Ekonomi

Kredi Başvurusu Ne Zaman Silinir?

Kredi Başvurusu Nasıl Silinir? Kredi, bankaların müşterilere tanıdığı imkânlar doğrultusunda belirli oran ve faizler ile vadesine göre geri ödenen paradır. İnsanlar belirli bir kaynağa ihtiyaç duyduklarında müşterisi olduğu ya da piyasa araştırması sonucu uygun faiz oranları bulunan bankaya müracaat ederek kredi başvurusu yapabilir. Kredi başvuruları kredi notuna bağlı olarak değerlendirilerek sonuçlanır. Olumsuz olan başvurularda kredi notu düşük olması, geçmişe bağlı olarak ödenmemiş borç, kredi, eksi hesap ve kara listede olma durumları etkiler.

Olumsuz Sonuçlanan Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Olumsuz Sonuçlanan Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir

Kredi başvurusu olumsuz sonuçlanması ilerleyen dönemde kredi çekilemez durumda değildir. Kredi notunun düşük olması, kredi kartı kullanımına bağlı olarak ödemelerin düzenli yapılması ile yükseltilebilir. Müşterilerin bankaya bireysel başvurusu dışında en çok kullandığı yol internet başvurularıdır. İnternet üzerinden kredi başvurusu sicili ve kredi notunu etkileyen faktörlerden biridir. Bankadan olumsuz sonuç alınmasının ardından kıs süre sonra mobil ya da çeşitli yollarla başvuru yapmak notunuzun düşmesine neden olur.

Fazla Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Nasıl Silinir?

Fazla Kredi Ve Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Nasıl Silinir?

Kredi başvurularını mümkün olduğunca şubeye giderek yapmaya özen gösterin. Şubeden en son ne zaman başvuru yaptığınız, kredi notunu öğrenme ve yeniden başvuru yapmak daha sağlıklı olacaktır. Bu süreçte fazla kredi ve kredi başvurusu 6 aylık süreçlerde yenilenebilir. Bu güncellemeler Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılarak müşterinin son 6 aylık ödeme durumu göz önüne alınır. Kredi veya kredi kartı borcu 90 gün ödenmediği taktirde kara listeye alınabilirsiniz. Kara listeye girdikten sonra, olası bir af söz konusu olmadığı sürece ortalama olarak 5 yıl kredi başvurusu yapılamaz. Yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları olumsuz olarak sonuçlanır. 5 sene içerisinde ödemelere dikkat ederek harcama yapmanız ve zamanında ödeme yapmanız, sicilin olumu yönde ilerlemesini sağlar.

Kredi Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Kredi Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Kredi başvurusundan olumlu sonuç almak için öncelikle ödemelerin düzene girmesini sağlamak gerekir. Düzenli ödemeler 6 aylık süreçte devam eder ve kredi notunun yükseltilmesi amaçlanır. Kredi başvuru sayısı ne zaman silinir sorusunun cevabı da Kredi Kayıt Büroları tarafından belirlenmektedir. Bu 6 aylık süreçte internet bankacılığından, mesaj yolu ya da mobil şubelerden başvuru yapmamak gerekir. Daha önce yapılan başvuruların tamamen silinmesi ve düzenli ödemeler ile birlikte kara listede olmayan bir müşteri, dilediği miktarı şubeye giderek talep edebilir. Konut kredilerinde taşınmaz mal üzerine ipotek konularak çekilecek olan krediler için farklı durumlar görülebilir. Bazı bankalar bu konuda daha esnek davranabilirken, kara listede olmayan ve düşük kredi notuna sahip kişiler için kredi çıkabilir.

Kredi başvurusu sırasında en çok yapılan hatalardan biri 6 aylık bekleme periyodunda yeni yapılan başvurulardır. Sürecin sonunda müşteriler kredi çekme umuduyla bankalara gitse de bu süreç içinde internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılan başvurular kredi notunu düşürmesinden dolayı kredi olumsuz sonuçlanabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler