Meditasyon Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Dersleri

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Nasıl Yapılır? Meditasyonun amacı zihninizi odaklamak ve sessizleştirmek, sonuç olarak daha yüksek bir farkındalık ve iç sükunet seviyesine ulaşmaktır. Bu yazımızda yeni başlayanlar için çevrenizde n’olursa olsun, kendinize bir huzur ve barış dünyası oluşturmanızı sağlayan, aydınlanmanın ve mutluluğun yolculuğuna başlamanızı sağlayan meditasyon temelleri tanıtılacaktır.

Meditasyon yapmak için nasıl bir ortam gereklidir?

Huzurlu bir ortam seçin. Meditasyon sakin ve huzurlu bir yerde uygulanmalıdır. Bu, sadece mevcut göreve odaklanmanızı ve zihninizi dışarıdaki uyaranlarla boğuşmaktan kurtarmanızı sağlayacaktır. Meditasyonun boyunca rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulmaya çalışın. İster beş dakika ister yarım saat… Mekanın çok büyük olmasına gerek yok – bir yerlerde özel olduğu sürece dolap ya da ofis meditasyon için kullanılabilir.

TV’yi, telefonunuzu veya diğer gürültülü cihazları kapatın. Müzik olmasını isterseniz, konsantrasyonu bozmamak için sakin, tekrarlayan ve nazik melodileri seçin. Başka bir seçenek küçük bir su çeşmesini açmaktır – akan su sesi son derece sakinleştirebilir.

Meditasyon alanının tamamen sessiz olması gerekmediğini anlayın, bu nedenle kulak tıkaçları gerekmez. Çim biçme makinesinin çalışması ya da havlayan bir köpek, etkili meditasyonu önlememelidir. Aslında, bu seslerden haberdar olmak, sesleri duymak; ancak düşüncelerinize hakim olmasına izin vermemek, başarılı meditasyonun önemli bir bileşenidir.

Yoğun trafikli bir kara yolunda veya başka bir gürültünün kaynağına oturmadığınız sürece, ağaçların altında barış bulabilir veya bahçenin gözde köşelerinde yemyeşil çimenlerin üzerinde oturabilirsiniz.

Meditasyon giysileri nasıl olmalıdır?

Rahat giysiler giyin. Meditasyonun ana amaçlarından biri zihni sakinleştirmek ve dış etkenleri engellemektir. Sıkı veya kısıtlayıcı kıyafetler yüzünden fiziksel olarak rahatsız olduğunuzu düşünüyorsanız, zor olabilir. Meditasyon uygulaması sırasında rahat kıyafetler giymeye ve ayakkabılarınızı çıkarmaya dikkat edin.

Ne kadar meditasyon yapmak istediğinize karar verin. Başlamadan önce, ne kadar meditasyona devam edeceğinize karar vermelisiniz. Pek çok tecrübeli meditatör, günde iki kez yirmi dakikalık seans önerirken, yeni başlayanlar günde bir kere olmak üzere beş dakika gibi kısa bir süre içinde başlayabilir.

Sabahları ilk 15 dakika veya öğle saatinizde beş dakika olsun, her gün aynı saatte meditasyon yapmaya çalışmalısınız. Ne zaman seçerseniz seçin, meditasyonu günlük rutininizin sarsılmaz bir parçası haline getirmeye çalışın. Bir zaman çerçevesinde karar verdikten sonra ona sadık kalmaya çalışın.

Meditasyon zamanınızı takip etmek isteseniz de, sürekli saatinizi kontrol etmek faydalı değildir. Uygulamanız bittiğinde sizi uyarması için hafif bir alarm ayarlamayı veya uygulamanın belirli bir olayla sonlandırılmasını düşünün – örneğin eşinizin yataktan kalkması veya güneş duvarda belirli bir yere çarpması gibi.

Meditasyon Öncesi Hazırlık

Esneme. Meditasyon, belli bir süre boyunca bir noktada oturmayı gerektirir, bu nedenle başlamadan önce herhangi bir gerginliği veya sıkılığı en aza indirgemek önemlidir. Birkaç dakikalık hafif gerilme yapmak, sizi gevşetmek ve bedeninizi ve zihninizi meditasyon için hazırlamak için gerçekten yardımcı olabilir.

Rahat bir konumda oturun. Yukarıda belirtildiği gibi, meditasyon yaparken kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir, bu nedenle sizin için en iyi pozisyondaki yeri bulmak çok önemlidir. Bacaklarınız, kalçalarınız ve beliniz çok esnek olmadığı sürece bağdaş kurup oturmak sırtınızı bastırmaya ve vücudunuzun omurganın çevresinde dengelenmesine engel olur. Uzun ve düz dengeli olmanızı sağlayan bir duruş seçin.

