Sağlık & Yaşam

Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemindeki bireyin hormonal değişimi sonucu vücudun yağ dengesinin bozulmasıyla sivilce oluşur. Bu durumu çevre etkenleri (sigara dumanı, makyaj kalıntıları) de desteklerse sivilceler artar.

Sivilceler Nasıl Geçer?

Bu konuda birçok tavsiye verilir. Ama bu tavsiyeler tam olarak etkisini göstermez. Bunun nedeni ise her vücut tipinin farklı olmasıdır. Bundan dolayı vücudun maskelere göstereceği tepki de farklı olacaktır. İnternet siteleri üzerinden satılan maskeleri almak yerine evde doğal yapılan maskeler daha etkili olacaktır. Ama her şeyden önce cildin temiz tutulması gerekir.

Adım Adım Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

1) İlk izlenecek yol, cildin güne başlarken ve gün sonunda düzenli olarak sabunla yıkanması.

2) Temizlenen cilde haftada iki defa aktardan temin edilecek kil maskesinin uygulanması.​​​​​​

Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Limonun sivilcelere iyi geldiği düşünülür. Fakat limon bünyesinde barındığı asit nedeniyle cildi tahriş eder. Doğal olmayan gül suyu ise ciltte alerjik etki gösterebilir. Sivilceyi sıkmak bilinenin aksine zararlıdır. İrinin cilde yayılması sağlar. İrinin temas ettiği bölgede ise yeni sivilcelerin çıkma olasılığı artar.

Dipnot: Sivilcelerin geçmesi için aranan farklı çözümler ne yazık ki her zaman istenilen sonucu ortaya çıkarmaz. Bazı durumlarda daha kötü sonuçlara dâhi yol açabilir. Bundan dolayı kulaktan doğma bilgileri uygulamak yerine önce cildi temiz tutmak sonrasında ise bir uzman yardımı almak en doğru çözümü getirecektir.

Sivilce kısa süreçte halledilebilecek bir sorun değildir. Bunun için kişinin kendisini hazırlaması ve tedavi sürecinde geri adım ataması gerekir. Sivilce tedavi edilmediği takdirde kalıcı izlere dâhi neden olabilir. Alo 182 servisini aranarak istenilen hastanedeki bir dermatoloji uzmanından randevu alınabilir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close