Öğretmenlerin İzlemesi Gereken En İyi Gençlik ve Üniversite Filmleri

Bu duygu bize çoğu zaman ütopik gibi gelse de ara ara o anlara yaklaştığımızı hissettiğim oluyor. Bu anları yakalamak için kesinlikle aşağıda önereceğim filmleri izlemek, oradaki yaklaşımları birebir olmasa da benimsemek çok işimize yaracak. Haydi hep birlikte bakalım. Bu filmleri boş zamanlarınıza yayarak izlerseniz gerçekten bakış açınıza güzel bir yön vereceksiniz.

Ölü Ozanlar Derneği (IMDB:8.0)

İlk film şüphesiz branşımla alakalı olduğu için Ölü Ozanlar Derneği olmalıydı. Bir edebiyat öğretmeninin öğrencilerinin hayatında açtığı çığırı işliyor. Şiire ve edebiyata bakış açılarını yeniden keşfetmelerini, “özgürlük” kavramının ne olduğunu düşünmeleri üzerine bazı farkındalıklar yaratıyor. Henüz izlemediyseniz ve benim gibi bir edebiyat öğretmeniyseniz izlemek için bir an bile durmamanız gerekiyor.

Can Dostum

Kime izlettiysem hep olumlu dönüt aldığım bir filmdir Can Dostum. Robin Williams’ın mükemmel performans sergilediği ve niye bu kadar genç yaşta intihar etti diye beni bir kez daha düşündürecek kadar güzel bir film. Zeki, kitap okumayı seven ancak yuvada yetişen serseri bir gencin topluma katılması için ıslah edilmesi gerekiyor. Ancak bu hiç de kolay olmuyor. Onu hayata adapte eden kişi ise bir psikolog. İşte o adamın gözüyle bakabilmek lazım hayata. Bence seveceksiniz.

Güçlülerin Dünyası

Bu filmi hatırlar mısınız bilmiyorum ama bende çok güzel etki bırakmıştı. Tamam bir şaheser değil, olmazsa olmaz değil ama yine azılı öğrencilerini Capoeira sporuyla ıslah eden bir öğretmeni anlatıyor. Bence izleyin. 1993 yapımı bu arada.

La Vita e Bella / Hayat Güzeldir (IMDB: 8.6)

Yahudi propagandasını dibine kadar yapsa da almanız gereken mesajı alıp kalanına tepki koyduğunuzda daha keyifli izleniyor. II. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarına götürülen bir baba ve oğlunun burada hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Tabii bu hayatta kalma mücadelesinde tüm kampı ve yaşananların oğluna tiyatro gözüyle anlatan, izleten bir baba ve çocuğun varlığından habersiz Alman Nazileri var. Bence izleyin.

3 Idiots / 3 Aptal (IMDB: 8.4)

Amir Khan sinema işini biliyor demiştim size. Her Çocuk Özeldir’in yapımcısı ve oyuncusu Amir Khan’ın muhteşem bir filmi. Ezbere, yarışmaya ve dayatmaya dayalı Hint eğitim sisteminin bir eleştirisi yapılıyor. Kısmî olarak bizim eğitim sistemimize de uyarlanabilir. Mükemmel bir film keyfi yaşatacak size 3 Idıots. Öğrenmeyi neden yaptığımızı, başarının ne olduğunu bize az da olsa düşündürecek bir film. Keşke bizim öğretmenlerimiz de izlemiş olsaydı.

Little Miss Sunshine / Küçük Gün Işığım (IMDB 7,9)

Bu filmi izleyeli uzun zaman oldu. Az önce denk geldim. Ancak çok güzel bir film olduğunu hatırlıyorum. Küçük kızlarının bir ideali uğruna ailenin yaptığı yolculuğu anlatıyor. Ancak burada ilginç taraf aile bireylerinin birbirleriyle pek bir bağı yok. Hatta sürekli çatışma halindeler. Bu yolculuk onların yeniden aile olmasını sağlıyor. Bence hafif komedi unsurları da barındıran bu filmi sıkıldığınız bir anda açın, çayınızı yudumlarken izleyin.

Freedom Writers / Özgürlük Yazarları (IMDB: 7,5)

Keyif alarak izlediğim güzel bir film. Bir öğretmenin çeşitliliklerden bir bütün oluşturmasını işleyen, sorunlu öğrencileri arkadaş olabilecek kıvama getirme kabiliyetine sahip bir öğretmenin yaptıkları. Aslında klasik bir Amerika okul filmi diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.