Ekonomi

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankaların insanlara sunmuş olduğu kredi, belli oran ve faize dayalı olarak vadelere bölünmüş şekilde ödenen paradır. Müşteri ihtiyacına göre konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi olarak bankasına başvurur. Uygun görülmesi durumunda istediği ya da istediğine yakın bir miktar şahısın banka hesabına yatırılır. Bu miktar her dileyene ödenmez ve bazı şartları vardır. Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler maddeler halinde ve her biri kredi notu puanını etkileyen faktörleri oluşturur.

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi çekmeden ya da bankaya başvuru yapmadan önce ödeme miktarınızı, aylık gelirinizi ve ihtiyacınız olan miktarı net olarak belirleyin. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde vade arttıkça faiz de artacağı için mümkün olduğunda az vadeli olmasına dikkat edin. Faiz konusunda her oran ve puan hesaplanırken sigorta ve ekspertiz masrafları da can sıkıcı olabilir. Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemli faktör almış olduğunuz kredi miktarının ödenebilirliği. Yüksek miktar çektikten sonra ödeme konusunda sıkıntı yaşamanız hem kredi notunuzu direk olarak etkileyecek hem de gelecek için sizi zor durumda bırakacaktır.

Dosya masrafları, sigorta, ekspertiz ve faiz oranları her bankada değişiklik gösterebilir. Çalıştığınız bankanız size özel fırsat ve avantajlar sunmuyorsa mutlaka piyasada bulunan diğer bankaların şartlarını da araştırın. Araştırma esnasında kredi alamayacağınızı düşünerek internet üzerinden ya da cep telefonu ile sürekli başvuruda bulunmayın. Bu sizin kredi notunuza zarar verecektir. Kredilerin faiz oranları vadeye göre değişiklik gösterirken, istediğiniz krediye göre, konut, taşıt veya ihtiyaç kredileri için farklı şartlar da mevcuttur.

Banka Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka kredileri, o an ihtiyacınızı karşılayacak olan para rahat etmenizi sağlasa da, bazı imkanları da göz ardı etmenize neden olabilir. Kredi notunuzun uygun olması ve bankaların rahatlıkla kredi vermesi mümkünse, mutlaka karşılaştırma yaparak kredinizi kullanın. Faiz oranları, vade ve dosya masrafları açısından araştırma yapmak, o anki fırsatlardan yararlanmak banka kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler açısından önemlidir. Kredi almak için başvurunuzdan olumsuz sonuç almanız, kısa sürede kullandığınız kartları ve kredileri zamanında ödeyerek ve borçsuz şekle gelerek notunuzu artıya çevirebilirsiniz. Özellikle sık yapılan hatalardan biri internet üzerinden, olumsuz sonuç alınmasına rağmen sık sık başvuru yapmaktır.

Bu başvuruların sürekli olarak yapılması hem kredi notunuzu etkileyecek hem de düzenli ödemelerinizin faydasını kesecektir. Kredi alırken ihtiyacınızı belirleyerek bankaya gitmeniz, yüz yüze görüşerek tüm şartları konuşmanız, konut ise deprem sigortası, diğer krediler ise hayat sigortası gibi işlemleri halletmeniz gerekmektedir.

Konut Kredisi

Bankalar, ödeme durumu bulunmayan ve mutlaka belirli bir kaynağa ihtiyaç duyan insanlar için konut kredisi adı altında bazı şartlar ve avantajlar sunmuştur. Kira yerine ev sahibi olmayı isteyen insanlar, yoğun olarak banka kredisi kullanarak belirli faiz ve vade ile geri ödemeyi kabul ederek ev sahibi olabilirler. Mortgage uygulaması ile birlikte ev kredileri için farklı seçenekler sunulmuş, faiz ve vadeler esnetilerek asgari ücretle çalışan bir vatandaşın ev alması için imkânlar kolaylaşmıştır.

Konut Kredisi Alırken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Bankalar, kredi çekmek isteyen müşterileri için bazı şartlar talep edebilirler. Banka kredisi alırken hayat sigortası zorunlu hale getirilmiş gibi bu sigortayı yaptırmadan kredinin kullanılmayacağını belirtirler. Hayat sigortası, müşterinin hayatını kaybetmesi sonucu bankaya olan borcunun ödenmesini sağlar. Bankalar bu nedenle bazı giderler karşılığında hayat sigortası talep ederler.

Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ancak bankalar kredinin kullanılmayacağını belirterek müşterileri zor duruma sokabilir. Bu durumlarda sigortayı bankalar değil anlaşmalı olduğu poliçeler yapar. Hayat sigortası yaptırmak sizin ve aileniz açısından avantajlı olabilir. Bankanın zorladığı koşullar dışında anlaşarak kendi hayat sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

Bankalar, kredilerini müşterinin durumuna göre belirleyerek, miktarın ve vadenin ödenebilir olmasına dikkat ederler. Kredi çekmek için bankalar son 6 ayınızda bir yerde çalışmış ve sigortalı olmanızı talep edebilir. Bazı bankalarda kredi çekmek için gereken sigorta ayı 4 olabilir. Devamlı müşterisi olduğunuz bankanızda ise geçmiş kredileriniz ve taşınmaz mallarınıza bakarak sigorta durumları değişebilir.

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close