Gözlerinizi kapatın. Meditasyon, gözler açık veya kapalı olarak yapılabilir, ancak yeni başlayanlar için öncelikle gözleriniz kapalıyken meditasyonu denemek en iyi yöntem olabilir. Bu, herhangi bir harici görsel uyarımı engelleyecek ve zihninizi sakinleştirmeye odaklandıkça dikkatinizin dağılmasını önleyecektir.

Evde Meditasyon Teknikleri

Meditasyon nefes tekniği

Nefesize kulak verin. Tüm meditasyon tekniklerinden en temel ve en evrensel olan nefes meditasyonu pratiğe başlamak için mükemmel bir yerdir. Göbeğinizin üzerinde bir nokta seçin ve o noktaya kafanızla odaklanın. Karın içeri girip çıkarken, karnınızın yükselip düştüğünün farkındasınız. Nefes alışkanlıklarını değiştirmek için bilinçli bir çaba sarf etmeyin, normalde nefes alın.

Zihin Temizleme

Zihninizi temizleyin. Bu konuda, bir şeye odaklanmak yardımcı olabilir. Zihniniz farklı şeyler düşünmeye başlarsa başlarsa endişelenmeyin – bir acemi ve her şey gibi, meditasyonda iyi olma pratik gerektirir. Aklınızı solunumunuza yeniden odaklamak için çaba gösterin ve başka hiçbir şey düşünmeyin.

Meditasyon Mantrası

Bir mantra tekrarlayın. Mantra meditasyonu, zihni sessizleştirip derin meditatif bir duruma girene kadar bir mantra (ses, kelime veya cümle) defalarca tekrarlamayı içeren, yaygın bir meditasyon biçimidir. Mantra, hatırlanması kolay olduğu sürece seçtiğiniz herhangi bir şey olabilir.

Sanskritçe’de, mantra kelimesi “zihin aracısı” anlamına gelir. Mantra zihinde titreşimler yaratan, düşüncelerinizden ayrılmanızı ve daha derin bir bilinç hali girmenizi sağlayan bir araçtır. Kelimeyi veya deyimin aklınızı fısıldayarak meditasyon yaparken mantrayı kendinize tekrar tekrar tekrarlayın.

Meditasyon ve konsantrasyon

Basit bir görsel nesneye konsantre olun. Bir mantra kullanmaya benzer şekilde, zihninizi doldurmak ve daha derin bir bilinç düzeyine erişmenizi sağlamak için basit bir görsel nesne kullanabilirsiniz. Görsel nesne, istediğiniz herhangi bir şey olabilir, ancak pek çok kişi yanan mum alevini özellikle hoş buluyor.

Nesneyi göz hizasına getirin, böylece görmek için başınızı ve boğazı zorlamaya gerek yoktur. Çevrenizdeki görüşünüz sönükleşene ve cisim görmenizi tüketene kadar başka şeyleri gözlemleyin. Tamamen nesneye odaklandıktan sonra, beyninize ulaşan başka bir uyarı olmadan, derin bir huzur hissi duyacaksınız.

Görselleştirmeyi uygulayın. Görselleştirme, tam bir sakinlik haline gelene kadar aklınızda barışçıl bir yer yaratmayı ve onu keşfetmeyi içeren, popüler bir meditasyon tekniğidir. Bir yerde istediğiniz gibi olabilir – ancak tamamen gerçek olmamalı, sizin için benzersiz ve kişiselleştirilmiş olması gerekir. Gördüğünüz yer sıcak, kumlu bir plaj, çiçeklerle dolu bir çayır, sessiz bir orman olabilir. Ne olursa olsun seçeceğiniz yerin, kutsal olmasına izin verin.

Kutsal alana girdikten sonra, kendinizi keşfetmenize izin verin. Çevrenizin “yaratılması” gerekmez, onlar zaten oradadırlar. Zihninizin ön plana çıkmasına izin verin. Çevrenizin manzaralarını, seslerini ve kokularını alın – yüzünüze karşı taze esinti veya vücudunuzu ısıtan alevlerin ısısını hissedin. Alanı doğal olarak genişletin ve daha somut hale getirmek için istediğiniz kadar keyfini çıkarın. Gitmeye hazır olduğunuzda birkaç derin nefes alın, ardından gözlerinizi açın. Yarattığınız herhangi bir alan, size özgü ve kişiliğinizin bir yansıması olacak.

Bedeni Rahatlatmak

Bir vücut taraması yapın. Bir vücut taraması yapmak sırayla her bir vücut bölümüne odaklanır ve onu bilinçli bir şekilde rahatlatır. Bu, vücudunuzu rahatlattıkça zihninizi rahatlatmaya yarayan basit bir meditasyon tekniğidir.

Gözlerinizi kapatın ve vücudunuzda, genellikle ayak parmaklarında bir başlangıç ​​noktası seçin. Parmaklarınızın üzerinde hissedebileceğiniz her türlü sansasyona konsantre olun. Gerginliği ve kasılmayı vücudunuzdan atın. Parmaklar tamamen rahatladıktan sonra, ayaklarınızın üzerine gelin ve gevşeme işlemini tekrarlayın.

