İzleyebileceğiniz En İyi İran Filmleri

En İyi İran Filmleri: İran sineması günden güne gelişim gösterirken sizler için en iyi İran filmlerini derledik. İran, muhafazakar ve kapalı bir ülke olmasına rağmen sanatın ve sinemanın özgürlüğü ve bağımsızlığı karşısında bu kapalılık bir işe yaramıyor. İran sineması çok fazla kaliteli yönetmen yetiştiriyor ve her bir yönetmenin aslında kendilerine has tarzları var. İran sinemasında genel olarak kullanılan ve hemen hemen bir çok filmde gözümüze çarpan bazı ortak imgeler de var tabi.

Toplumdaki bu muhafazakarlık ve bu durumun olumlu ve olumsuz etkileri bir çok filmde etkisini gösteriyor. Bu kimi zaman filmdeki karakterlerden bağımsız olarak kimi zamanda bizzat konunun kendisini oluşturarak izleyiciyle buluşuyor. Filmlerde genellikle yoksulluk, işsizllik, aile içi problemler gibi konular göze çarpıyor.  Abbas Kıyarüstemi, Asgar Ferhadi, Bahman Ghobadi, Muhsin Mahmelbaf gibi dünyaca ünlü yönetmenler İran sinemasının temel taşlarını oluşturuyorlar.

En İyi İran Filmleri Listesi

İran sinemasında öne çıkan sinema filmlerinin konularını genelde dram, trajedi gibi konular oluşturuyor. Eğer siz de bu tarz filmleri seviyorsanız en iyi İran filmleri listemize bir göz atmanızı öneririz.

Cennetin Rengi (The Color of Paradise) – IMDB 8.2 (1999) – 90 DK

Cennetin Rengi (Rang-e Khoda - The Color of Paradise) - IMDB 8.2 (1999) - 90 DK

1999 yapımı olan Cennetin Rengi filminin yönetmen koltuğunda Majid Majidi oturuyor. Muhammed isminde Tahran’da bir körler okulunda yatılı olarak eğitim gören görme engelli bir çocuğun babası ile olan ilişkilerini anlatmaktadır. Annesi  hayatını kaybettiği için, ninesi ve iki kız kardeşiyle yaşayan Muhammed köyüne döndüğünde babasının evlenme planları yüzünden istenmeyen çocuk durumunda olacaktır. İran’ın bir köyünde çekilen bu filmde İran’ın doğal güzelliklerini görecek bir yandan da bu acımasız baba-oğul ilişkisine tanık olacaksınız.

Bir Ayrılık (A Separation) IMDB 8.4 (2011) – 123 DK

Bir Ayrılık (Codayi-i Nadir ez Simin - A Separation) IMDB 8.4 (2011) - 123 DK

Bir ayrılık her zaman sadece basit bir ayrılık mıdır? Biten bir evliliğin ardından yaşananları konu alan bu filmin yönetmen koltuğunda Asghar Ferhadi oturuyor. Leila Hatami, Peyman Moaadi gibi oyuncuların oynadığı film, hayaller ve gerçekler arasında karar vermek zorunda kalan insanları anlatıyor.

Bir ayrılık olayının yol açabileceği durumları filmde çok üzücü bir şekilde görüyoruz. Alzheimer olan babasını bırakmak istemeyen bir adam, kızının iyi bir eğitim almasını isteyen bir anne ekseninde ilerleyen film, hamile bir bakıcının da katılmasıyla işleri daha zor bir hale dönüştürüyor. İran kültürüne dair pek çok şeyi gözlemleyebileceğiniz bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Pardé – IMDB 6.6 (2013) – 106 DK

Pardé - IMDB 6.6 (2013) - 106 DK

Karim, İran Tahran’ın dışında bir devekuşu çiftliğinde çalışmaktadır. Küçük evinde ailenle birlikte basit ve hoşnut bir hayat sürüyorken bir devriye sırasında her şey değişir.

Sarhoş Atlar Zamanı (A Time for Drunken Horses) IMDB 7.7 (2000) – 80 DK

Sarhoş Atlar Zamanı (A Time for Drunken Horses) IMDB 7.7 (2000) - 80 DK

İran’da yaşayan bir ailenin hayatını anlatan Sarhoş Atlar Zamanı filminin yönetmenliğini ünlü İranlı yönetmen Bahman Ghobadi yapıyor. Babalarının vefat etmesinden sonra zor durumda kalan bir ailenin başına gelenleri konu alan bu film İran’da çalışan bir çocuk olmanın ne kadar zor olduğunu anlayabilmeniz için iyi bir örnek.

