Bademcik Neden Alınır? Kaç Yaşına Kadar Alınabilir?

Bademcik insanların boğazının iki tarafında bulunan dokulardır. Bu dokular insanları bir nevi saldırılara karşı korur. Bu saldırlar virüs ve bakterilerden gelen saldırıdır. Vücudumuzu savunma işlevi görür. Vücuda giren zararlı bakteri ve virüs için antikor üretir. Vücudumuzda 2 adet bulur. Vücudun hastalığı tanımasına yardımcı olur.

Bademcik Hangi Durumlarda Alınır?

Doğan bebeklerde emzirme yoluyla kazanılan bağışıklık bir zaman kadar bademciklerin kullanmamıza yardımcı olur. Ancak 8-9 yaşına gelince işlevini yitirir ve küçülme pozisyonuna geçer. Çocukluk döneminde ihtiyaçlarımızı karşılar. İlerleyen dönemlerde çeşitlik büyümeye başlar. Sık sık iltihap yapan yada şişen bademcik alınır. Böyle durumlarda bademcik, yarardan fazla vücuda zarardır. Sık bir şekilde iltihap yapan bademcik vücut savunmasını zayıflatır.

Bademcik Nedir

Bu durumda ameliyat edilmesi gerekir. İltihaplı mikrop üreten bademcik dışında büyüklüğü de ameliyat sebebidir. Yutkunmayı ve solunum ihtiyacını zorlayacak kadar büyük bademcikler alınır. İltihaplı bademcikler çevresindeki organları etkiliyorsa yine bademcikler doktor izni ile bademcikler alınır. Hasta da bademcik apsesi oluşması tümör riskinin olması yada yapılan testlerde tespit edilen mikroplarım bulunması durumunda da bademcik alınır.

Kaç Yaşına Kadar Bademcik Alınır?

Bademcik ameliyatı yapılması için hasta muayene edilir. Boğaz kültürü kan tahlili ve hasta geçmişine bakılır. Bademcik ameliyatı çocuklarda 4 yaşından sonrası için uygundur. Ancak solunum da ve yemede sıkıntı yaşatırsa daha erken yaşta da ameliyatı mümkündür.

Ameliyat uyutularak mı yapılır? 

Çocuklarda yapılan ameliyatta genel anestezi uygulanır. Ancak  uyum gösteren ve 18 yaşını geçmiş bireylere lokal anestezi uygulanır.

Ameliyatın riski var mı? 

Her ameliyat gibi elbette bu ameliyatın riskleri vardır. Bu riskler ameliyat sırasında verilen anesteziden kaynaklanabilmektedir. Bademcik ameliyatında  bademcik yerleri dikilmez ve o alanlar açık bırakılır. Bu açık bırakılan alanlar kabuklaşır ve iyileşir. Bu tür ameliyatlar da en büyük risk kanamadır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde bu risk çok azdır.

Alınan bademcik tekrar büyür mü?  

Yeteri kadar alınmayan bademcik kalıntılarının büyümesi bazen bademcik büyümesi zannedilebilir. Yeteri kadar alınan bademcik tekrar büyümez. Büyüme denen olay tamamen yanlıştır.

Bademcik Neden Alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.