Teknoloji

İnternet Neden Yavaş Çalışıyor? Nasıl Hızlandırabilirim?

İnternet bağlantınızın yavaş görünmesinin birçok nedeni olabilir. Modeminiz veya yönlendiriciniz, Wi-Fi sinyaliniz, kablo hattınızdaki sinyal gücü, ağınızdaki bant genişliğini doyuran aygıtlar veya yavaş bir DNS sunucusu ile ilgili bir sorun olabilir. Bu sorun giderme adımları nedeni kesinleştirmenize yardımcı olacaktır.

İnternet hızı testi

Hız testiniz internetinizin yavaş olduğunu onaylıyorsa, İnternet bağlantınız yavaşsa birden fazla web sitesine bağlanmayı ve evinizde birden fazla cihazı kullanmayı denemelisiniz. Yavaşlık sadece tek bir web sitesinde bulunuyorsa, büyük olasılıkla bu web sitesinin problemidir, İnternet’inizin değil. Web sitesi sorumlularının bunu düzeltmesini beklemek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Sorun bilgisayarda mı?

Yavaşlık sadece bir bilgisayarda mı yoksa tüm cihazlarınızda mı oluyor? Tek bir bilgisayarsa, Bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir veya her şeyin iyi olup olmadığını kontrol etmek için antivirüs programı ile bir zararlı yazılım taraması gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Yavaşlık, birden fazla bilgisayarda, örneğin bilgisayarınızda veya telefonunuzda meydana gelirse, bir ağ sorunu söz konusudur.

Sonunda bir sürü sorun gidermeye başlamadan önce Speedtest.net gibi bir web sitesini kullanarak bir hız testi yapabilirsiniz. Mümkün olduğunca az etkileşime girmek için testi çalıştırmadan önce indirmeler, yüklemeler, Netflix akışını veya diğer yoğun İnternet faaliyetlerini durdurduğunuzdan emin olun.

Hız karşılaştırma

Ölçülen hız sonuçlarını, ödediğiniz İnternet bağlantısının beklenen hızıyla karşılaştırın. Bunu bilmiyorsanız, İnternet bağlantınız için faturada veya İnternet servis sağlayıcınızın web sitesinde bulabilirsiniz. Bağlantı hızınız biraz düşük gibi görünüyorsa, bu normal olabilir – genelde belirli bir hıza “kadar” ödersiniz ve karşılığında tam olarak istediğiniz hızı almazsınız. Hızlar, çevrenizdeki herkesin İnternet bağlantısı kullandığı günün yoğun saatlerinde, birçok kişi uyurken veya iş yerinde çalışırken saatlerdekinden daha yavaş olabilir.

İnternet hizmetinin sunduğu hız

Tabii ki, sadece çok yavaş bir internet planı için ödeme yapmanız da olabilir – bu durumda internet sağlayıcınızı arayıp servisinizi yükseltmek için daha fazla ödeme yapmanız gerekecek!

Bununla birlikte, belirli bir bağlantı hızı ödüyorsanız ve bunun altında olan hız testi sonuçlarını sürekli alıyorsanız, aşağıdaki sorun giderme adımlarına geçmenin tam zamanıdır.

Modem sorunları

Bilgisayarlar gibi modemler ve yönlendiriciler bazen kötü, yavaş, aşırı yüklenmiş durumda kalmışlardır. Bu sorun bir yeniden başlatma ile düzeltilebilir.

Yeniden başlatma

Birleştirilmiş modem / yönlendirici biriminiz varsa, tek bir aygıtı yeniden başlatmanız yeterli olabilir. Modemin İnternet servis sağlayıcınıza tekrar bağlanması ve İnternet bağlantınızı çevrimiçi hale getirmesi birkaç dakika sürebilir, bu nedenle sabırlı olun. Yeniden başlattıktan sonra hızınızın iyileşip gelişmediğini kontrol edin.

Düşük güçlü wi-fi cihazları

Kötü bir Wi-Fi bağlantısı, özellikle evinizdeki tüm cihazları etkileyebileceğinden İnternet bağlantısı sorunu gibi görünebilir. Kötü bir Kablosuz sinyali alabilmeniz için birkaç nedeni vardır. Özellikle 2.4 GHz kullanıyorsanız ve çok daha fazla aygıtı destekleyebilen 5 GHz değilseniz, hava dalgaları yakınlarda çok fazla aygıtla tıkanabilir. Bu, daha yoğun olan kentsel alanlarda özellikle yaygın bir sorundur. Örneğin, bir grup kablosuz yönlendirici ve diğer cihaza sahip komşularla birlikte bir apartmanda yaşıyorsanız.

Geniş evler

Daha büyük bir ev veya bahçeniz varsa ve daha iyi Wi-Fi kapsamına ihtiyaç duyarsanız , evinizde veya mülkünüzde yerleştirebileceğiniz çok sayıda baz istasyon sağlayan bir örgülü Wi-Fi sistemi edinebilirsiniz.

Kablolu internet hız sorunu

Kablolu İnternet’e sahipseniz ve kablo modeminize giden koaksiyel kablo bölücüleriniz varsa , bunlar sinyal gücünüzü düşürebilir ve İnternet bağlantısının yavaşlamasına neden olabilir. Kablo hattınızda bölücü varsa , İnternet bağlantınızı gidermek için bağlantıları kesmeyi deneyin. . İnternet bağlantınızın hat üzerinde herhangi bir bölücü olmadan nasıl performans gösterdiğini görün. İnternet bağlantı hızınız çok daha hızlıysa, sorununuzu bulmuşsunuzdur.

DNS değiştirme

Bazı durumlarda, DNS sunucularının değiştirilmesi , varsayılan Internet servis sağlayıcınız DNS sunucuları yavaşsa belirgin bağlantı hızınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Genellikle, DNS sunucularınız İnternet servis sağlayıcınız tarafından sağlanmaktadır. Ancak yavaş veya aşırı yüklenmiş durumdaysa, başka bir DNS sunucusu grubuna geçerek daha iyi bir hız elde edebilirsiniz. Google Public DNS ve OpenDNS her ikisi de oldukça popülerdir.

Servis sağlayıcısını arama

Tüm bu sorun giderme adımlarını tamamladıysanız ve sorunu çözemezseniz, düzeltebileceğiniz bir sorun değil iyi bir şans var. İnternet servis sağlayıcınızın sorunu olabilir. Örneğin, evinizden ISS’ye ya da sahip oldukları diğer bazı ekipmanlarla çalışan kablo hattıyla ilgili bir sorun olabilir. Bu durumda, İnternet servis sağlayıcınızı aramalı ve sorunu bildirmelisiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close