Nükleer Silaha Sahip Devletler Listesi

Nükleer Silaha Sahip Devletler: Güç, şehvetten öte bir şeydir; bireyin diğer bireyler arasında hayatta kalmasını ve otoritesini güvence altına almasını sağlar. Daha geniş perspektifte, dünya, diğerleri üzerinde egemenlik ve güç arayanlar için bir savaş alanı haline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerin her biri, diğer ülkeler üzerinde üstünlük kazanmayı planlamakla meşguldür. Aslında durum yüzyıllardır böyleydi ve insanların bir arada yaşamaya başlaması ve çoğalması, dünyayı savaş ve terörün kısır döngüsüne sürükledi. Uzun mesafeli füzelerden güçlü mühimmatlara kadar, dünya bir sonraki seviyenin ötesine geçen nükleer cephanelik çağına girdi. En iyi örnek, nükleer patlamaların Hiroşima ve Nagasaki’de yarattığı tahribatın etkisidir. Bunca yıl sonra insanlar hala etkilenmeye devam ediyor. Bu yazımızda nükleer silaha sahip devletler listesi yer alıyor.

İşte nükleer güç sahibi olan ülkeler

Nükleer Silaha Sahip Ülkeler

Sovyetler – Rusya

Rusya - Nükleer Silaha Sahip Ülkeler

Eski Sovyetler Birliği, dünyada Nükleer güç haline gelen ikinci ulus oldu. Sovyet Atom Bombası Projesi adlı kaza projesi 1949 yılında gerçekleştirildi. Ülke, güç denklemini düşmanlarıyla eşleştirmek durumunda kaldı. RDS-37 olarak adlandırılan ilk hidrojen bombası 1955 yılında Rusya tarafından test edildi. 1989 yılında Soğuk Savaş sırasında sayıları yükselmeye devam ederken, nükleer savaş başlıkları üretimi 45000 ile zirve noktasına yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika - Nükleer Silaha Sahip Ülkeler

Birleşik Devletler, nükleer silahı olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.  İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikalıların yaşadığı tek korku, Nazi Almanyası’nın onlardan önce nükleer silahlar geliştirmesi idi. Düşmanlarının önünde ilerlemeye çalışırken, Amerika 1945’te yapılan ilk nükleer denemesinde galip geldi. Dünyadaki düşmanlarına karşı nükleer cephaneliklerini kullanan ve Hiroşima ve Nagasaki’de büyük çaplı yıkıma neden olan tek ülke Amerika’dır. Başarılı deneylerden sonra ülke atom silahlarını modernize etti ve mevcut en son teknoloji ile donattı. Soğuk Savaş döneminde, sayıları arttırdı ve Amerika sadece 31.000 zaten inşa edilmiş nükleer cephaneliğe ek olarak yaklaşık 70.000 savaş başlığı daha üretti.

Fransa

Fransa - Nükleer Silaha Sahip Ülkeler

Fransa, ilk kez nükleer deneyi gerçekleştirdiğinde 1960’da Avrupa’nın atom gücünden biri olarak ortaya çıktı. Bölgedeki iktidarın güçlendirilmesi, Fransa’nın aşırı derecede nükleer araştırmalara zemin hazırlamasına neden olan temel amaçtı. Sonuç olarak, 1968’de devletin ilk hidrojen bombasını da geliştirmeyi başardı. 1992’de Fransa, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı imzalamıştı. Şu anda, ülke, dünyadaki en yüksek üçüncü nükleer güç haline gelen 300 kadar nükleer savaş başlığı elinde tutuyor.

Çin

Çin - Nükleer Silaha Sahip Ülkeler

Dünyayı giderek iki kutuplu hale getiren dünyadaki ikinci güç ortaya çıkan süper güç olan Çin, 1964’te nükleer bir güç haline geldi. Nükleer silahlarını dünyanın, Sovyetler Birliği’nin ve Birleşik Devletlerin büyük güç devlerine karşı direnmek için geliştirme çalışmaları yapıyor. Daha sonra ülke, bu silahları nükleer füzeler haline getiren fisyon bombalarına da üretti. Çin’in şu anda elinde tuttuğu nükleer savaş başlıklarının miktarı yaklaşık 250’ye ulaştı ve böylece dünyanın en büyük dördüncü nükleer süper gücü oldu.

Birleşik Krallık – İngiltere

Birleşik Krallık - Nükleer Silaha Sahip Ülkeler

225 nükleer savaş başlığı ile Birleşik Krallık listede beşinci sırada yer alıyor. İlk nükleer cephaneliğini 1952’de kurdu. Nükleer enerjiye erişen dünyanın üçüncü ülkesi oldu. Ülkenin cephanelik geliştirmesi için temel itici güç, bölgedeki güç konumunu korumak oldu. İlk araştırma, daha önce ABD ve Kanada ile birlikte Manhattan projesinde çalışmış olan nükleer bilim adamı tarafından gerçekleştirildi. Bununla birlikte, İngiltere mümkün olan en yeni mekanizmayı tasarlamak için üretim taktiklerini ve uzmanlığını kullanmak zorunda kaldı. Ülkenin yapmış olduğu ilk hidrojen bombası 1957’de olduğu gibi test edildi.

Pakistan

Pakistan - Nükleer Silaha Sahip Ülkeler

Nükleer silahlara sahip olan ülkeler arasında Türkiye’ye en yakın olan ülke Pakistan’dır. Başbakan Zulfikar Ali Butto ve Pakistan Atom Enerjisi Komisyonu Başkanı Munir Ahmad Khan tarafından 1972’de üretime başladı. Bomba hazırlıklarını 1976 yılına kadar tamamlamayı taahhüt etti, ancak programdan geride kaldı, Abdul Qadeer Han bu amaçla Avrupa’dan çağrıldı ve projeyi 1984’te bitirdi. 2010’da Atom Bilim Adamları Bülteni’nde belirtilen bir analize göre, Pakistan’ın yaklaşık 70-90 silahı var. Kesin silah sayısını tahmin etmek zordur, ancak Pakistan Stratejik Silahlar Bölümü tarafından belirtildiği gibi, yaklaşık 80-120 savaş başlığına sahipler.

Nükleer Güce Sahip Olan Devletler Listesi

Toplam dokuz ülke var. Nükleer enerjiye sahip toplam dokuz ülke ve savaş başlığı sayısı listesi.

Ülkeler Toplam savaş başlıkları
1. Rusya 8500
2. Birleşik Devletler 7700
3. Fransa 300
4. Çin 250
5. Birleşik Krallık 225
6. Pakistan 100-120
7. Hindistan 90-110
8. İsrail 80
9. Kuzey Kore 10

Ayrıca İran’da da nükleer güç olduğu iddiaları mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.