Çikolatanın Yararları ve Zararları

Gencinden yaşlısına çikolata yemeyi sevmeyen insan neredeyse yok gibidir. Çikolatanın insan bedeni üzerindeki olumlu etkileri tarihsel olarak toplumlar tarafından kabul edilmiş ve kullanılmıştır. Üzerine romanlar yazılan, filmler çekilen çikolata, günümüzün endüstriyel koşullarında birbirinden çeşitli içerikler ile birbirinden farklı markalar altında her büfede, her markette satılmaktadır. Etken maddesi kakao olan çikolatanın insan bedenindeki etkilerini ise kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

Yapılan son araştırmalar çikolatanın insan bedeninde bir antioksidan gibi davrandığını ortaya çıkardı. Çikolatanın kararında tüketimi, bedenimizdeki toksinlerin atılmasını kolaylaştırıyor. Ancak kakaonun diyabet hastalığı olanlarda insülin toleransını etkilediğini asla akıldan çıkarmamak lazım. Çikolata tüketiminin kararında yapılmasının gerekliliğinin en önemli nedeni budur. Son dönemde yapılan bir araştırma ile kakaonun antioksidan etkisinin kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu olduğu saptandı. Aynı araştırma ile kakaonun sinir zedelenmelerini engellediği ayrıca UV ışınlarının radyasyon etkisini azalttığı ve ruh durumu üzerinde olumlu etki yarattığı kanıtlandı.

Çikolatanın beden üzerindeki diğer biyolojik etkilerini saymadan önce dünya çapında yapılan bir kaç araştırmanın sonucuna göz atarsak düzenli aralıklarla tüketilen az miktarda çikolatanın insan bedeni üzerindeki olumlu etkileri olduğunu anlayabiliriz.  2011 yılında İsveç’te yapılan bir araştırma haftada 45 gramdan daha fazla çikolata yiyen kadınların felç riskinin haftada 9 gram seker tüketen kadınlardan yüzde yirmi daha az olduğunu ortaya çıkardı. Kanı inceltip kan dolaşımını hızlandırarak kardiyovasküler riskleri azaltan bitter çikolatanın tüketiminin tansiyon düşüklüğüne neden olarak kalp hastalıkları riskini azalttığı saptandı. 2011’de Reading Üniversitesinde yapılan araştırmalar ise çikolatanın kan dolaşımını hızlandıran etkisinin retinaya kan akışını azaltarak insan görüşünü arttırdığı ortaya çıkarıldı.

Çikolatanın insan bedeni üzerindeki etkileri sadece saydıklarımız ile bitmiyor. Çikolatanın içindeki etken maddelerinden biri olan teobrominin insan beyninde öksürüğü tetikleyen vagus sinirinin etkisini azalttığı bulundu. 2010 yılında BBC’inin bildirdiğine göre çikolatanın beden üzerindeki bu etkisini saptayan bilim adamları olumsuz etkileri bilinen kodein içerikli öksürük şurupları yerine teobromin içeren öksürük ilaçları yapmak için çalışmalara başlamış bile. Meksikalı şamanların yüzyıllar önce çikolatanın bu etkisini fark ettiğini ve çikolatayı bronşit tedavisinde kullandığını da belirtmek gerekir.

Çikolatanın insan bedeni üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra elbette bir takım olumsuz etkileri mevcuttur. Bunun esas nedeni çikolatanın pek çok zararlı olabilecek içerik içermesidir. Bunlar; şeker, doymuş yağ, sütteki yağlar, kafein, stearik ve oksalit asitlerdir. Bu nedenle düzenli olarak yukarıda geçen oranlarda bitter çikolata tüketmek olumsuz etkilerin azaltılmasında yarar sağlayabilir.

Yukarıda detaylandırdıklarımızdan başka kısaca değinmek gerekirse tarih boyunca hedonizmin en büyük simgesi olarak kabul edilen çikolatanın içeriğindeki kakaonun diş çürümelerini engellemesi, çikolata kokusunun teta beyin dalgalarını arttırarak rahatlamayı kolaylaştırması, kakaonun içerisindeki magnezyum mineralinin tükettiğimiz besinleri enerjiye çevirmekte bedenimize yardımcı olması,  egzersiz yapmadan önce az miktarda çikolata yemenin egzersiz sonrası zihinsel ve bedensel rahatsızlıkları azaltması, çikolatanın beden üzerindeki diğer etkilerinden sayılabilir. Ayrıca sekiz bilim adamının yayınladıkları bir araştırmaya göre insan bedeninde tümör oluşumuna neden olan kanserli hücrelerin daha az üremesine yardım ederek beden için inanılmaz bir fayda sağladığı gösterildi. Çikolatanın insan bedenindeki olumlu etkilerinden faydalanabilmek için belirtilen gramajlarda bitter çikolata tüketmeye özen gösterirseniz çikolatanın sunduğu nimetlerden dünyanın en çok tüketilen tatlısını yiyerek siz de keyifle faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.