En İyi Yabancı Korku Kitapları Listesi

En İyi Yabancı Korku Kitapları: Günler kısalıyor, soğuk rüzgarlar artıyor ve bu kitap kurtlarına sadece bir şey ifade ediyor: okuma vakti geliyor. Stephen King, Shirley Jackson, Paul Tremblay ve diğerlerinin kitaplarından oluşan en iyi korku kitapları listesinde klasikler ve modern başyapıtlar bulabilirsiniz. İşte en iyi yabancı korku kitapları listesi…

En İyi Yabancı Korku Kitapları Listesi

Drakula – Bram Stroker

Drakula - Bram Stroker

İnsanoğlunun en derin korkularına ve en karanlık fantezilerine dokunan bir vampir romanı. Genç avukat, Transilvanya’ya, gizemli Count Dracula adlı önemli bir müşteriyle görüşmek üzere seyahat eder. Yerel kasaba halkının korkunç uyarılarını gözardı eder… Bram Stoker’s Drakula adlı romanı sayısız uyarlamaya ilham kaynağı olmuştur.

Frankenstein – Mary Shelley

Frankenstein - Mary Shelley

Victor Frankenstein’ın korkunç yaratılış hikayesi ve sebep olduğu yıkım, nesiller boyu okuyucuyu büyülüyor ve sayısız korku ve gerilim yazarına ilham kaynağı oluyor. Romanın kalıcı başarısını göz önüne alırsak, Lord Byron’un “içimizdeki korkuları ortaya çıkarmak ancak bir o kadar da cesaret sahibi olmayı sağlama” gayesi gerçekleşmişe benziyor.

The Exorcist (Şeytan) – William Peter Blatty

İlk kez 1971’de yayınlanan The Exorcist, şimdiye kadar yazılmış en tartışmalı romanlardan birisidir.  New York Times’ın en çok satanlar listesinde elli yedi haftalık bir süre boyunca kaldı. 1940’lı yıllarda bir çocuğun şeytani unsurlar tarafından ele geçirilmesini konu alan roman yayınlanmasından iki yıl sonra,  on tane Akademi Ödülü adaylığı alan popüler bir sinema filmi haline de geldi.

Rosemary’nin Bebeği – Ira Levin

Rosemary'nin Bebeği - Ira Levin

Kötülük dünyasının en masum yüzlüsünün işlendiği bir gerilim-korku romanıdır.

Geçtiğimiz yüz yılın en iyi yabancı korku kitapları bu listemizde yer almaktadır.

 

2 Yorum

  1. Korku kitap türü aralarında en sevdiğim tür diğer hikayelerde kurgu olarak basitleşmiş olduğunu düşünüyorum. Korku insanların kurgusal olarak bence zorlanacağı bir alan ve bu konuda yabancı kitaplarda başarılı roman örnekleri var. Listede oldukça başarılı klasikler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.