Marshall Adaları Bayrağı ve Anlamı

Marshall Adaları bayrağı 1 Mayıs 1979'da kabul edildi.

Marshall Adaları, Mikronezya’nın bir parçası olduğu Pasifik Okyanusu’nda bulunan bir ülkedir. Antik kayıtlara göre, Mikronezya kolonistleri adaya MÖ 2. binyılda yerleşti. İspanyol kâşifler ilk olarak 1526 Ağustos’unda bölgedeki atolü gözlemlediklerini bildirdiler. Avrupalıların, özellikle İspanyolların ve İngilizlerin daha fazla seferleri, buradaki adaları keşfetmeye başladı.

1788’de adalar, ülkenin adını aldığı İngiltere’den bir kaşif olan John Marshall tarafından ziyaret edildi. Avrupalılar tarafından Marshall Adaları’nın keşfinden birkaç yıl sonra, farklı Avrupalı ​​güçler burada kendi kontrollerini kurmaya başladılar.

1592’de İspanya adaları ele geçirdi. 1885 yılında, bazı adalar İspanya tarafından Almanya’ya satıldı. Bu adalar Alman Yeni Gine’nin bir parçası oldu. Marshall Adaları’nın kontrolü Birinci Dünya Savaşı sırasında ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya İmparatorluğu’na gitti, ABD bölgeyi talep etti. Son olarak, 1979’da Marshall Adaları’nda öz yönetişim kuruldu. 21 Ekim 1986’da ülke, tamamen bağımsız bir millet olmak için Serbest Dernek Anlaşması’na girdi.

Marshall Adaları Bayrağı Tarihi

Ülkenin ulusal bayrağı, özerk yönetim statüsüne kavuştuktan sonra 1 Mayıs 1979’da kabul edildi. Emine Kabua bayrağı tasarladı. Marshall Adaları’nın eski bir First Lady’siydi.

Marshall Adaları Bayrak Tasarımı

Ulusun bayrağı mavi bir alana sahiptir. Bayrağın kaldırma tarafının alt ucundan bayrağın sivri uç köşesinin üst ucuna kadar uzanan iki turuncu ve beyaz diyagonal çizgili vardır. Üst mavi üçgende, büyük beyaz bir yıldız bulunur. Yıldız dört büyük ışın ve 20 küçük ışın içerir.

Marshall Adaları Bayraklarının Renkleri Ve Sembollerinin Anlamı

Bayrağın mavi rengi, ülkenin bulunduğu Pasifik Okyanusu’nu simgeliyor. Çapraz bantlar ekvatoru temsil eder ve üst ve alt üçgenler sırasıyla Kuzey ve Güney Yarımküre’yi simgelemektedir. Üst üçgendeki yıldız, bu yüzden Kuzey Yarımküre’de takımadaların yerini temsil eder. Diyagonal şeritlerin beyaz ve turuncu renkleri, sırasıyla gün doğumu ve gün batımını sembolize eder. Bazı kaynaklara göre, barış ve cesareti temsil ediyorlar. Yıldızın 24 puanı ülkenin seçim bölgelerini temsil ediyor. Dört uzamış nokta, milletin dört ana kültürel merkezini temsil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.