Sağlık & Yaşam

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin kanaması; bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi bazı belirtilerle ortaya çıkar. Hastaneye geç gidilmesinde telafisi olmayan hasarlara veya ölüme yol açabilmektedir. Bu çok ciddi bir sağlık sorunudur. Hastaların mutlaka her şeyin farkında olması gerekmektedir. Çünkü beyin kanaması gibi durumlar çok ciddidir. Günümüzde birçok insan beyin kanaması geçirmektedir. Bunun sonucunda birçok insan ölmektedir. Sakatlıklara maruz kalabilmektedirler. Beyin kanaması geçiren kişiler bir an önce hastanenin acil servise yetiştirilmelidir. Tedavisine 2 saat içinde başlanan kişilerin müdahale sonucunda hastalıkları tamamen tedavi edilebilmektedir.

Beyin Kanaması Nedenleri?

  • Hipertansiyon,
  • Şeker hastalığı olabilir,
  • Sigara içimi büyük bir etkendir,
  • Çok fazla alkol tüketimi yapılması,
  • Genetiksel olarak doğuştan gelmesi,
  • Kan damarlarındaki sorunlar,
  • Bazı enfeksiyon durumları olabilmektedir.

Baş Ağrısını Önemseyin!

Kafa basıncı artarak hastada şiddetli baş ağrıları olmaya başlayacaktır solunum zorlanmaları ve şuur kaybı olacaktır. Bunlar beyin kanamasının en önemli etkenlerindendir. Oluşacak olan travmanın teşhisi son derece kolaydır ve tedavisi de aynı şekilde çok basittir.

Travma ile olan kanamalar günümüzde daha fazla görülmektedir. Bunların çoğunluğunda ameliyata gerek olmadan tedavi edilebilir ve takip edilebilmektedir. Ayrıca beyin kanaması geçiren hastanın yakınları da kontrollere girmelidir. Çünkü onlarda da aynı şekilde bu hastalık gözükebilmektedir. Çünkü hastalık takip edilmesi önleme konusunda en önemli ve etkili yoldur. Beyin kanamaları sinsice yaklaşır ve büyük hasarlara yol açabilmektedir. Ölüme bile neden olabilir. Bundan dolayı beyin kanamaları ciddiye alınmalıdır. Beyin kanamalarını artık fark etmek çok daha kolaydır. Beyin kanamalarında hasta hemen hastaneye yetiştirilmelidir. Çünkü hastaneye yetiştirilen hastaların tedavi edilmeleri çok yüksektir. Özellikle de beyin kanaması geçirenler 2 saat içinde hastaneye yetiştirildiklerinde tedavisi daha güzel sonuçlanacaktır.

Beyin Kanaması Ameliyatı

Yukarıdaki belirtileri veya bunlara benzer durumları gördüğünüzde ya da hissettiğinizde mutlaka hastanenin acil servislerine veya uzman doktorlarına başvurmalısınız. Çünkü en ufacık şey bile sizi çok büyük derecede etkileyebilir. Oluşacak olan baş ağrısının bile arkasında birçok neden olabilir. Böyle durumlarda mutlaka ihmal etmemelisiniz ve mutlaka kendiniz göstermelisiniz.

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close