Sağlık & Yaşam

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

Boyun omurları arasında bulunan kıkırdağın omuriliğe doğru yer değiştirmesinden meydana gelen hastalıktır. Boyundaki diske ve boyun bölgesine zarar verir.

Boyun Fıtığı Belirtileri?

Boyun fıtığı kendini hiç belli etmeden de ileri düzeyde ilerleyebilir. İlk zamanlarda kasa ve sinirlere baskı yapmayabilir. Ancak bu hastalık ilerledikçe ağrılar başlar. Ardından sırtın üst bölümünde ağrılar başlamaya başlar. Boyun fıtığı ağrıları sadece boyunda belli olmaz el, kol, omuz gibi bölgelerde de belirtiler gösterebilir. Sinirdeki baskılar nedeniyle elde ve kolda uyuşma ve güç kaybı meydana gelme ihtimali olabilir. Genelde başlangıç aşamasında boyunda tutulmalar meydana gelebilir. Havaların düzgün olmasına rağmen sıksık boyun tutulması yaşıyorsanız bu boyun fıtığı anlamına gelebilir ve doktora gözükmekte fayda olacaktır. Gün geçtikte boyun hareketleri zorlaşmaya başlar ve sanki boynunuza bıçak saplanıyormuş hissini hissetmeye başlarsınız.

Boyun Fıtığında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Masa başlarında ve bilgisayarda oturmalarda düzgün oturmalara dikkat edilmelidir. Dik yürümeye dikkat edilmeli ve boyun eğmeden yürümeye alışılmalıdır. Boyun bölgesine zarar verebilecek sporlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Düzenli egzersiz hareketleri yapılmalı ve özellikle yüzmenin iyi geldiği söylenmektedir. Ve özelliklede boyun kaslarını güçlendirmek adına ufak çaplı egzersizler yapılmalıdır.

Tedavi Yöntemleri Nedir?

Bu hastalıkta ilk önce başvurulan yöntem boyun kaslarını güçlendirmek ve boyundaki yükü azaltmak için ufak çalışmalar yapmak. Yapılan egzersizler doğrultusunda fıtığın ilerlemesi önlenebilir. Doktorlar ağrılarınız için ağrı kesici önerebilirler sizlere ve kaslarınız içinde kas gevşetici önerebilirler. Yapılan ilaç tedavilerinden sonra ağrılar azalmamışsa fizik tedaviye başvurulur ve ağrıların azalması sağlanır.

Yukarıda saymış olduğumuz yöntemlerle boyun fıtığı geçmiyorsa eğer artık ameliyat olayı meydana gelebilmektedir.  Doktorlar boyun fıtığında ameliyatı en son çare olarak hastalarına sunmaktadırlar.

Boyun fıtığı ameliyatı boyunlara yakın olduğundan tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Boyun fıtığı kesinlikle kendi başınıza bildiğiniz yöntemlerle yapılmamalıdır. Her boyun ağrısı fıtıktan sayılmamalıdır ve kesinlikle doktora muayene olunmalıdır.

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Yüzme boyun fıtığına iyi gelen bir tedavi yöntemidir imkânınız varsa yüzmeye gidebilirsiniz.

Boyun fıtığı yastığı boyuna konularak dinlendirme ve destekleme yapılabilir. Boyun fıtığında uyku problemi yaşayanlar için melatonin önerilmektedir. Ancak doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Düzenli olarak magnezyum alımı da aynı şekilde boyun fıtığına iyi gelmektedir. Boyun bölgesine yapılacak ufak masajlarda yine aynı şekilde bu hastalığa iyi geldiği gözlemlenmiştir. Yaşantımızdaki stresi de mümkün olduğu kadarıyla azaltmak boyun fıtığına iyi gelecektir ve hastalığın ilerlemesini önleyecektir. Yapılacak olan fizik tedavisi de aynı şekil bu rahatsızlığa iyi gelecektir.

Boyun Fıtığı Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler