Sağlık & Yaşam

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde hemen cildin alt bölgesinde oluşan kist birikmesidir. Oluşan bu kistin içinde kıl birikmesi olur ve bu duruma kıl dönmesi denir.

Hastalığın başlıca sebepleri

  • Yanlış tıraş olmak,
  • Çok dar ve sıkı giyinmek,
  • Gün içinde aşırı derece oturmak,
  • Olurundan fazla terlemek,
  • Vücut da olması gerekenden fazla kıllı olmak,

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Deride kızarıklık meydana gelir ve tahriş olur. Vücudun bazı bölgelerinde kıl dönmesinden dolayı kaşıntılar olur veya olmaya başlar. Temizlik yapıldığında tıraş olunduğunda bir türlü alınamayan ve temizlenmeyen kıllar meydana gelir. Bu hastalık kılların bir yerde birikmesiyle meydana gelir ve terleyen deride içeri girmeye başlar ardından bu biriken kıllar pilonidal sinüse yol açar.

Zaman içinde kılların deriye girdiği yerde delik oluşmaya başlar. Bu delik neredeyse gözle görülebilir boyuta gelmektedir. Ve zamanla o delikten sıvılar gelmeye başlar. Bu sıvı geldiği zaman pis koku ve tahrişe neden olabilmektedir. Mümkün olduğunca zamanında müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Düşünün ki hastalığa müdahale edilmediği zaman kansere bile dönüşebilmektedir. Bu sebepden dolayı hemen doktora görüntülemelidir.

Ameliyat ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  • Özel cımbız yardımıyla kılları çekmektedirler,
  • Yapılan tıraşı farklı yönde yapmaya başlarlar,
  • Genelde kılların büyümesine izin verilir ki kılların düz uzamasını sağlarlar,
  • Kıl dönmesi olan bölgeye bazı tedavi amaçlı kremler uygularlar,

Bu yöntemler hastalık ilerlemeden önce yapılır fakat eğer hastalık ilerlemiş ise doktora başvurulmalıdır. Öncelikle doktor sizden belden aşağınıza ağda yapmanızı isteyecektir ve bu şekilde ameliyata girilecektir.

Lokal anestezi dediğimiz olay belden aşağının uyuşmasıdır. Kullanılan neşter yardımıyla hastalıklı bölge kesilmektedir. Hastalıklı bölgenin içi temizlenir ve ardından kesilen bölge dikilerek ameliyat bitirilir ve genel olarak bakıldığı zaman acısız bir ameliyattır.

Ameliyat sonrası yapılması gerekenler

Ameliyat gerçekleştikten sonraki 30 gün çok önemlidir. Ameliyattan sonra her gün ya da iki günde bir yaralı olan bölgeye pansuman yapılmaktadır. Bu hastalıklı olan bölge mikroplardan arındırılmalıdır. Ameliyattan sonra hasta çok fazla hareket etmemelidir.

Yalnız yapılan ameliyatlar ne kadar iyide olsa bu hastalık bazen ameliyat olan kişilerde sonraki zamanlarda tekrardan çıkmaktadır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close