12 yaşında olan Eyüp, bütün aileye bakmakla yükümlüdür. Üstelik engelli bir de kardeşi olan Eyüp, Madi ve Amaneh isimli iki kardeşine bir yandan abilik yapmakta bir yandan da para kazanmak zorundadır. Film bu ilginç ismini ise soğuk coğrafyalarda atların soğuktan ölmemeleri için atlara alkol verilmesinden alıyor.  Ortadoğu’nun çocuklar için zor yanlarını çok net bir şekilde gösteren bu filmi izlemelisiniz.

Yakın Plan (Close-Up) IMDB 8.3 (1990) – 98 DK

Yakın Plan (Close-Up) IMDB 8.3 (1990) - 98 DK

Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu filmde herkes kendi rolünü oynayan oyunculardır. Oyuncular gerçek hayattan, senaryo gerçek hayattan… Yani tamamen gerçek bir film. Yoksul bir sinema sevdalısı olan Hüseyin Sabzian bir gün İran’da otobüste yaşlı bir kadınla tanışır ve kendisini ünlü İranlı yönetmen Muhsin Mahmelbaf olarak tanıtır. Kadın, adamın gerçekten ünlü yönetmen olduğuna inanır ve evine davet eder.

Sabzian ise aile üyelerini filmde oynatmak şartıyla para talebinde bulunur. Fakat zaten zengin ve köklü bir aile olan aile üyeleri bu durumu fark ettiklerinde olaylar çok ilginç bir hal alacaktır. Abbas Kıyarüstemi imzası taşıyan bu filmde gerçek sahneler de bulacaksınız.

Satıcı (The Salesman) IMDB 7.9 (2016) – 124 DK

Satıcı (The Salesman) IMDB 7.9 (2016) - 124 DK

Tiyatrocu bir aile olan Emad ve Rana çifti Satıcı’nın Ölümü isimli bir tiyatro oyununda oynamaktadırlar. Günleri böyle geçen çiftin evleri yıkılma tehlikesi gösterir. Daha sonrasında ise yeni bir ev arayan çift, tiyatrodan arkadaşlarının önerisi ile yeni bir eve taşınır.

Eve yerleşmelerinden kısa bir süre sonra bir gece Rana evde yalnız kaldığında kimliği belirsiz bir kişi tarafından saldırıya uğrar. Rana konuyu uzatmak istemez ve polise götürmek istemez. Bu tutumunun üzerine eşi Emad bu olayı yapan suçluyu kendi yöntemleri ile bulmaya çalışacaktır. Bütün bu yaşanan ikili gerilimler çiftin aralarındaki ilişkiyi zor bir hale sokacaktır.

Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok (Kasi Az Gorbehaye Irani Khabar Nadareh) IMDB 7.2 ( 2009) – 106 DK

Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok (Kasi Az Gorbehaye Irani Khabar Nadareh) IMDB 7.2 ( 2009) - 106 DK

Tahran’da müzik yapmak bile sıkıntılı iken Indie Rock müziği ile uğraşan Negar ve Ashkan isimli iki genç Londra’da bir konser vermek istemektedirler. Bunun için gruba yeni bir üye bulmak istemektedirler. Fakat problem bu kadar basit değildir. Genç rockçıları bekleyen daha büyük bir problem vardır. O da İngiltere vizesidir.

Yönetmen koltuğunda Bahman Ghobadi’nin oturduğu bu film İran’da gençlerin yaşadıklarını anlamanız için iyi bir örnek olabilir.

Kaplumbağalar da Uçar (Turtles Can Fly) IMDB 8.1 ( 2004) – 98 Dk

Kaplumbağalar da Uçar (Turtles Can Fly) IMDB 8.1 ( 2004) - 98 Dk

Saddam Hüseyin devrildikten sonra Irak-Türkiye sınırında yaşayan mülteci kampındaki çocukların hayat hikayesini anlatan bu filmin yönetmenliğini Bahman Ghobadi yapıyor. Az bildiği İngilizcesi ile bir yandan uydu işleri yapan Satellite, bir yandan da mayın toplayıcılığı yapmaktadır. Bir çocuk için oldukça tehlikeli bir iş olmasına rağmen ailesine para kazandırmak zorundadır. Oldukça trajik bir film olan Kaplumbağalar da Uçar, 2005 yılında Berlin Film Festivali’nde Kristal Ayı ödülünü kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.