Genel Kültür

İyi Bir Liderde Olması Gereken 10 Özellik

Lider olabilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekir? Liderlik becerileri kariyer gelişiminde büyük rol oynayabilir. Genellikle, teknik becerileriniz yalnızca sizi şuanda olduğunuz yere kadar götürebilir. Kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olmak için, iyi bir lider olma yetisine gereksiniminiz vardır. Bu nedenle, liderlik becerileri, kariyerinizin zirvesine gelmenize yardımcı olabilecek önemli nitelikler olarak kabul edilir. Mesleki ya da kişisel hayatınızda liderlik rollerinde başarılı olmanız durumunda, işe alınmanız daha olasıdır.

Birkaç kişi lider olmak için doğar. Geri kalanımızın iyi bir lider olmaya çalışması gerekiyor ve bu yüzden liderlik gelişimi çok önemli. Birçok farklı liderlik türü vardır ve başarılı bir lider olmanıza yardımcı olabilecek birçok unsur vardır. Bunları listeledik.

1. İnisiyatif

Çoğu patron, çalışanlarını becerikli olduklarını ispatladığı görevlere atar. Bu nedenle, daha fazla sorumluluk almak için beklemeyin. Geçerli konumunuzdan öteye gidin. Becerilerini geliştirmek için iyi bir yol, iş tanımının dışında ekstra projeler çıkarmaktır. Unutmayın, ne kadar çok çalışırsanız, o kadar çok öğrenirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve daha fazla sorumluluk almak, sizi iş yerinizde bir liderlik rolüne yönlendirmenize yardımcı olabilir. Tabi, işinizi aksatmayın, kendinizden soğutmayın, insanları rahatsız etmeyin.

2. Detaylı düşünme

Yüksek profilli bir işe alınmak için iyi bir düşünür olmalısınız. İyi liderler, potansiyel sorunları önceden düşünerek çözüme kavuştururlar. Daha sonra, sorunların oluşmasını önlemek için yollar geliştirebilirler. İyi liderler potansiyel fırsatlardan haberdardır ve şirket ile çalışanlara fayda sağlamak için onlardan yararlanırlar.

3. Etkili dinleme

Bir lider için en önemli becerilerden biri dinlemektir. Dinleme becerileri olmadan, başkalarından geribildirim alamaz ve ekip üyelerinin üzerinde çalıştıkları projelerden ne beklediğini anlayamazsınız. Geri bildirim anahtardır. Etkili bir şekilde dinlemek için göz teması kurmanız, dikkati dağıtan davranışların önüne geçmeniz ve uygun şekilde yanıt vermeniz gerekir. Unutmayın, iletişim yalnızca sözlü iletişimle ilgili değildir. İnsanların gerçekten neler söylediğini anlamak için vücut dilinin ve hareketlerin farkında olun.

4. Diğerlerini motive etme

John Quincy Adams, “Eylemleriniz diğerlerini hayal etmeye, daha fazlasını öğrenmeye, daha fazlasını yapmaya ve daha büyük olmaya teşvik ediyorsa, siz lidersiniz.” demektedir. Gerçek bir lider, insanları olumlu yönde etkilemek zorundadır. Çalışanlar ya da iş arkadaşları hırsları ve tutkularını kaybettiğinde, gerçek bir lider onlara enerji veriyor ve onları motive edebiliyor olan kişidir. Liderler insanları nasıl motive eder? İlk olarak, insanların neye ihtiyaç duyduklarını ve istediklerini bilirler.

Bazen insanlar motivasyonlarını kaybeder çünkü zorluklarla karşı karşıya kalırlar. Aynı tekrarlayan görevleri yapmaktan bıkmış ya da bir göreve katılmaları istenmediğinden hayal kırıklığına uğramış olabilirler. Bir lider olarak, çalışanla konuşmalısınız, ona neler olduğunu sormalı ve işlere katılımını teşvik etmelisiniz.

5. Disiplin

Hedefi uygulamak için disiplin gerekir. Bir vizyonunuz veya iyi bir fikriniz olsa bile, disiplinsiz işe yaramaz. İşleri etkin bir şekilde yürütmek isterseniz disipline ihtiyacınız var. Örneğin, siz ve ekibiniz yatırımcıları çekmek için bir iş planı hazırlamak istediniz. İş planı için bir sürü fikriniz vardı , ancak sunumun provası için herhangi bir disiplin mevcut değildi. Teklifi sunma zamanı gelince, hedefinizi yatırımcılara düzgün bir şekilde aktaramadınız. Bu, yatırımcıların teklifinizi reddetmesine neden oldu. İyi bir lider olmak için öz disiplinli olmanız ve ekibinizdeki diğer kişilerin disiplinli olmasını sağlamanız gerekir.

6. Sürekli öğrenme

Sürekli öğrenme

John F. Kennedy, “Liderlik ve öğrenme birbirleri ile vazgeçilmezdir” demektedir. İşler hızla değiştiğinde, kendinizi sürekli öğrenmeye adamak, değişimlere kendinizi adapte etmek ve kendinize meydan okumak önemlidir.

7. Doğru seçimler

Theodore Roosevelt, “En iyi yönetici, bir işi yapmak için iyi insanları seçebilen mantıklı bir kişidir.” der. İşleri, çalışanlarınızın görevi ve idaresine devredin ve yetkili olduklarını hissettirin. Bunu yaparsanız, daha fazla rol alacaklar ve yeni beceriler geliştirmek için daha fazla fırsat bulacaklardır. Görevlendirmek ve insiyatif vermek, atadığınız kişiyi hedefine ulaşmak için konsantre olmanıza izin verir. Bir proje lideri iseniz, sonunda işten siz sorumlusunuz. Bu nedenle, projeyi görevlendirirken denetlemek önemlidir.

8. Çatışmalarla mücadele

Liderler, zor insanları nasıl ele alacaklarını ve çatışmaları çözmeyi bilmeliler. Bir çalışan yeteneğini en iyi şekilde kullanmazsa ve çalışmaya karşı olumsuz bir tutum takınırsa, liderler adım atmalı ve özel olarak o kişiyle konuşmalı. Liderler dürüst ve açık olmalılar Bu çok cesaret gerektirir. Bir sorunu belirtmek veya birini ateşlemek kolay değildir. Bir sonuca varmadan önce daima hikayenin iki tarafını da dinleyin.

9. Takip etme

Liderler, ekip üyelerinin değerini bilmeli, onlardan öğrenmeli ve diğer takım üyelerini onlardan öğrenmeleri için teşvik etmeyi öğrenmelidir. O bölgede uzmanlaşmış birinden yeni bir şeyler öğrenin.

10. İyi Bir Lider Olmak

İyi Bir Lider Olmak

İyi liderlik becerileri kariyer gelişimi için gereklidir. Ken Blanchard, “Başarılı liderliğin anahtarı bugün, nüfuz değil otorite” der. Liderlik becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, daha etkili olabilmek için hangi eylemleri gerçekleştirebileceğinizi düşünün. Eğer doğuştan gelen bazı yeteneklere sahipseniz, başkalarını nasıl etkileyebileceğinizi düşünün.

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close