Moğolların Avrupa Üzerindeki Etkileri

Moğollar asla Avrupa’yı işgal etmemiş, kıtanın sakinlerine tanıttıkları sanat, moda, yiyecek ve teknoloji sayesinde bir rönesans doğurmuştur. Tarihçiler, Avrupalıların Moğollarla bir karşılaşmanın, fethedilmenin bedelini ödemek zorunda kalmadan, tüm faydalarından yararlandığını söylüyorlar. Moğollar, teknikten mutfaklara kadar uzanan bir bilgi birikiminde, Avrupa’da yeni bir yaşam standardında yardımcı oldular.

Moğolların gelişinden önce, Avrupalılar frezeleme, madencilik ve diğer işlere güç vermek için insan ve hayvan emeğine güveniyorlardı. Bununla birlikte, Moğollar, su ve rüzgâr gücünden yararlanmalarını öğretti, bu da daha fazla üretkenliğe ve daha yüksek kaliteli mallara ve metal işçiliğine yol açtı.

Benzer şekilde, Moğolların vinç ve vinçlerin tanıtımı, marangozluk ve diğer binaların daha hızlı iş alması anlamına geliyordu.

Moğollar, onlarla birlikte, Avrupalıların alışık olduklarından daha az üretime ihtiyaç duyan şalgam, havuç, parsnips ve tere gibi birtakım yeni sebzeler ve diğer mahsuller getirdi. Moğollar sayesinde, Avrupalılar da genel olarak top ve ateş gücü ile tanıştırıldı. Moğolların gelişinden önce, Avrupalılar kağıt görmemişti. Kendi kendilerine nasıl yapılacağına dair bir anlayış kazandıktan sonra, bilgiyi daha hızlı ve daha geniş insan gruplarına yaymaya başladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.