Sağlık & Yaşam

Koah Nedir? Türleri ve Belirtileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Koah nedir? Kronik bronşit grubuna giren bir solunum hastalığıdır Ölüme yol açan 4. Büyük hastalıktır. Şiddetli derecede öksürük ve balgam olmaktadır. Hastalığın tam olarak geri dönüşümü yoktur. Ancak tedavi edilebilir ve önlenebilir bir akciğer hastalığıdır. Hastalıklı olan kişi de solunumu daraltır ve nefes alma zorlaşır. En kısa mesafelerde bile nefes darlığı görülür. Bilinen 3 tane KOAH vardır.

Hafif KOAH

Bunda genel olarak öksürük be balgam vardır. Çok ağır bir iş yapıldığında nefes alma zorlaştığı belirlenmiştir.

Orta Şiddette KOAH

Balgam, öksürük, nefes alma artık biraz daha zorlaşır. Günlük yapılan işlerde bile zorlanma gözlemlenir. Bir soğuk algınlı olduğunuzda iyileşmeniz çok geç olmaktadır.

Çok Ağır KOAH

Artık gün içinde sürekli nefes darlığı vardır. Artık balgam sıktır ve öksürük sıktır. Herhangi bir ufacık hastalıkta geç iyileşme görülmektedir. Günlük hayatınız çok zorlanır ev işleri yapamaz hale gelirsiniz. Merdiven çıkamaz hattta düz yolda yürümekte zorlanırsınız. Artık hastalat çok çabuk yorulmaktadır.

Koah Hastalığı

Koah Neden Kaynaklanır?

Bu hastalıkta en önemli faktör sigara içmektir. Tütün yollarının diğerleride aynı risk faktörüne neden olmaktadırlar. Sigara kullanmazsanız dahi bile sigara içilen ortamda bulunmaz bile bu hastalığa yakalanmanıza yinede neden olacaktır. Aynı şekilde çalıştığınız ortamdaki tozlarda bu hastalığa neden olabildiği gözlemlenmiştir.

Tedavisi Nelerdir?

İki amaç vardır ya bu hastalığı azaltmak ya da bu hastalığı önlemeye çalışmak ama maalesef ki bu hastalıktan kesin olarak bir kurtuluş yoktur. Ama tabi ki de sigara içmemek sigarada uzaklaşmak bu hastalığa en iyi tedavi yöntemidir. Akciğer bizim solunumumuz için gerekli olan bir iç organımızdır ve bu hastalığa yakalandığınızda nefes almanız hayatınız zorlaşacaktır. Yakalanmış olduğumuz bu hastalık eğer tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir.

Koah Belirtileri Nelerdir?

  1. Öksürük görülür,
  2. Balgam çıkarma görülür,
  3. Tükürmede kan görülür,
  4. Soluk darlığı olmaya başlar,
  5. Kandaki oksijende azalma olmaya başlar,
  6. Ayaklarda şişme gözükebilir,
  7. Göğüste tıkanma görülebilir,
  8. Uykuda veya normal zamanda solunumda hırıltı olabilir.

Yukarıdaki belirtileri gördüğünüz zaman mutlaka ilgili doktora veya hastanelerin acil servislerine başvurmalısınız çünkü hastalık ilerledikçe durumunuz daha da kötü olacaktır ve bu yüzden geç kalmadan doktora başvurmalısınız.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close