Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

SEO 1 Ekim, 14:05'de eklendi

Domain Authority Temellerini Anlamak: Pagerank Nedir? Yıllar önce, Google, sitenin derecelendirmesi için PageRank adı altında çekirdek metriklerinden birini hayata geçirdiğini açıkladı. PageRank – Google kurucularından Larry Page’nin adını alan – bir sitenin değerinin sayısal bir göstergesi idi. Kamusal, otoriter bir metrik olduğu için çok sayıda pazarlamacı ve SEO uzmanının bir sitenin PageRank’ini şekillendirmesi, yönlendirmesi, manipüle etmesi veya başka şekilde değiştirme yollarını aramaya devam etmesi gerekiyordu. Basit sayısal bir gösterge olmasına rağmen, PageRank’in arkasında büyük miktarda matematik ve bilim vardı. Bir fikir edinmek için Wikipedia sayfasına göz atmanız yeterlidir; Sonuçta bu formüller basit cebir değildir. Yaklaşık olarak 2011 dolaylarında Google, görünür ve halka açık PageRank için daha az sayıda güncelleme yapmaya başladı; bu çoğunlukla bir metrik üzerinde çok fazla odaklanan ve içeriğin gerçek değeri üzerinde yeteri kadar odaklanmamış insanların sayısıyla mücadele etmek içindi. Bir yıldan uzun bir süre sonra resmi açıklama geldi. 2014 Ekim ayında Matt Cutts görünür PageRank için gelecekte herhangi bir güncelleme yapılmayacağını açıkladı.

Google yine de PageRank’ı dahili olarak kullanmaktadır. Algoritmasının kullanması çok değerli bir temeldir. Bununla birlikte, artık modern pazarlamacılar için görünür veya faydalı değildir.

Moz, eskiden SEOMoz, bildiğinizden emin olduğunuz gibi, bugün dünyanın en büyük SEO ve analitik şirketlerinden biridir. Google’la doğrudan bir ilişkisi yok, ancak – ve müşterileri – görülebilir PageRank kaybını keskin bir şekilde hissettiler. Moz, PageRank için bir yedek metriği hazırlamaya karar verdi.

Moz, ölçütlerini PageRank’ın sonlanmasından önce aldılar, daha önce görünür Google ölçütünün yerine geçmek için en iyi konuma getirilebilecek şekilde, mümkün olduğunca doğru ve genel olarak uygulanabilir olduklarından emin olmak için onlara daha fazla odaklanıyorlardı.

Domain Authority Nedir?

Domain Authority. Eski PageRank’a en çok benzeyen, Moz’un sahip olduğu temel metriktir. Bu, bağlantıların sayısı, bağlantı alanlarının sayısı, MozRank ve MozTrust gibi diğer Moz ölçütleri ve daha pek çok farklı alt metrikleri dikkate alan bir metriktir. 100 en iyi derece olmak üzere 0’dan 100’e kadar değişen tek bir sayısal skor yaratmak için hepsini derleyip analiz eder. Skor logaritmik, yani sıfırdan 10’a çıkmak zor değildir, 20’den 30’a çıkması daha zor ve 70’den 80’e ulaşması inanılmaz derecede zor. DA’sı 100 olan çok az site var ve onlar Google gibi dev sitelerdir.

Domain Authority, site çapında bir metriktir, bu nedenle DA’nız sayfa ile aynı olacaktır. Sayfa düzeyinde bir otorite metriği için, Page Authority’yi de istersiniz, Moz tarafından da sağlanan benzer bir metriktir.

Domain Authority , tüm SEO faktörlerini göz önünde tutan mutlak bir sıralama değildir. Bağlantıya odaklanmış ve güven odaklı bir metriktir, bu nedenle aynı DA’ya sahip iki site çok farklı katma değerlere sahip olabilir. Bir sitenin kalitesinin saf bir hâkimi olduğunu bilmek de yararlıdır.

Domain Authority Nasıl Yükseltilir?

  1. İyi bir domain seçin: Nişinizle alâkalı bir alan adı seçin .
  2. On-Page SEO kurallarına uyun: Başlık etiketlerinizi, resim alt etiketlerinizi ve içeriğinizi içeren sayfa içi SEO’yıoptimize edin.
  3. İç bağlantılarınızı güçlü kurun: İnsanların link vereceği yüksek kaliteli içerik oluşturun .
  4. Benzer yazılar bölümü oluşturun: Kullanıcı deneyimini geliştirmek için iç bağlantıları ekleyin .
  5. Düşük kaliteli, zararlı backlinkleri kaldırın: Sağlıklı bir web sitesi için kötü veya bozuk bağlantıları kaldırmak için bir denetim gerçekleştirin.
  6. Sitenizin mobil dostu olduğundan emin olun: Google Mobil uyumluluk sihirbazı ile test edin.
  7. O kategoride otorite olmaya çalışın: Nişinizde uzman olun.
  8. Pagespeed değerinizi arttırın. Site açılış hızını arttırın: Hemen çıkma oranını düşürmek için web sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayın .
  9. İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşın: FacebookTwitter ve Google+ gibi sosyal medya yoluyla içerik tanıtımı yapın.

Domain Authority nasıl yükseltilir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,