Ayaklarınızdan, dizlerinize, kalçalarınıza, kalçalarınıza, kalçalarınıza, karnınıza, göğüs sırt, omuzlarına, kollarınıza, ellerinize, parmaklarınıza, boynunuza, yüzünüze, kulaklarınıza ve başınızın üst kısmına doğru yukarı doğru hareket ederek vücudunuz boyunca devam edin. İstediğiniz kadar uzun sürebilir.

Her bir vücut bölümünün rahatlamasını tamamladıktan sonra vücudunuza bir bütün olarak odaklanın ve elde ettiğiniz sükunetin ve gevşeklik hissinin tadını çıkarın. Meditasyon pratiğinizden önce birkaç dakika nefeslerinize odaklanın.

Kalp çakra meditasyonunu deneyin. Kalp çakra vücuda yerleştirilen yedi çakradan veya enerji merkezlerinden biridir. Kalp çakra göğün merkezinde bulunur ve sevgi, merhamet, barış ve kabul ile ilişkilendirilir. Kalp çakra meditasyonu, bu duygularla temas kurmayı ve onları dünyaya göndermeyi içerir.

Başlamak için gözlerinizi kapatın ve sıcaklıklar ve enerji yaratmak için avucunuzun kenarlarını ovun. Daha sonra sağ elinizi göğsünüzün merkezine, kalp çakrasına yerleştirin ve sol elinizi en üste yerleştirin. Derin bir nefes alın ve nefesler alırken kalp çakrasına bağlı titreşim olan “yam” kelimesini söyle. Bunu yaparken göğsünüzden avucunuza yayılan parlayan bir yeşil enerji düşünün. Sevgi hayat güzel duygular…

Hazır olduğunuzda, ellerinizi göğsünüzden alın ve enerjinizin avuçlarınızdan kaçmasına izin verin, sevdiklerinizi sevdiklerinize ve dünyaya gönderin. Vücudunu içerden hissedin. Vücudunuzdaki enerji alanını, özellikle kollarınızın ve bacaklarında hissediyor musunuz? Eğer bunu hissetmezsen, sorun değil. Fakat düşünün: Vücudumuzun farklı bölümlerini nasıl hareket edebiliyoruz? Vücudumuzda akan enerji alanıdır. Dikkatinizi bu enerji alanına odaklamak, yalnızca bugünkü haline gelmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Varoluşunuza ve yaşamınızdaki akışa bağlanmanıza yardımcı olacaktır.

Gündelik Yaşamda Meditasyon Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamda meditasyon. Meditasyon, kesinlikle tanımlanmış uygulama oturumlarıyla sınırlı olmak zorunda değildir, günlük yaşam boyunca dikkat çekici bir şekilde uygulayabilirsiniz. Örneğin, stres anlarında, sadece nefesinize odaklanmak için birkaç saniye durarak kötü düşünceleri terk edebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı bir yaşam tarzı izleyin. Sağlıklı bir yaşam tarzı, daha etkili ve yararlı meditasyona katkıda bulunabilir, bu nedenle sağlıklı yemeyi, egzersiz yapmayı ve yeterli düzeyde uyumayı alışkanlık haline getirin. Ayrıca, çok fazla televizyon seyretmekten, meditasyon öncesi içki içmekten veya sigara içmekten kaçınmalısınız; çünkü bu faaliyetler zihni uyuşturabilir ve başarılı meditasyon için gerekli konsantrasyon seviyesine ulaşmanızı engelleyebilir.

Manevi İçerikli Kitaplar

Manevi kitapları okuyun. Herkes için olmasa da, bazı insanlar ruhsal kitapların okunmasının ve kutsal yazıların, meditasyonu daha fazla anlamalarına ve onlara iç barış ve manevi anlayış için gayret etmelerinde yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

Meditasyon Kursu

Meditasyon kursuna gidinEvde meditasyon yapma konusunda nereden başlayacağınız konusunda emin değilseniz, önce deneyimli bir öğretmenle rehberli bir meditasyon dersi almak iyi bir fikir olabilir.

Meditasyonun bir yolculuk olduğunu anlayın. Meditasyonun amacı, zihni sakinleştirmek, iç barışa ulaşmak ve sonunda, genellikle varlık olarak adlandırılan daha yüksek manevi bir boyuta ulaşmaktır. Bununla birlikte, yogiler ve keşişler tarafından deneyimlenen bilinç düzeyinin veya bilinç düzeyinin sağlanmasının uzun yıllar sürebileceğini bilmek önemlidir. Bu önemli değil.

Meditasyon, bir dağa tırmanmaya benzeyen, aydınlanma yolundaki her adımın sizi zirveye yakınlaştırdığı bir yolculuktur. Başlarken, meditasyonun kalitesi ile çok fazla ilgili olmamalısınız. Uygulamanın sonunda sakin, mutlu ve barış içinde olduğunuz sürece, meditasyonunuzun başarılı olduğunu bileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.