Sağlık & Yaşam

Göz Tansiyonu Glokom Nedir? Sebepleri ve Tedavisi Nedir?

Glokom Nedir?

Glokom bir çeşit göz tansiyonudur. Gözün sinirlerine zarar vererek görmede zorluklara, görmede kayıplara veya körlüğe kadar neden olabilmektedir. Bu hastalık göz içindeki sıvı basıncını yükselmesi ile glokom oluşmaktadır. Yapılacak olan erken tedavilerde oluşan görme kayıpları önlenebilmektedir. En çok karşılaşılan glokom çeşidi açık açılı glokom çeşididir. Diğer çeşitleri ise çok nadir görülmektedir.

Açık Açılı Glokom Nedir?

Bu hastalık her iki gözü de etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalıkta en çok karşılaşılan tür açık açılı glokomdur. Bu hastalık ağrısız ve çok sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Bu sebeple sık kontrol edilmeyen hastalarda görme zorlukları çok fazla olmaktadır. Glokom hastalarının akrabalarının da bu hastalığa yakalanma ihtimali diğerlerine göre daha çok fazladır. Bu nedenledir ki hastalar kontrollerini aksatmamalıdır. Glokom riski genelde yaşları 40 üzerinde olan kişilerde, kortizon kullananlarda, herhangi bir göz yaralanması olanlarda ve yakınında bu hastalığa yakalanmış olanlarda görülebilmektedir.

Kapalı Açılı Glokom Nedir?

Gözden drene olamaz bu hastalıkta ve gözdeki sıvı açıya ulaşamaz. Açının bir bölümü gözdeki iris tarafından kapatılmıştır. Gözde bulanık görme, gözde kızarma ve gözde sulanma gibi durumlar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda hemen acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlar kesinlikle acil durumlardır. Eğer ki doktora gidemiyorsanız bile en yakın acile gitmelisinizdir. Eğer ki tedaviye gidil kontrol olmazsanız bir veya iki gün içinde körlüğe neden olabilmektedir. Genellikle yapılacak olan lazer tedavisi ile görme kayıplarının önüne geçilebilmektedir.

Glokomun Sebepleri ve Risk Faktörleri Nedir?

Gözün ön kısmına kamera adı verilmektedir. Bu ön kamerada bir sıvı bulunmaktadır. Buradan gelen sıvı irislerle buluşarak göz dokularına beslemek yapmaktadır. Sıvı buralara ulaştıktan sonra ayrılmaktadır. Bazen bu sıvının basıncı artar ve göz sinirlerine zarar vermeye başlar. Bu nedenden dolayıdır ki göz içi basıncı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

• 60 yaşından yüksek olanlarda,
• Ailesinden genetik olarak yatkın olanlarda,
• Oluşan göz yaralanmalarında,
• Şeker hastalığı bulunanlarda,
• Çok fazla kortizon kullanmış olanlarda,
• Kan basıncında yüksek veya düşük olması,
• Miyop olanlarda.

Göz Tansiyonu Glokom Nedir

Glokom Ameliyatı

Yapılacak olan tedavilerde tamamen görme bozukluğu giderilemez ama görme bozukluğunun daha fazla ilerlemesi önlenebilmektedir. O sebepten dolayıdır ki herhangi bir belirtisini veya kendinizi risk faktöründe görüyorsanız ilgili doktorunuza veya acil servislere gelerek gerekli muayeneleri olmakta fayda olacaktır çünkü ilerlediğinde bu hastalık yukarıda da dediğimiz gibi gözleri kaybetmeye kadar gidebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close