşkent İş Bölgesi, Özbekistan’daki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin gelişimi için kurulmuş özel bir semttir. Taşkent, İslami Üniversitesi de dahil olmak üzere, sayısız tarihi cami ve önemli İslami  yapılara  sahip olduğu için 2007 yılında “İslam dünyasının kültür başkenti” adını almıştır. Taşkent, 1924’ten beri şehirde bulunan Kuran’ın en eski yazılı kopyalarından biri olan Semerkand Kufi Kuran’ı elinde bulundurmaktadır.

Buhara

Buhara, Orta Asya’nın en eski şehirlerinden biridir. Bukhara’nın yaşı 2500 yılı aşmaktadır. Şehrin ortaya çıkışı ile çeşitli efsaneler ve gelenekler ile ilişkilidir. Efsanelerden birinde Kral Siyavuş’un oğlunun Buhara’ya geldiği söylenir, Kral Afrasiab’ın kızı ile evlenir ve orada bir kale Ark inşa edilir ve Türk imparatorluğu hükümdarı olur. Kentin topraklarındaki kültürel katman 20 metreden fazladır: bu derinlikte arkeologlar, MÖ yüzyıla tarihlenen konut ve kamu binaları, mutfak eşyaları ve madeni paralar, aletler ve mücevher kalıntılarını keşfettiler. Antik çağda, Buhara, Orta Asya’nın bir parçasıydı – Sogd, Büyük İskender’in zamanlarında şehir planlama yapısını geliştirdi. Şehir isminin kökeni farklı versiyonları vardır: bir versiyona göre, “Buhara” kelimesi “manastır” (vihara), diğeri ise “bilginin bulunduğu yer” anlamına gelir.

Fergana

Fergana Vadisi’nin güney kesiminde bulunan Özbekistan’ın doğusunda bir şehirdir. Fergana’nın tarihçesi üç tarihsel döneme uyar: devrim öncesi, Sovyet ve akım (bağımsızlık dönemi). 1876 ​​yılında kuruldu.Fergana: Özbekistan’ın en genç şehirlerinden biri. Şehir, Fergana vadisinin vadi kenti arasında üçüncü sırada yer alan 340.000’den fazla insana sahiptir. Ferghana’da antik mimari ve tarihi eserler yoktur, ancak onlarsız şehir çok pitoresk ve kendine özgü bir görünüme sahiptir. Kentin asırlık ağaçlarının ana dekorasyonu: çınar ağaçları, kavak, meşe… Fergana uzunca bir şekilde Fergana’yı bir bahçe kentine dönüştürdü. Fergana’ya 55 kilometre mesafede Özbekistan’ın ünlü bir köşesi var – Shakhimardan. Bu Margilan ve Fergana’nın sakinleri için geleneksel bir dinlenme yeridir.

Nevai

Nevai,Zeravshan Nehri vadisinde yer almaktadır ve 1958 yılında kurulmuştur. Kent, nadir toprak elementleri, kıymetli metaller ve uranyumun çıkarılması için madencilik endüstrisinin merkezi olarak kurulmuştur. Navoi, Özbekistan’ın önde gelen sanayi merkezidir. 1958 yılında, Karman yerleşimi bir maden ve metalurji tesisinin inşasına başlamış ve büyük Özbek şairi, bilim adamı ve devlet adamı Ali Şir Nevai onuruna, Navoi adlı yeni bir şehir kurulmuştur.

Hive

Hive, Orta Asya’nın batısındaki büyük bir devlet olan antik Harezm’in en ünlü şehirlerinden biridir. Güçlü duvarlarla çevrili olan ve Hetkih vahasının incisi olan tarihi Hiva şehri, UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı ilan edildi. Evrensel öneme sahip değerler listesinde, Khorezm dünya medeniyetinin önemli bir merkezi ve Büyük İpek Yolu’ndaki önemli merkezlerden biri olarak özel bir yer kaplar. Arkeolojik verilere göre, Hive 2500 yıldan fazla bir süre önce kurulmuştur. 1997 yılında Hive, 2500. yıldönümünü kutladı. Dünya öneminin eşsiz değerleri arasında, haklı olarak “şehir müzesi” unvanını kazanan Hive’nin mimari anıtları bulunmaktadır.

Şehr-i-Sebz

Şehr-i-Sebz, Özbekistan’ın güneyinde, Semerkant’ın yaklaşık 80 km güneyinde, 100.300 nüfusuyla (2014) bulunan Qashqadaryo Bölgesi’nde bir şehirdir. 622 m yükseklikte yer almaktadır. Timur’un türbesi burada bulunur.

Tirmiz

Tirmiz, M.Ö. VI. Yüzyıla giren şehir olan Orta Asya’nın antik kentlerinden biridir. MÖ 329’da. E. Şehir Büyük İskender tarafından fethedildi. Daha sonra, Greko-Bactrian krallığı Demetrius’un kurucusu Demetris kentini seçti. Kushan krallığının bir parçası olarak (MS 3. yüzyıldan itibaren), şehir Ta-li-mi (Çin kaynaklarında Tu-mi, Tami) olarak anılmıştır. 9.-10. Yüzyıllarda Termez büyük bir şehir, ticaret, el sanatları, bilim ve kültür merkezi olmuştur. Termez, Özbekistan’ın en güneydeki şehridir. Şehrin 20 km batısında, Amu Darya’nın aşağı kısmında, Tugai ormanları olan bir ada olan Aral-Paigambar Tabiatı Koruma Alanı bulunmaktadır.

Nukus

Nukus, Karakalpakstan’ın orta kesiminde Amu Darya’nın sağ kıyısında yer alan Özbekistan’ın güney batısında bir şehirdir. Şehrin güney ve doğu kısımları Kyzyl Kum Çölü ile çevrilidir. Şehrin kuzey kısmı, Amu Darya’nın deltasını sınırlar. Nukus şehrinde bulunan Karakalpakstan Yerel Tarih Müzesi, Orta Asya’nın en eski müzelerinden biridir. Müzenin tarihi yaklaşık 80 yaşında ve sergileri gerçekten eşsiz ve ilginç.

Nukus’ta Asya bölgesinin en iyi sanat koleksiyonu olan IV Savitsky Devlet Sanat Müzesi, Rus avant-garde eserlerinin en büyük ikinci koleksiyonuna sahiptir. İngiliz The Guardian gazetesi müzeyi “dünyanın en güzel müzelerinden biri” olarak adlandırdı (Amelia Gentleman “Savitsky’nin gizli Hoard’u.” The Guardian, 1 Ocak 2001). Nukus Müzesi’nin koleksiyonunda “Rus sanatının tarihine ışık tutuyor” ve “1920-1930 sanatsal yaşamının gerçek bir resmini veriyor” diyorlar (Prof. Hansen-Leve, JK Marcade).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.