Sağlık & Yaşam

Diz Kapağı Ağrısı Sebepleri ve Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Diz kapağı ağrısı birçok nedenle meydana gelebilmektedir. Genellikle ya diz ağrır ya da diz kapağı ağrır. Bu hastalık bir darbe, incinme sonucu da olabilir. Diz kapağı ağrıları birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bundan dolayı diz veya diz kapağı ağrılarının derinlemesine araştırılması ve incelenmesi gereken çok derin bir konudur.

Ağrı neden olur?

Masa başında oturan insanlar da uzun süre aynı şekilde oturmalarda dizin üstüne bir baskı oluştuğundan dolayı zaman içerisinde ağrılar meydana gelmektedir.

Merdivenlerde inip çıkmalarda ağrı söz konusu oluyorsa bu diz kapağından dolayı da olabilir veya bağlarda bile sıkıntı olabilir. Bu yüzden böyle durumlarda mutlaka ortopedi doktoruna görünmenizde fayda olacaktır. Ağrının nedenini anlamak için MR, röntgen ve doktor kararı ile karar verilebilmektedir. Eğer ki diz kapağında kayma yana doğru harekette zorlanma varsa diz kapağı ameliyatına karar verilir.

Diz kapağı ağrısında yapılacak tedavi?

En son olarak kesinlikle ameliyat düşünülmelidir. Eğer ki bu ağrıda yapılmış olan fizik tedavide cevap vermediyse ameliyat olma düşünülebilir. Yapılan ameliyat diz kapağının pozisyonunu değiştirmek ya da düzeltmek amacıyla yapılır. Ancak yapılan ameliyat sonrasında iyi derecede fizik tedavi yapılması gerekli olacaktır.

Diz kapağındaki ağrıları azaltmak için ne yapılır?

İlk yapmamız gereken bize hangi hareketi yaptığımızda ağrı oluşturuyorsa o hareketlerden kaçınmalıyız. Örneğin merdiven çıkmada çok ağrı oluyorsa mümkün olduğunca merdiven kullanmamaya çalışmalısınız. Yapmış olduğunuz bir spor faaliyeti varsa onu bırakmalısınız.

Diz ağrısını başka bir yolla da azaltmak için buz kompresi de uygulamak çok mantıklı bir yol olacaktır.

Bazı ilaçlar vardır diz ağrıları için onları kullanmakta aynı şekilde diz ağrılarınıza iyi gelecektir.

Ama kesinlikle doktorunuza başvurmadan ya da danışmadan ilaç kullanmayınız yoksa ciddi olmayan ağrılarınız ihmal yüzünden daha kötü bir sonuca neden olabilmektedir.

Dizlerinizi mümkün olduğunca hafif hareketlerle hareket ettirin ya da ufak egzersizler yapınız.

Diz kapağı ağrısı

Ameliyattan sonra yapılacak olanlar nelerdir?

  • Doktorun söylediği egzersizleri mutlaka yapınız,
  • Mümkün olduğunca yüksek yerlerde oturmaya çalışın,
  • Alafranga tuvaleti kullanmaya çalışın mutlaka,
  • Yer sofrasında değil de masada yemek yemelisiniz,
  • Kesinlikle bağdaş kurarak oturmayınız bu tehlikeli bir harekettir,
  • Diz kapağınızı kesinlikle zorlayacak hareketler yapmamalısınız,

Bir diz kapağınızdan ameliyat olduktan sonra aynı sorunu diğer dizinizde de yaşayabilirsiniz.

Nedeni ise ameliyattan sonra korkan hastaların diğer bacaklarına fazla yüklenmesinden aynı sorun diğer dizde de olmaya başlıyor. Ve diğer dizinizden ameliyat olabilmeniz için en az altı ay süre beklemeniz gerekmektedir. Diğer dizinizin iyi olduğundan kesin olarak emin olduğunuz zamanda diğer dizinizden de ameliyat olabilirsiniz ancak o nedendir ki ufak ağrıları ihmal etmemek ve doktora başvurmak en iyi çözümdür.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close