Sağlık & Yaşam

İnemuri Nedir?

Inemuri, “mevcutken uykuda” gibi bir anlama gelen Japonca bir kelimedir. Sosyal toplantılarda, sınıflarda, iş yerinde ve çeşitli kamu görevlerinde uykuya dalmak demektir. Elbette Batı’da bir olayda uykuya dalmak genellikle beceriksizlik ve utanç için bir neden olarak görülüyor. Japon kültüründe inemuri için özel bir yer var ve aslında utanç yerine gurur duyulması için bir neden olarak görülüyor.

Birçok Japon için inemuri’nin anlamı, birisinin çok çalışmaktan yorulduğudur ve işi bitirmek için geceleri uykudan feda eder. İnsanların arkadaşlarına ve meslektaşlarına göre daha fazla çalışma saati yarışması için yarıştığı bir ülkede, inemuri zorlu çalışmanın nihai göstergesi.

Genellikle, inemuri, üst tabakadaki kişiler için olumlu ve kabul edilebilir olarak görülüyor, ancak alt sınıftaki insanlar için kabul edilebilir değil. Başka bir deyişle, iş ortamında üstün olan bir kişi, uyuyakalabilir, ancak alttakiler genelde patronlarından önce uykuya dalmazlar. Öğrenciler, zorlu sınavlar için çalıştıklarında ve Japon eğitim sisteminde kendilerini ilerletmeye çalışırken inemuri yapabilirler.

Uzun çalışma saatleri ve aşırı stres sağlıklı olmayabilirken, inemuri aslında faydalıdır. Kısacası uyku dönemlerinde zihin gençleşebilir, böylece birisinin odaklanmasına ve fikirleri netleştirmesine yardımcı olabilir. İdeal olarak böyle nano uyuyakalmalar yararlarının hissedilmesi için en az birkaç dakika sürmelidir. 20-30 dakika sürmesi ise yararlıdır.

Inemuri kavramı, sosyal ve kamusal olaylar sırasında uyuklayan Japon figürlerini nadiren görebildiğinizi açıklıyor. Genellikle, inemuri uykudan kolayca uyanabilecek, hafif bir uykudur ve zihni dinlerken olayları izlemesine izin verir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close