Ekonomi

Dolar Ne Olur?

2018 yılının başlarında olduğumuz şu günlerde herkesin kendine özel planları ve hayattan beklentileri var. Ekonomi konusundaki beklentiler de aynı ölçüde herkesin beklentilerini süslemektedir. Günümüzde fiyatları, ülke durumunu, ülkeler arası ilişkiyi bir hayli etkileyen döviz konusu da hassastır. Doların durumu birçok kesim tarafından takip edilmekte ve gelişmeler de gözlemlenmektedir.

Enflasyon Etkili

Yaşadığımız devirde dolar fiyatındaki değişim enflasyon ile yakından ilgilidir. Faiz oranlarının artması ya da azalması sonucunda tüketici hesaplarında da iniş çıkışlar olmaktadır. Geçmişten günümüze dolar sürekli olarak değişkenlik gösteren bir kur desteğine sahiptir. Geçmişe bir dönelim ve fiyat bazında incelemelere bakalım.

2010 yılında 1 dolar yaklaşık olarak 1.5 lira düzeyindeydi. Hatta o zamanın yorumcuları 1 doların 1 lira olacağına dair tahminler bile yapmıştı. Zaman ilerledikçe beklenilen durum bu çizgide ilerlemedi. 2011 yılına geldiğimizde ise doların fiyatında %22 kadar bir sıçrama yaşandı ve 1 dolar 1.89 lira bazına yükselmiş oldu. 2012 yılındaki gerileme ile doların kur bazında 1.79 liraya indiği gözlemlendi. 2013 yılına girdiğimizde yine bir yükselme ile karşılaştık ve 2.13 liralık dolar değerini görmüş olduk. 2014 yılındaki dolar değerine baktığımızda %7.4’lük bir gerileme yaşandığını fark edebiliyoruz. 2015 yılında 2.92 lira olan dolar, 2016 yılını 3.52 lira ile kapatmıştı. Geçtiğimiz sene 3.81 lira olan doların bu yıl yani 2018 döneminde en güncel hali ile 4.03 lira olduğunu görebiliyoruz.

2018 yılında yaşanan bu yükseliş ve geçtiğimiz yıllardaki iniş çıkışların iç dış sorunlar ve politikaya bağlı olarak değiştiğini anlayabiliyoruz. Bunun için şu anda 4.03 lira olan doların ilerleyen günlerde de değişebileceğini tahmin etmek hiç zor değil. Dolar ne olur tam olarak bir şey söylemek zor olsa da sürekli bir yükseliş olacağını tahmini ağır basmaktadır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close