Çevre Dostu Yaşamın 16 Kolay Yöntemi

Daha fazla çevre dostu olmayı istiyorsanız, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, birkaç küçük değişiklikle başlayın. Evde para biriktirmek ve enerji kullanımını azaltmak adına evinizi daha verimli bir şekilde ısıtmayı, serinletmeyi ve yakmayı öğrenin. Evinizdeki plastiği kısıtlayarak ürettiğiniz atık miktarını azaltın.

Çevre Dostu Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

 1. Isıtma ve soğutma maliyetlerinden tasarruf etmek için termostatınızı ayarlayın. Sıcak yaz aylarında ve soğuk kış mevsiminde ısıtma ve soğutma faturalarınızı kontrol ederek daha az enerji kullanın.
 2. Kışın ısınmak için kaloriferi yüksek derecede açmak yerine bir süveter giyin.
 3. Yanmış ampulleri kompakt floresan ampullerle değiştirin.  Ampulleri değiştirdiğinizde, değiştirdiğiniz ampullerle aynı watt değerine sahip Energy Star özellikli ampulleri seçin. Bunlar akkor ampullerden %75 daha az enerji kullanır ve %75 daha az ısı çıkarırlar.
 4. Işıkları kapatın ve kullanmadığınız güç şeritlerini çıkarın. Bu, enerji kullanımını azaltmanın kolay bir yoludur. Bazı cihazlar kapatılsa bile enerjiyi kullanmaya devam edebildiğinden sadece kullanacağınız şarj cihazlarınızı, televizyonlarınızı ve elektronik cihazlarınızı elektrik prizlerine takın. Enerji kullanımını tamamen kesmek için geceleri bu güç şeritlerini kapatın.
 5. Su kullanımınızı ve ısıtma faturanızı azaltmak için duşlarınızı 5 dakika ile sınırlandırın. Banyo yapmayı tercih ederseniz, sadece küvetin yarısını dörtte üç oranında doldurun.
 6. Kıyafetlerinizi soğuk suyla yıkayın ve kurulayın. Çamaşır makinenizi sıcak yerine soğuk veya ılık suya ayarlayın. Giysilerinizden daha fazla suyu temizlemek için kıyafetlerinizi ekstra bir sıkma devri boyunca çalıştırmayı deneyin. Bu onları daha hızlı kurutacaktır.
 7. Toplu taşıma araçlarını kullanın. Yürümek, bisiklet sürmek veya otobüse binerek gaz tüketiminizi ve karbon emisyonunuzu azaltın. Sıkışık şehirlerde otomobilleri yoldan uzak tutmak hava kalitesini de artırabilir.
 8. Tekrar kullanılabilir su şişeleri ve kahve bardağı kullanın. Plastik su şişeleri ve kahve fincanları çok fazla atık oluşturur. Yeniden kullanılabilir şişeniz için sürdürülebilir bir malzeme seçmeye çalışın. Onları cam, bambu ve seramikte satın alabilirsiniz.
 9. Gereksiz plastik pipetlere, kapaklara ve torbalara hayır deyin. Bir plastik saman ile gelebilecek bir şey satın alacağınızı biliyorsanız, ihtiyacınız olduğunda sipariş vermediğinizi bildirin. İşletmelerin eşyalarınızı plastik torbalarda paketlememesini isteyin. Bunun yerine, özellikle bakkalınız olduğunda kendi tekrar kullanılabilir alışveriş çantalarınızı getirin.
 10. Karton yerine kağıt ürünleri ile paketlenmiş ürünleri satın alın. Kolayca geri dönüştürülebilen minimum ambalaj içeren ürünleri seçin. Örneğin, büyük bir plastik küvet içinde gelen sıvı deterjan yerine bir karton kutu içinde toz çamaşır deterjanı satın alın. Veya mümkünse, ürünü ambalajsız satın alın.
 11. Yeniden kullanılabilir banyo malzemeleri seçin. Tek kullanımlık jiletle tıraş yapmak yerine, yeni bıçaklar satın alabileceğiniz bir tıraş bıçağı yatırın. Israfı azaltmak için, adet döngüsü sırasında giyip yıkayabileceğiniz yeniden kullanılabilir pedleri kullanmaya başlayın. Ayrıca adet bardaklarını boş bir dönem için de kullanabilirsiniz.
 12. Gıda saklama için plastik ambalaj ve plastik kapları kullanmayı bırakın. Öğle yemeğinizi saklamak için kullanabileceğiniz bir bento kutusu, tiffin veya beslenme çantası satın alın.
 13. Atıkları azaltmak için, tek bir kullanımdan sonra bir şey atmayın. Bunun yerine, tekrar kullanın ya da kullanmak için yeni bir yol bulun. Örneğin, ambalaj kağıdı ve şeritleri atmak yerine, bunları bir not defteri için malzeme olarak kullanın.
 14. Artık ihtiyacın olmayan şeyleri ver. Saklamak istemediğiniz eşyalarla ilgileniyorsanız arkadaşlarınıza ve ailenize sorun. İstenmeyen öğeleri ekleyebileceğiniz bir çanta seti koymak iyi bir fikirdir. Çanta dolduğunda, arkadaşları ve aileleri istediklerini alırlar ya da bir hayır kurumuna götürürler.
 15. Paketleri saklayın ve tekrar kullanın. Artıkları saklamak için plastik gıda kapları kullanın veya eski ekmek poşetlerini fırınlanmış malları saklamak için kullanın.
 16. Yeniden kullanamayacağınız malzemeleri geri dönüştürün. Sanitasyon şirketinize kabul ettikleri geri dönüştürülebilir malzemeler hakkında bilgi edinin. Bazı şirketler geri dönüşümleri bir kutuda karıştırmanıza izin verirken, diğer şirketler bunu sıralamanızı ister. Örneğin, kağıdı, kartonu ve metal geri dönüştürülebilir parçaları karıştırabilir, ancak camı ayrı tutabilirsiniz. Kutuları, kağıtları, kartonları, plastik kapları, metalleri ve camları genellikle geri dönüştürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.