Genel Kültür

Küreselleşmenin Tanımı ve Temel Unsurları

Küreselleşme, dünya ekonomisinin artan entegrasyonunu ifade eder. Küreselleşme süreci, ticaretin artması, emek ve sermayenin daha hareketli olması ve ulusal ekonomilerin artan bağımlılığının artmasını gerektirir. Geri dönüşsüz olan küreselleşmenin birçok yönü vardır.

Ulaşım ve iletişimde iyileştirme

Hava yolculuğu, insanların dünyayı dolaşmasını kolaylaştırdı. Bu, önümüzdeki on yıllar boyunca büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Potansiyel yeni teknoloji, ülkeler arasında daha hızlı seyahat etmek için uzay rakımlarına girmeyi içeren hava yolculuğunu içeriyor. Yeni teknoloji, eğer bir şey varsa, gelecekte kıta ve ulusal sınırları aşmak için daha kolay ve ucuza gelecektir. Çin, Avrupa’yla bu kadar güçlü ticaret bağlantıları geliştirdi ki, malları karadan taşımayı mümkün kılacak olan trans-kıta demiryolunu finanse ediyordu.

Çokuluslu şirketlerin büyümesi

Yeni ticaret teorisi, ölçek ekonomilerinin rolü ve uzmanlaşmayı vurgulamıştır. Bu, giderek büyük bir çıktıya sahip uzmanlaşan şirketlerin gelişebileceği anlamına geliyor. Global markalar gittikçe daha güçlü, gelişmekte olan ülkelerdeki tüketiciler minimum kalite standartlarına sahipler.

Küresel üretimin artan bağımlılığı

İngiltere’deki otomobil üreticilerinden bahsedildiğinde, sadece hikayenin bir bölümünü anlatıyor. İngiltere’de otomobil üretimi çoğunlukla yabancılara aittir ve motorlar ve lastikler gibi bileşenlerin ithalatına dayanmaktadır. İmkansız olmasa da, saf %100 yerli mal ve hizmet üretimi durumuna dönmek zor. Tedarik zincirleri giderek daha küreselleşiyor – ulusal sınırlar arasında çok az fark var.

Küreselleşme yeni bir olgu değildir, çünkü insanlar Afrika’yı terk ettiklerinden bu yana kademeli bir küreselleşme süreci yaşadık. Son yüzyıllarca ve on yıllar bu süreci hızlandırdı ve küreselleşme, toplumları ve ekonomiyi dönüştürdüğü için görmezden gelmek gittikçe zorlaşıyor. Sonuçtan kaçınmak zor, gelecekteki küreselleşmenin belirli bir kaçınılmazlığı var. Olası bir beklenmedik olay, olumsuz bir çevresel şok gibi küreselleşmeyi ciddi bir şekilde rayından çıkartabilir. Öte yandan çevre sorunları, ülkeleri bir araya getiren küresel bir çözüme vurgu yapıyor.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close