Hayvanların Neden Kuyrukları Vardır?

Hayvanların kuyrukları ne işe yarar?

Bir insanın kuyrukla doğması oldukça tuhaf ve korkutucu bulunan bir olaydır. Ancak kediler, köpekler, aslanlar ve ayılar gibi birçok diğer memelide kuyruk olması tamamen normaldir. Peki, hayvanların neden kuyrukları vardır?

Kavrayıcı / Kavrayıcı Olmayan Kuyruk

Öncelikle, aslında iki tür hayvan kuyruğu vardır; kavrayıcı ve kavrayıcı olmayan. Kediler, tilkiler, köpekler ve kavrayıcı olmayan kuyruklara sahip diğer hayvanlar kuyruklarını genellikle denge için kullanırlar. Tabii ki, bu kavrayıcı olmayan bir kuyruğun yapabileceklerinin sadece bir tanesidir.

Örneğin, çıngıraklı yılanlar kuyruklarını bir uyarı vermek için, zebralar, filler ve zürafalar kuyruklarını Afrika ovalarındaki sinekleri ve diğer rahatsız edici böcekleri uzaklaştırmak için, timsahlar ise yağ depolamak için kullanırlar. Çoğu zaman kuşların da kuyrukları olduğunu düşünmeyiz ancak kuşlar da tıpkı balıklar ve deniz memelilerinin suda yaptıkları gibi kuyruklarını hareket etmek ve vücutlarını yönlendirmek için kullanırlar. Bazı hayvanlar kuyruklarını duygularını ifade etmek için bile kullanır. Kuyruğunu mutlu bir şekilde sallayan bir köpeği düşünün. Belki de en tuhaf olanı, erkek su aygırlarının kuyruklarını kakalarını etrafa yaymak ve bölgelerini işaretlemek için kullanmalarıdır.

lemur

Kavrayıcı Kuyruk Gücü

Kavrayabilen kuyruklar ise kuyrukların gerçek güç merkezleridir. Kavrayamayan bir kuyruğun yapabileceği her şeyi ve daha fazlasını yapabilirler. Aslında bir kuyruktan çok beşinci bir uzuv veya el gibidirler. Maymunlar genellikle bu esnek, becerikli kuyruklara sahiptir ve onları sadece denge için değil, aynı zamanda ağaçların arasından sallanmak ve farklı nesneleri almak için de kullanırlar. Bu tür kuyruklar genellikle hayvanın bir nesneyi daha güvenli kavramasına yardımcı olan çıplak bir nokta olan “sürtünme yaması (friction patch)” olarak adlandırılan bir şeye sahiptir.

Elbette, kavrayıcı kuyruklara sahip hayvanları düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen maymunlar olsa da, bu tür kuyruğu olan hayvanlar maymunlarla sınırlı değildir. Örneğin, denizatı tam bir kavrayıcı kuyruğa sahiptir. Aynı şekilde cüce fare, karıncayiyen ve keseli sıçan da kavrayıcı kuyruğa sahip hayvanlar arasındadır.

İnsanların da Kuyrukları Vardı!

İster inanın ister inanmayın, insanların da kuyrukları vardı ve hala bir koksiks kemiği veya kuyruk sokumu kemiği adı verilen bir kemiğe sahibiz. İnsanların ağaçlarda yaşadığı zamanlardan bu yana gerçekleşen evrim süreci nedeniyle artık kuyruğa ihtiyaç kalmadı ve kullanılmayan her uzuv gibi insanların kuyrukları da zamanla işlevini yitirerek vücutta var olmamaya başladı. Bu yüzden hala kuyrukla doğan insanların hikayelerini duyabilirsiniz. Teknik olarak hala onlara sahibiz ancak hayvanlarınki kadar dikkat çekici değiller.

Gerçek şu ki, insanların (görünür) kuyrukları olmaması, hayvanların garip olduğu anlamına gelmez. Kuyruklarını onları sıcak tutmaktan ağaçların üzerinde sallanmaya, bizimle iletişime geçmeye kadar her türlü şey için kullanıyorlar. Hayvanların kuyruklarının olmasının nedenini artık daha iyi anlayabildiğinizi düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.