Köpekler Neden Çimen Yer?

Köpekler neden ot yer? Kendi köpeğiniz varsa veya güneşli bir günde sahipleriyle birlikte parkta gezen köpeklere dikkat ettiyseniz, muhtemelen birçok köpeğin bitkileri yediğiniz fark etmişsinizdir. Peki, köpekler neden çimen yer? Bu sorunun birkaç yanıtı var.

Bir Köpek ve Yürümeye Yeni Başlayan Bir Çocuğun Ortak Noktası Nedir?

Öncelikle köpeklerin çimen yemesinin teknik olarak normal olmadığını bilmelisiniz. Bu duruma “pika” adı verilir ve gıda olmayan şeylerin zorla yenildiği bir tür yeme bozukluğudur. Ancak endişelenmeyin, pika çok yaygın görülen bir durumdur. İnsanlarda da köpekler gibi pika durumu görülebilir. Hepimizin bildiği gibi, özellikle küçük çocuklar ağızlarına yabancı nesneler koymayı severler.

Kısacası, ot yemeyi sevmesi köpeğinizi bir ucube yapmıyor. Aslında bazı çalışmalar köpeklerin %80’inin çimen yemeyi sevdiğini göstermektedir. Elbette bu durum köpeklerin neden çimen yediğini açıklamıyor.

Çimen Köpekler İçin Mide İlacı mı?

Ortak görüş, köpeklerin mide rahatsızlıkları olduğunda ot yediğini söylüyor. Bu teoriye göre, köpek çimeni yedikten sonra kusar ve böylece midesini temizler ve neredeyse anında daha iyi hissetmeye başlar. Köpekler ot yediklerinden kesinlikle kusabilirler. Bu nedenle bu teori oldukça sağlam bir temel üzerine kurulu gibi görünüyor. Ancak bununla ilgili en az bir sorun var.

Bazı veteriner hekimler ve hayvan uzmanları, köpeklerin mide rahatsızlıklarını kendi kendine teşhis edecek ve daha sonra bir doz çimen yiyerek kendi kendilerini tedavi edebileceklerini öğrenecek kadar akıllı olmadıklarından, bu teorinin gerçek olamayacağını belirtiliyorlar.

Bununla ilgili başka bir önemli konu daha var.

Çoğu kanıt, genellikle köpekler ot yediklerinde midelerinin rahatsız olmadığını göstermektedir. Bu konuda bir çalışma köpeklerin sadece %10’unun ot yemeden önce iyi görünmediğini göstermiştir. Dahası da var. Çimen yiyen köpeklerin sadece %25’i bunu yaptıktan sonra kusuyor. Bu da çimeni mide rahatsızlığı için oldukça kötü bir köpek ilacı yapıyor.

Bu popüler teoriyi geride bırakırken, daha ikna edici olanlarla devam edelim.

köpekler neden çimen yer

Dengeli Beslenme

Bazı araştırmacılar, köpeklerin neden ot yediklerinin cevabının genel sağlıkları ile ilgili bir şey olabileceğini belirtiyor. Birçok araştırmacı, köpeklerin bağırsak solucanlarını tedavi etmek, sindirim sağlığını arttırmak, daha fazla lif alımı yapmak veya henüz bilinmeyen başka bir beslenme gereksinimini karşılamak için ot yediklerini teorize ediyor.

Köpeğiniz için durumun böyle olabileceğini düşünüyorsanız, onu yüksek lifli bir diyete sokmayı düşünebilirsiniz. Çimen yemeyi seven kaniş cinsi bir köpeğin incelendiği bir çalışmada, köpeğin yüksek lifli bir diyete başladıktan sonra ot yemeyi bıraktığı gözlemlendi.

Ancak köpekler neden ot yer sorusunun cevabı çok daha farklı olabilir.

Köpeklerin İhtiyaçları

Yukarıdaki açıklamalar oldukça makul olmasına rağmen, köpeğiniz aslında sıkılmış olduğu için çimen yiyor olabilir. Border Collies, Airedale Terriers ve hatta bazı küçük köpekler gibi birçok köpek ırkı çok fazla egzersiz, bire bir zaman ve zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlarını karşılayamadıklarında ot yemeye başlayabilirler.

Köpeğinizin can sıkıntısından ot yediğini düşünüyorsanız, ona bol bol zaman ayırarak, en sevdiği oyuncaklarla bir oyun saati ayarlayarak veya onu daha sık parka götürerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Tüm bu aktiviteler onu yormalı ve çimen yeme iştahını azaltmalıdır.

Köpeklerin Çimen Yemesi ile İlgili Tehlikeler

Akılda tutulması gereken son bir şey var. Köpeklerin çimen yeme alışkanlığı genellikle oldukça zararsız olsa da, uygulama ile ilişkili bazı riskler vardır.

Öncelikle, köpeğinizin yediği çimenlerin, her ikisi de evcil hayvanınızın sindirim sistemine son derece zarar verebilecek böcek ilacı veya herbisit gibi maddelere maruz kalmadığından emin olmalısınız. Buna ek olarak, köpeğinizin doğal olarak zehirli bir bitkiyi ayırt edemeyeceğinden uyanık olmalısınız. Çünkü birçok yaygın bahçe bitkisi zehirli veya hatta köpekler için öldürücüdür. Örneğin nergis, lale ve zakkum gibi masum bitkiler köpekler için zehirlidir.

Lezzetli Bir Atıştırmalık

Tüm bunlara rağmen, “köpekler neden çimen yer?” sorusuna çok daha basit bir cevap olabilir. Bazı varsayımlara göre köpekler sadece sevdikleri için ot yemeyi severler. Belki onlar için, yüksek lif içeriğine sahip çimenler arka bahçelerinde bulabilecekleri lezzetli bir atıştırmalıktır.

Sonuçta, köpekler teknik olarak etobur değildir. Aslında “fırsatçı çöpçüler” olarak tabir edilirler. Yüzyıllar süren evrimden sonra hem et hem de sebze yemeye alışmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.