Ekonomi

Eski Türk Paraları

Eski Türk Paraları

Galerimizde herhangi bir görsele tıkladıktan sonra yön tuşlarına basarak görsel değiştirebilirsiniz.

Not: Galerimiz zamanla güncellenmektedir. Galerimize eklenmesini istediğiniz bir para görseli varsa herhangi bir resim yükleme sitesine yükledikten sonra yorum kısmından link bırakabilirsiniz.

Para Hakkında Bilgiler

Eski Türk Paraları: Para, bir grup insan tarafından mal, hizmet veya kaynakların değiş tokuşu için yaygın olarak kabul gören herhangi bir şeydir.

Para; biçimi ne olursa olsun, üç farklı fonksiyona sahiptir. Para, alış veriş aracıdır; herkesin güvendiği bir değere sahip bir ödeme aracı. Para, aynı zamanda, malların ve hizmetlerin fiyatlandırılmasına izin veren bir hesap birimi. Ve bu bir değer deposudur.

Her ülkenin kendi paraları ve kağıt parası sistemi vardır. Metaller nesneleri M.Ö. 5000 yıllarında para olarak piyasaya sürülmüştür. M.Ö. 700’de de Lidyalılar batı dünyasında parayı üreten ilk topluluk olmuştur.

Türkiye’de ise Osmanlı döneminde farklı isimlerle kullanılan para, latin alfabesi ile ilk defa 1937’lerden sonra basılmaya başlanmıştır. Bu galerimizde, geçmişten günümüze eski Türk paraları yer alıyor. Fotoğraflar, 7’den 70’e içinizde farklı duygular oluşturabilir…

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close