Sağlık & Yaşam

Nasıl Vejeteryan Olunur? Vegan Mutfak Nasıl Kurulur?

Veganizm, tüm hayvansal ürünleri yemeyi reddeden bir olgudur. Zor ama ödüllendirici bir hayat tercihidir. Mutfağını hazırlamak için biraz zaman ayırmak, bir vegan diyetinin pek çok avantajını yaşamayı kolaylaştıracaktır.

Vegan Yemek Tarifleri Öğrenme

Bir vegan mutfağı oluşturmak için, vegan yemek kitapları satın alın ve popüler vegan yemek tarifleri ve pişirme teknikleri hakkında bilgi edinmek için vegan yemek bloglarını okuyun.

Keskin Bıçaklar

Yüksek kalitede bıçak ve kesme tahtalarına yatırım yapın. Birçok vegan aşçının yararlı buldukları aletleri almayı düşünün. Birlikte tahıl ve fasulye, konserve ürünleri, fıstık ve tohum yağı, tereyağı gibi önemli vegan maddeleri alıp etiketleyerek kilerinizi düzenleyin. Protein ikamesi ve süt alternatifleriyle buzdolabınızı nasıl stoklayacağınız hakkında daha fazla bilgi için aşağı kaydırın.

Kaliteli Tenceler

Yüksek kaliteli tencere seti ve mutfak aletlerine yatırım yapın. Mutfakta bulunan aletlerin türü ve kalitesi, evde yemek tarifleri ile işlerinizi ve pişirme sürenizi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. Yemek hazırlarken, zamanınızı kesme, hazırlama ve pişirme konularına ayırdığınızdan emin olabilirsiniz, bu nedenle doğru araçların bulunması işinizi hızlandırır. Tencere paslanmaz veya dökme demir olmalıdır. En azından bir çorba tenceresine, kızartma tavasına ve bir normal tencereye sahip olduğunuzdan emin olun. Aynı zamanda güçlü bir blender edinin.

Kaliteli Ahşap Kesme Tahtaları

Güçlü bir ahşap kesme tahtasına sahip olun (ya da iki tane) Bu, bıçaklarımızın olması kadar önemlidir. Bunları elle yıkamanız gerekecek. Plastik kesme tahtalarından kaçının, çünkü o ürünler kesilir ve delikler, bakteriler için üreme alanları haline gelebilir.

Etiketler Kullanımı

Tüm tahıl ve fasülyeleri ayırın. Baklagiller, makarna ve pirinç ve kepekli tahıllar, sağlıklı ve dengeli bir vegan diyeti için gereklidir. Onları organize tutmak için etiketli açık kavanozlarda saklayın. Bu şekilde, ne zaman stoklamanız gerektiğini kolayca görebilirsiniz. Fasulye, mercimek ve bezelye son derece besleyici ve demir, lif ve protein gibi gerekli besin maddelerini sağlar. Ayrıca çok yönlüdürler. Sebze burgeri yapmak veya sıcak mercimek çorbası yapmak için siyah fasulye kullanın. Makarna, pirinç ve erişte hızlı ve kolay bir vegan yemeği hazırlar.

Konserveleri Düzenleme

Konserve mallarınızı bir araya toplayın. Uzun raf ömrüne sahiptirler ve çok uygundurlar. Konserve sebzeler genellikle dilimlenmiş olarak gelir – özellikle konserve domatesler, sağlıklı vitaminler ve antioksidanlar ile yüklenir ve hızlı soslar, çorbalar ve güveçleri hazırlamanıza izin verir. Konserve fasulye de fasulye emmek için zaman kısaltmak gibi çok kullanışlıdır.

Unlu Mamülleri Düzenleme

Fırınlama ihtiyaçlarınız için ayrı bir bölüm hazırlayın. Tam tahıllı un, vegan kısalması, pişirme tozu ve fırın tozu birlikte gruplandırılabilir. Yüksek kaliteli un, elle öğütülüp atılabilir veya önceden öğütülüp satılabilir ve vegan tatlıları ve pişmiş mallar yaratmak için kullanılır.

Yağ Gereksinimi Karşılayacak Ürünler

Önerilen yağ alımını sağlamak için, yağlar, fındık ve tohumları tüketin. Yer fıstığı yağı, badem yağı veya kaşu yağı gibi çeşitli fındık yağına sahip olmak, yağ alımını kolayca tamamlamalıdır. işirme tariflerinde geleneksel tereyağ için zeytin ve kanola yağı kullanın.

Tatlandırma İçin Baharatlar

İlginç tatlar için bir baharat rafı oluşturun. Pişirken hızlı bir şekilde ulaşmak için, zerdeçal, köri, kekik gibi baharatlarınız için ayrı bir bölüm hazırlayın.

Sebze ve Meyve Stoklama

Pazardan, meyve ve sebze stoklayın.  Bu şekilde, yerel organik çiftçilerinizi destekleyebilir, çevrenin tadını çıkarabilir ve mevsimlik ürünler yiyebilirsiniz. Kolay erişim ve bozulmayı sınırlandırmak için meyve ve sebzelerinizi etiketleyin.

Alternatif Protein Bulundurma

Elinizde çeşitli alternatif proteinler bulundurun. Ekmek ve kızartma için ekstra firma tofu, sos ve pudingler için ipek tofu ve çorba ve pansumanlar için kurutulmuş tofu kullanın.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close