Teknoloji

Nano Teknoloji Nedir?

Nanoteknoloji, boyutları nanometre cinsinden ölçülen teknolojik yapılarla ilişkili bilimsel, teorik ve mühendislik disiplinlere verilen genel addır. Bir örnek vermek gerekirse, birkaç nanometreden birkaç milimetreye kadar uzanan uzunluklarla karbon nanotüplerinin, karbonun minik tüplerinin birkaç nanometresi (bir insan saçı genişliğinin yaklaşık 1/50.000’i) uzunluğunda çalışması ve uygulanmasıdır. Karbon nanotüpleri, dünyada henüz keşfedilen en kuvvetli ve en katı malzemedir; çelikten on kat daha hafif ve 500 kat daha güçlüdür.

Nanoteknolojinin değerini anlamak için, uygarlık tarihinde hemen hemen tüm teknolojilerin, nanokristal özelliklerinin eksik bir şekilde cehalet içinde inşa edildiğinin farkında olmalıdır. Bununla birlikte, bu özelliklerin makroskopik olarak bir malzemenin yığın özellikleri üzerinde büyük etkisi vardır. Örneğin, modern metalik zırhlar, imalat sürecinin kesinsizliği nedeniyle, genellikle, trilyonlarca minik nanosel delik ve deformasyona sahiptir. Toplam olarak, bu minik delikler malzemenin mukavemetini belirgin bir şekilde azaltır ve bir kurşun ya da patlama ile nüfuz etmeyi kolaylaştırır. Bu tür konuların incelenmesi nanoteknoloji alanına girmektedir.

Nanoteknoloji, malzemeleri daha güçlü veya daha kullanışlı hale getirmenin yanı sıra, minik makinelere veya yapılara da odaklanmaktadır. Örneğin, şu anda kullandığınız bilgisayardaki transistörler, kullanılabilir alanlarını en üst düzeye çıkarmak için birbirlerinden 50 nanometre’den daha az uzaklıkta olacak şekilde tasarlanmışlardır. Yakın gelecekte, devrenin tasarımları, mevcut paradigmayı kullanarak minyatürleştirme sınırlarına karşı ilerlemeye başlayacak ve başka bir yaklaşımı zorunlu hale getirecektir. Nanoteknolojideki bilim adamları tam olarak bu konuyu inceliyor ve her sene milyarlarca dolar harcama yapılıyor.

Nanoteknolojinin nihai amacı, maddenin yapısını hassas bir şekilde kontrol etmektir. İleri nanoteknoloji, arterimizde yüzen, plakları kaldıran ve doku hasarını onaran nano ölçekli tıbbi cihazlar inşa etmemize izin verebilir. Bu tür makineler, bir gün birikip ölümle sonuçlanmadan yaşlanmanın neden olduğu hasarı onarmak suretiyle süresiz yaşamamıza izin verebilir diye düşünülmektedir.

Nanoteknoloji nedir

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close