Ekonomi

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı Nedir?  Son yıllarda insanların artan kredi kullanımı birçok kavramın gün yüzüne çıkmasına neden oldu. Bunlardan biri olan Kredi Ön Onayı, ev kredisi, ihtiyaç kredisi ve araç kredisi başta olmak üzere bütün kredi başvurularında başvuru sahiplerinin karşısına çıkar. Eğer kredi başvurusu sahibi kredi ön onayı alamazsa başvurusu olumsuz sonuçlanmış demektir. Herhangi bir bankadan başvurduğunuz kredinizi çekebilmek için mutlaka kredi ön onayı almanız gerekir. Peki kredi ön onayı nedir ve ne anlam ifade eder?

Kredi Ön Onayı Nedir?

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte kişiler birçok farklı kanal ayrıcalığıyla kredi başvurusu yapabilmektedir. SMS, mobil bankacılık ve internet bankacılığı başta olmak üzere farklı kanallardan başvurulan kredilerde bazı durumlarda kredi ön onayı alınamamaktadır.

Kredi ön onayı, müşterilerin bankaya gitmeden diğer kanallardan yaptığı kredi başvurularında yapılan ön değerlendirmeye verilen isimdir. Mobil bankacılık, internet bankacılığı ve SMS gibi bankaya gitmeden kredi başvurusu yapabileceğiniz kanallardan yaptığınız başvurularda banka başvuru hakkında ön değerlendirme yapmaktadır. Bankanın kredi çekmek için müşterilere sunduğu kriterleri yerine getiremeyen başvuru sahipleri bu ön onaydan geçemez. Eğer başvurunuz ön onay aldıysa bu hala kredinizin tam anlamıyla onaylandığı anlamına da gelmez.

Kredi Ön Onayı Süreci Nasıl İşler?

Bankanızın şubesine başvurmadan diğer kanallardan yaptığınız başvurularda ön değerlendirme aşamasına ön onay süreci denir. Ön onay sürecinde banka kredi çekmek için müşterilere bazı kriterler sunar. Eğer bu kriterleri yerine getiremiyorsanız kredi başvurunuz ön onay almaz. Ayrıca her ön onay alan kredinin tam anlamıyla onaylanmadığını da bilmeniz gerekir.

Ön onay sürecinde başvuru sahibinin kredi notu incelenir. Eğer varsa daha önce aldığınız krediler ve ödeme bilgileri değerlendirilir. Üzerinize kayıtlı faturaların aylık ödeme bilgileri kontrol edilir. En önemlisi de aylık geliriniz ve aylık ödemelerinize bakılmaktadır. Eğer ödemeleriniz düzensizse, kredi notunuz düşükse, aylık geliriniz yeterli değilse ve riskiniz yükse krediniz ön onay almayacaktır.

Ön onay almış olmanız kredi çekeceğiniz anlamına gelmez. Kredi ön onayı aldıktan sonra bankanıza gitmeniz gerekir. Bankanız sizden kredi başvurusu için ek belgeler isteyecektir. Bankanızın istediği evrakları sunduktan sora tekrar bir değerlendirme işlemi yapılacaktır. Bu değerlendirmenin ardından kredinizin kesin olarak onaylanıp onaylanmadığını görebilirsiniz. Eğer kesin onay alırsa kredinizi çekebilir ve kullanabilirsiniz.

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close