Kozmoz Nedir? Evren ve Uzay Hakkında İlginç Bilimsel Bilgiler

Kozmoz, milyarlarca ışık yılı uzakta muazzam boşluklarla ayrılmış devasa galaksi süper kümelerinden oluşan hücresel bir görünüme sahiptir. Bir bütün olarak gözlemlenebilir kozmoz yaklaşık 14,7 milyar ışık yılı genişliğinde görünse de, bu bir illüzyondur, çünkü evrendeki ışığın büyük kısmı milyarlarca yıl boyunca bize ulaşmıştır. Gözlemlenebilir kozmozun gerçek çapı 92-94 milyar ışık yılı olarak düşünülmektedir.

Gerçek evren, gözlemlenebilir evrenin çoğundan daha büyük olabileceğinden, spesifik yapı kavramı yalnızca en küçük ölçeklerde uygulanabilir.

Evrendeki en büyük yapı, 2003 yılında keşfedilen 1.37 milyar ışık yılı uzunluğunda ve yaklaşık 1 milyar ışık yılı uzaklıkta Sloan Seddi olarak kabul edilir. 2010 yılında tanımlanan Sloan Seddi’deki galaksiler aslında kendi yer çekimi grubumuzda olduğu gibi yer çekimi olarak bağlı olmadığı için teknik olarak bir yapı değildir, yine de genellikle buna benzer bir şekilde adlandırılır.

Sloan Seddi’nin keşfinden önce, sade bir şekilde adlandırılan “Seddi”, en çok bilinen 500 milyon ışıkyılı uzunluğunda ve 200 milyon genişliğinde ve en fazla 15 milyon ışıkyılı genişlikte bir yapıdaydı.

Uzay, Evren ve Kozmoz Hakkında İlginç Bilgiler

Uzaya teleskop ile bakan ilk kişi yaklaşık 400 yıl önce Galileo’ydu.

Galileo

Koku, sıcaklık, nem ve çiçeğin yaşı gibi çeşitli çevresel faktörlere bağlı olduğu için, çiçekler yeryüzündekilerden farklı olarak kokarlar.

Gül

Uzay esnektir. Zaman başlangıcından beri ölçülebilir bir hızla genişlemektedir.

Uzay esnektir

Uzayda ses yoktur.

Uzayda ses yoktur

Dünya üzerinde su kaynarsa, binlerce küçük kabarcık oluşur. Bununla birlikte, uzaydaki kaynar su dev bir dalgalı balona neden olur. Bilim adamları bunun yerçekimine eşlik eden konveksiyon ve yüzdürme yetersizliğinden kaynaklandığına inanıyorlar.

Uzaya giden ilk kadın, 16 Haziran 1963’te Vostok 6’yla uçan Sovyet kozmonotu Valentina Tereshkova’dır.

Valentina Tereshkova

Plüton artık bir gezegen olarak sınıflandırılmamaktadır.

gezegenler

Pek çok bilim adamı, Mars’ın bir zamanlar suyun var olduğuna inanmasına rağmen, NASA’nın Phoenix Lander’inin Kuzey Kutbu yakınlarındaki Mars yüzeyinde toprakları test etmesi ve nihayetinde gezegen üzerinde su buzunun varlığını doğrulaması 2008 yılında gerçekleşti.

Mars

Kimse Samanyolu’da kaç tane yıldız olduğunu bilmiyor. Tahminler 100 milyar ila 400 milyar arasında değişiyor. Samanyolu sadece 140 milyar galaksiden biridir, bunların çoğu bizimkinden daha büyüktür. Bazı gökbilimciler, çok sayıda yıldızla, Samanyolu’ndaki gelişmiş uygarlıkların sayısının muhtemelen milyonlarca olduğunu savunuyorlar.

Uzaylı

Dünyada, her sene 100’ün üzerinde yapay uydu uzaya fırlatılıyor.

Uydu

Güneş aslında sarı değildir. Güneş sıcaklığı 6.000 ° K (5.726.85 ° C, 10.340.33 ° F) olduğu için yalnızca tek bir renk olabilir: beyaz. Sarı renk veren atmosferimiz nedeniyle Dünya’dan sarı renkte görünüyor.

Güneşli hava

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.