İnsan Kendi Kendini Nasıl Motive Eder?

İnsan kendi kendini nasıl motive eder? Kendi kendini nasıl motive edersin… Motivasyon size bir şeyler yapmak için ekstra bir itme gücü verebilir, ancak ihtiyacınız olduğunda her zaman gelmez. Bir görevi başlatmak veya tamamlamak için mücadele ediyorsanız, devam etmek için kendinize biraz cesaret verin. Biraz baskı yapmak yardımcı olabilir, bu yüzden arkadaşınızı, ailenizi ya da grubunuzu size karşı sorumlu tutmasını isteyin. Uzun vadeli planlar yapmaya çalışıyorsanız, açık ve yönetilebilir hedeflere sahip olduğunuzdan emin olun, böylece süreç boyunca motivasyonunuzu korursunuz. Bu yazımızda kendini motive etmek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendini nasıl motive edersin diyenler için hazırladığımız bu yazı özellikle iş veya ders çalışmak için kendimi nasıl motive edebilirim diyenler için oldukça faydalı olacaktır.

Neden bir şeyler yapmak istediğine kendinize hatırlatın.

Bazen, bir göreve veya projeye devam etmemize yardımcı olmak için biraz destek gerekir. Yüksek sesle söyle ya da bir şeyler yapman için nedenini yazın. Kendinize bunu yapmanın faydalarını anlatın.

Mesela, “Şu anda koşuya çıkacağım çünkü tesisatçı olmak istiyorum” veya “Bu ödevi yapmak zorundayım, böylece bir A. alabilirim” diyebilirsiniz.

Kendinize ertelemenin tehlikeleri hakkında hatırlatmalarda bulunun.

Kendinize şu sözün sözünü verin: “Bunu şimdi bitirirseniz, bugün işten ayrılabilirim” veya “Bunu yoldan çıkarabilirsem, daha eğlenceli bir şey üzerinde çalışabilirim.”

İşinizi daha küçük parçalara ayırın.

Çalışma saatlerinden korkuyor olabilirsiniz, ancak gününüzü daha küçük bölümlere ayırırsanız, uğraşmak daha kolay olabilir. Hız kazandırmak için hızlı bir şekilde tamamlayabileceğiniz daha kolay görevlerle başlayın. Örneğin, yerine ki, “Ben, bütün sabah işe var” demenin “Ben, 1 saat içinde bu raporu yazacağım o zaman 11 de toplantıya gidecek ve daha sonra öğle vakti olacak.”

Bir planlayıcı veya takvim uygulamasında segmentleri ve görevleri engelleyin. Farklı görevleri ve zaman bloklarını işaretlemek için farklı renkler kullanın. Bu gününüzü kırabilir ve yüzleşmeyi kolaylaştırır.

Aktivitelerinizi eğlenceli hale getirin.

Görevi ya da aktiviteyi dillendirirseniz, başlamak zor olabilir. Bu durumda, görevi daha heyecanlı hale getirmenin bir yolunu bulun. Başka insanları da dahil edebilir veya kendinizi yeni bir şekilde sorgulayabilirsiniz. İşleri karıştırmak da işleri halletmenize yardımcı olabilir.

Bir şey yaptığında kendinize bir ödül verin.

Kendinize işten kısa bir mola verebilir, kendinizi bir atıştırmalık veya latte ile ödüllendirebilir, masaj yaptırabilir veya arkadaşlarınızla birlikte kutlayabilirsiniz. Bu sizi bir sonraki adım için heyecanlandırabilir ve motive edebilir.

Tükenmişlikten kaçınmak için ara sıra ara verin.

Dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınmak önemli olsa da, çok fazla çalışma sizi daha az üretken hale getirebilir. Gününüz boyunca ara sıra ara verin. Kendinizi dinlenmek ve yenilemek için hafta sonu boyunca daha uzun molalar aldığınızdan emin olun.

Kendinize herşeyi yapabileceğinizi söyleyin.

Motivasyon söz konusu olduğunda, kendi en kötü eleştirmeniniz olabilirsiniz. İhtiyacınız olanı yapmak için kendinizi zorlamak için, kendinizi olumlu onaylar verin. Fikrinizi yerine koyduğunuzda bu görevi tamamlayabileceğinizi unutmayın.

Kendiniz için bir görev listesi oluşturun.

Listeyi masa veya bilgisayar monitörünüz gibi görünür bir yerde saklayın. Her görevi tamamladığınızda listeden çıkar. Bu size küçük bir motivasyon artışı sağlayabilir. Her şeyi bitirdiğinizde, bir sonraki projenize devam etmenizi sağlayacak büyük bir tatmin duygusu hissedeceksiniz.

Aynı etkinliğe odaklanan bir çalışma grubuna katılın.

Bir grup ilerlemenizi sürdürmek için size destek, geri bildirim ve övgü verirken yolda kalmanıza yardımcı olabilir. Sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi gruplara bakın veya yerel topluluk merkezinize, kütüphanenize veya belediyeye danışın.

Kendiniz için bir rutin oluşturun.

Sizin için çalışan bir program oluşturun, ancak günden güne tutarlı tutun. Aynı aktiviteleri veya görevleri her gün aynı anda yapmaya çalışın. Bu görevi yerine getirmese bile, bir rutin, bunu başarmak için doğru kafaya girmenize yardımcı olabilir.

Önceden kesintilerle nasıl başa çıkacağınıza karar verin.

Sorunları ve engelleri oluşmadan önce planlayın. Bu, işinizin içine girmelerine izin vermek yerine, onlarla uğraşmaya daha hazırlıklı olacak.

Kendiniz için belirli, net bir son hedefi tanımlayın.

Bazen nereye gitmek istediğimiz konusunda belirsiz olduğumuzda kendimizi motive etmek zordur. Elde edebileceğiniz net, eyleme geçirilebilir bir son hedef yapın. Örneğin, okuldaysanız, nihai hedefiniz belirli bir üniversiteye girmek veya belirli bir staj yapmak olabilir. Kendi şirketinize sahip olmak istiyorsanız, ne tür bir şirketin olacağına karar verin. Bir ürünü satmak mı, başka firmalara danışmak mı yoksa topluma hizmet sağlamak mı istiyorsunuz?

Hedefinize özel olun.

Örneğin, dünyayı dolaşmak istiyorsan, önce nereye gitmek istersin? Sırt çantasını mı tercih edersiniz yoksa gezmeye mi gitmek istiyorsunuz? Dünyayı bir kerede görmek istiyor musun yoksa birkaç küçük geziye mi ayırmak istiyorsun?

Amacınızı daha küçük hedeflere ayırın.

Özellikle nerede bittiğini bildikten sonra, yol boyunca ilerlemek için kendinize daha küçük ölçütler verin. Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir dizi adımı yazın. Bu, hedefi çok daha yönetilebilir hale getirir, böylece her bir görevi yerine getirmenize yardımcı olur.

Daha önce hedefe ulaşmış bir rol model bulun.

Daha önce aynı hedefe ulaşmış birini tanıyorsanız, onların örneğini takip etmeye çalışın. Devam etmek için ekstra motivasyon sağlamak için hikayelerini kullanın.

Hedeflerinizi veya hayallerinizi görselleştirin.

Her gün birkaç dakika için, hedefinize ulaşmak için oturun ve görselleştirin. Bunu sahiplenmeyi, gerçekleştirmeyi, başarmayı veya varlık göstermeyi görselleştirin. Nasıl hissettiriyor? Birkaç dakika sonra, nasıl hissediyorsun? Bir sonraki adımda başlamak için bu enerjiyi kullanın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.