Hayvanlar Alemi

Anadolu Çoban Köpeği Kangal Özellikleri

Anadolu Çoban Köpeği Kangal (Karabaş), Türkiye’ye özgü alçak gönüllü, dayanıklı ve bağımsız bir çalışma köpeğidir. Köken olarak Alabay köpeği ırkından gelmektedir. Seçkin bir hayvan koruyucudur. Keskin kulak, iyi göz ve etkileyici büyüklüktedir. Ayılar ve diğer tehlikeli vahşi hayvanlara karşı sürüleri ve insanları korumak ve onlarla savaşmak için kullanılmaktadır. Dengeli mizaç ve doğuştan koruma özelliği ile çok popüler bir türdür.

Kangal Köpeğinin Tarihi Kökenleri

Anadolu Çoban Köpeği Kangal, bugünün Türkiye’sinin uzak arazilerinde yüzyıllar önce var olmuştur. Türklerin Anadoluya gelirken yanlarında getirdiği Alabay köpeklerinin Türkiye’deki çeşitli köpeklerle kaynaşması sonucunda oluşmuştur. Kangal; bölge, iklim değişikliklerine bağışıklıklıdır. Sığır yetiştiriciliği için ünlüdür.

Seçici ıslahın çok sıkı yaklaşımı sayesinde ırkların mizacı yüzyıllar boyunca büyük ölçüde geliştirildi. Anadolu Platosu’ndaki göçebe insanlar, en iyi otlak alanlarını bulmak için bir alandan diğerine geçmeye devam ettikleri için, çoğunlukla bölünmüşler ve çoban köpekleriyle birlikte yeni topraklara getirmişlerdir.

Bu Alabay köpeklerinin çeşitli varyasyonlarla; Malaklı, Akbaş Köpek ve Kangal Köpeği gibi çeşitli benzersiz köpek çeşitlerinin ortaya çıkış sebebi haline geldi. 20. yüzyılın başlarında Anadolu Çoban Köpeği, Türkiye’nin milli bir değeri ilan edildi ve diğer ülkelere çıkarılması yasaklandı. Yine de 30’lu yıllarda Kangal köpeği, üyesi Türk hükümeti tarafından Birleşik Tarım Bakanlığı’na sunuldu.

Kangal Karakteri Özellikleri

Yüzyıllar boyunca Anadolu Çoban Köpeği, doğrudan insani yardım almadan büyük evcil hayvan sürülerini korumakla görevlendirildi; bu nedenle, bağımsız, kendine güvenen ve zeki bir çalışma köpeği haline geldi.

Büyüklüğü ve tahakkümü için güçlü yatkınlığı nedeniyle, doğru sosyalleşme ve itaat eğitimi köpek için büyük önem taşımaktadır. Dahası, ilk kez köpek sahibi olan kişiler, kangalı kontrol etmeye çalışmakta zorlanacaktır çünkü ev sahibinin otoritesine periyodik olarak meydan okumaya eğilimlidir.

Genel olarak Kangallar, büyük çocuklar ile iyi ilişki kurar. Onlarla sevgi içerisinde yaşarlar. Yabancılarla ilgili yoğun şüphecilik, tüm Anadolu Çoban Köpeklerinin ortak bir özelliğidir. Bu köpek, erken dönemlerde çok çeşitli durumlara ve seslere maruz bırakılmalıdır. Alıştırılmalıdır.

Koruyucu içgüdüsü, ortamındaki her ufak tutarsızlığı duyurur. İyi gözlemci ve korkusuz korucu olmak için gerekli tüm genetik koşullara sahiptir.

Sağlık Sorunları

Cins için en yaygın sorunlar şunlardır: · kanser; kalp problemleri; düşük bağışıklık; anesteziye duyarlılık; hipotiroidizm; göz kapağı girişi; köpek kalça displazisi; dermatolojik konular.

Kangal Bakımı

Anadolu Çoban Köpeği tımar ettirme konusunda gösterişsiz bir ırktır. Kısa veya yarı uzun saçları doğal güzelliğini korumak için haftada bir veya iki kez fırça yapılmalıdır. Bu cins, yılda birkaç kez astarın tamamını değiştirir. Bu süreler boyunca daha sık ve dikkatli fırçalama, evinizdeki saç miktarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Bu köpek neredeyse her zamanki “köpek kokusundan” uzaktır, kokmaz ve sadece nadir olarak banyo yapmayı gerektirir.

Anadolu Çoban Köpeği’nin kulakları kir ve artık toplamaya eğilimli olduğundan düzenli olarak muayene edilmeli ve temizlenmelidir. Dişlerini en az haftada bir kez fırçalamak son derecede önemlidir.

Kangal Eğitimi

Öz iradeli ve güçlü Anadolu Çoban Köpeği yetiştirmek için zaman ve sabır gereklidir. Tabii ki, hayvancılık büyük sürülerini koruma kabiliyeti, kendi zekası anlamına gelir, ancak bağımsız düşünme eğilimi de üstlenir.

Kangalınızın gözünde tartışılmaz bir lider haline gelmeyi başaramadıysanız, bu köpeğin size itaat etmesini beklemeyin. 

Eğitim stratejisi, adalet, tutarlılık ve tekrarlama ilkelerine dayandırılmalıdır. Anadolu Çoban Köpekleri genelde zorlu saldırılara misilleme saldırısı ile tepki verirler ve asla özgür iradesini kendisine saygısızlık eden kişiye bakmazlar. En sevdiği şeylerin sunuluyor olması, bu köpek için yeterince güçlü bir uyarı ve bağ sağlayacaktır.

Kangal Köpeği Egzersizleri

Anadolu Çoban Köpeği, ortalama bir düzeyde fiziksel egzersiz yapmayı gerektirir. Uzun günlük yürüyüşler ve güvenle korunan bir bölgede geçirdiği boş zamanlar, sağlığının ve ruh halinin vazgeçilmez koşullarıdır. Bu köpek, açık havada bazı kaygısız oyunlar oynamak için ciddi ve anlamlı bir göreve sahip olmayı tercih eder.

Etkileyici büyüklüğü, aşırı havlamaya eğilimi nedeniyle, ev sahibi, evcil hayvanına gerekli minimum fiziksel aktiviteyi sunacak zamanı bulamazsa, köpek mutlaka tahrip edici davranışlar sergileyerek hayal kırıklığı yaşatacaktır.

Kangal Köpeği Fotoğrafları

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close