Sağlık & Yaşam

Krup Nedir? Kimlerde Görülür? Tedavisi Nedir?

Bebek ve çocuklarda görülen bir solunum hastalığıdır. Gırtlak ve çevresinde görülür. Hava yoluyla buluşan bir hastalık türdür. Kış ve sert ve soğuk havalar bu hastalığı tetikleyebilir. Kış aylarında salgın şeklinde görülmektedir. Bakteri ve virüslerin boğaz ve çevresinde oluşumuyla başlayan bu hastalık daha sonrasında akciğere yerleşmektedir. Sert bir öksürükle devam eder. Bu hastalık kız çokların dan çok erkek çocuklarını etkilemektedir. Genellikle yaş aralığı 5 ay ve 6 yaşındaki çocuklarda görülür.

Belirtileri Nelerdir?

Sabit bir başlangıç evresi yoktur. Genellik ile ani bir şekilde olur. Gece aniden başlayan bir solunum sıkıntısı yada sert bir öksürük tarzında başlayabilir. Ateş ve burun tıkanması olabilir. Soluk alma tarzı değişebilir. Soluk sesi kaba kısık ya da bozuk gelebilir. Tam tersi hızlı nefes alma yada nefes alma sıkıntısı olabilir. Ağız çevresinde ya da tırnak diplerinde morarmalar görülebilir.

Nasıl Bulaşır?

Hasta olan birinin öksürmesi ya da hapşurması durumda ortam oluşan bakterilerin sağlam birine geçmesi durumunda bulaşabilmektedir. Ya da hasta olan kişi sağlam kişinin yanında öksürmesi ve hapşırması durumunda hastalık bulaşır.

Kimlerde Görülür?

5 aylık bebeklerde ve 6 yaşına kadarki çocuklarda sık görülmektedir.

Korunma Yolları Nelerdir?

Hasta

Krup tekrarlayabilmektedir. Bu oran yüksektir. Çocuklarınızı soğuk havalar öncesi hasta olan yerden korumak gerekmektedir. Çocuğunuz sık bir biçimde krup oluyorsa bu problemi araştırmak gerekmektedir. Çünkü çocuğunuz reflü yada alerjik bir hastalığı olabilir. Çocuklarınızın sağlıklı beslenmesine dikkat edin. Küçük yaşta el yıkama alışkanlığı aşılayın.

Tedavisi Nedir?

Hava yoluyla boğaz çevresi ve akciğeri  etkileyen bir enfeksiyon olduğu için etkili bir tedavi yöntemi yoktur. En önemlisi nemli buhar verilmesidir. Evinizde nemli buhar makineniz yoksa banyonuzu kullanabilirsiniz. Sıcak suyu açıp 5 -10 dakika açıp oluşan havayı çocuğunuza çektirmeniz faydalı olacaktır.

Ateşi var ise ayrı düşürücü verilebilir. Serin havalarda cami açarak içerisi havalandırılmalıdır. Bu yöntem çocuğunuzu rahatlatacaktır. Dil bir biçimde oturması rahat nefes alıp vermesi kolaylaştıracaktır. Ağlamaması ve heyecanlanmaması gerekmektedir. Çünkü bu tür davranışlar solunum sıkıntını artıracağı için çocuğunuz sakın olması gerekmektedir. Bol sıvı takviyesi uygun olacaktır.

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close