EkonomiSEO

Google Adwords Alternatifi Reklam Yolları

Hiç düşündünüz mü? Aslında Google’ı biz besliyoruz. Web siteleri açan biz, Google arşivine sonsuz sayıda içerikleri giren biz, Google’ın bilgi deposu haline gelmesini sağlayan biz, Google para kazansın diye Adwords üzerinden reklam veren yine biz.

Peki tüm bu maliyetlerin karşılığında Google size ne veriyor? Yeteri kadar ziyaretçi geliyor mu? Bu ziyaretçiler müşteriye dönüşüyor mu?

Eğer arama sonuçlarından gelen istatistikler konusunda iyimser değilseniz, yapacak başka şeyleriniz olmalı. Peki ne yapabiliriz? Google’ı terk etmeyeceğiz ancak bağımlısı da olmayacağız.

Belli kategorideki firma/website/uygulama sahiplerinin yapabileceği şeyler var.

Örneğin siz, aynı zamanda internetten “hediyelik eşya” satan Sivasta bir dükkan sahibisiniz. Global kategori olması itibari ile “hediyelik eşya” SEO çalışması maliyeti sizi aşıyor. Bunun yerine Adwords’e yöneldiniz ancak gelen ziyaretçiler müşteriye dönüşmedi. Çünkü insanlar henüz sizi tanımıyorlar.

O halde insanlara kendinizi tanıtmalısınız. Bunun için öncelikle çevrenizden başlamalısınız. Daha sonra mahalleye ve tüm şehire yayılmalısınız.

1- Çevrenizdeki yakın insanları reklam aracı olarak kullanın. Dükkanınızın ismini duyurmalarını rica edin.

2- Okullara gidin, “öğretmenler günü” gibi özel günler için hediyelik eşya sattığınızı anlatan broşürleri öğrencilere dağıtın. Üstelik öğrenciler için indirim uyguladığınızı belirtin.

3- Kurumsal ve özel iş yerlerine gidin, “hediyelik büro eşyaları”‘nın bulunduğu broşürleri bu kurumlara dağıtın.

4- Sosyal binalara ücretsiz hediyelik eşyalar gönderin. Bu eşyaların sergilenmesini sağlayın.

5- Şehrin merkezinde bir stant kurun “anneler gününde sende anneni sevindir” sloganı ile hediyelik eşya satışı yapın. Burada amaç, eşya satmaktan çok isminizi duyurmak.

6- Satış ortaklığı uygulaması başlatın. Sizin hediyelik eşyalarınızı satmaları için ortaklık programına dahil olan girişimciler için belli komisyon ücretleri ödeyin. Böylece ürünleriniz diğer şehirlere de dağılacaktır.

7- Satış ortaklığı ile (mini bayilik diyebiliriz) tüm Türkiye’de ürünleriniz satılıyor. Artık Diyarbakır’dan telefonlar alıyorsunuz.

8- Tüm Türkiyede gittikçe popüler haline geldiğiniz için Google arama sonuçlardan gelen ziyaretçilerinizde artışlar gözlemliyorsunuz. Çünkü sizin diğer ürünlerinizi görmek isteyenler “sivas hediyelik eşya dükkanı” diye arama yapmaya başladılar.

9- Ziyaretçi sayınız arttıkça “hediyelik eşya” kelimesinde Google sıralamanız daha da yükselecektir. Üstelik insanlar sizi tanıdığı için ziyaretçiler, müşteriye dönüşüyor. Müşterileriniz arttıkça, ürünlerinizi sadece internet üzerinden değil, dükkanınıza gelip bizzat görmek isteyebilirler. Bu durumda diğer şehirlere de dükkan/bayilik açmaya başlamalısınız.

10- Tüm bunların yanında; blog sayfanızda hediyelik eşyalar ile ilgili içerik yazmaya devam ettiniz. Müşterilerinizden aldığınız e-mail adreslerine “hediyelik eşya” kampanyaları olan mailler yolladınız.

11- Yetmedi, facebook ve twitter sayfalarınızda gerçekleştirdiğiniz girişimleri müşterilerinize anlattınız. Üstelik sosyal medya sayfalarına özel “aylık kuponlar” hazırlayarak, sosyal medya takipçi sayınızı da artırdınız. Böylece binlerce müşteri, sadece Google üzerinden değil aynı zaman sosyal medya üzerinden de web sitenize hit kazandırmış oldu.

Tebrikler.

Google Adwords veya SEO çalışması maliyeti karşısında ziyaretçilerinizin müşteriye dönüşme oranı çok düşük iken. Broşör, email, sosyal medya, satış ortaklığı gibi uygulamalar ile hem direkt hemde organik ziyaretçileriniz müşteriye dönüştü. Tüm bunları yaparken siz bir mahalledeki “hediyelik eşya” dükkanı sahibi iken, artık tüm Türkiye’de tanınan bir firmanın sahibi oldunuz.

Adwords ve SEO çalışması ile hangi sürede büyük bir firma sahibi olabilirsiniz ki? Ancak yukarıda saydığım teknikler ile yere daha sağlam basarak, başarılı bir girişimci olabilirsiniz. Zaten bu işlemleri yapıyorsanız bir sorun yok demektir.

Unutmayın, önce çevrenizden başlayın. Merdivenin basamaklarının tek tek çıkın. Eğer birden çıkarsanız, düşme ihtimaliniz de artar. Ancak merdivenin basamaklarını tek tek çıkarsanız, yerinizi sağlamlaştırırsınız. Belki merdivenin tepesine ulaşamazsınız. Ama merdivenin ilk basamağında kalmaktan iyidir.

İyi çalışmalar.

İsmet Karataş

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close