Gezi Rehberi

Kazakistan Astana Gezilecek Yerler

Astana, muazzam bir dönüşümün ortasında büyüleyici bir şehir. Kazakistan’ın başkenti Astana (eskiden Akmola olarak bilinir) 1997’de yeni görevini üstlendi ve o zamandan beri hızla değişiyor. 1830’da kurulan şehir, bir zamanlar işgal altındaki Sibirya Kazaklarına karşı savunma amaçlı bir takviye amacı gütmüştür.

1960’lı yıllarda Astana, SSCB tarafından büyüyen imparatorluğunu beslemek için tarımsal üretimi hızlı bir şekilde geliştirmeye yönelik bir girişim olan Virgin Lands Campaign’in merkezi haline geldi. Şimdi, bu şehir, Cumhurbaşkanı Nursultan Abishuly Nazarbayev’in projesi sayesinde çok modern. Orta Asya’nın kültürünün öne çıktığı Astana, uluslararası mimarlara milyarlarca dolar harcıyor. Bu çalışmalar da; Astana’yı, fütüristik mimarisi ile Kazak havası arasındaki eşsiz karışımı ile baş başa bırakıyor ve ilginç bir şehir haline getiriyor.

Başkanlık Sarayı, Parlamento Binası ve Yüksek Mahkeme gibi etkileyici birçok devlet binasına ev sahipliği yapmaktadır. Kazakistanlı yetkililer, Astana’yı yalnızca ülkenin değil, aynı zamanda Orta Asya’nın başkenti yapmak istiyorlar. Astana’da ziyaret edilecek bazı popüler mekanlar hakkında bilgi almak için rehberimizi takip edin.

Bayterek Kulesi

Bayterek Kulesi

1997’de tamamlanan 97 metre yüksekliğindeki bir anıt ve gözlem kulesi olan Bayterek, efsanevi bir hayat ağacı hakkında bir Kazak halk hikayesi ve Samruk adında bir sihirli kuş kuşağı anlamına gelmektedir. Kuşun, yumurtasını bu mitsel ağacın dalları arasına koyduğuna inanıyordu. Bir bilet satın alırsanız, gözlem güvertesine gidebilir ve çevredeki şehrin 360 derecelik bir görünümünü elde edebilirsiniz. Üst kısmında, Kazakistan başkanı Nursultan Abishuly Nazarbayev’in, aslında bir kaide üzerine monte edildiği, yaldızlı bir el izi bulunuyor. Elin yanındaki plak, tüm ziyaretçileri Nazarbayev’in izine elini sokup bir dilek tutmaya davet ediyor.

Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Müzesi

Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Müzesi

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, kendi kişisel müzesini eski başkanlık koltuğunda seçti. Binada bağımsızlığa verilecek mücadelenin yanı sıra cumhurbaşkanına verilen armağanlar ve ödüller de gösteriliyor. Her bir kamara, cumhurbaşkanının orada çalıştığı zamanki gibi korunmuştur. Üst katta Yeltsin’in ilginç bir görüntüsü var; bu, Nazarbayev’in eski Rus cumhurbaşkanının hayranı olduğunu ima ediyor gibi görünüyor. Giriş ücretsizdir ve ön sıralarda bulunan insanlara sorarsanız bir rehber kitap edinebilirsiniz.

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi

Mavi camı ve beyaz mermeri ile Kazakistan Ulusal Müzesi , Bağımsızlık Meydanı’nda çarpıcı bir görüntü oluşturur. Merkezi bir konumdadır ve Bağımsızlık Sarayı, Barış ve Harabeler Sarayı ve Hazreti Sultan Camii’nin yanında durmaktadır. Altın Elbiseli Adam burada sergilenmektedir.

Hazret Sultan Camii

Hazret Sultan Camii

Orta Asya’daki en büyük cami. 2012 projesidir. Bina, nefes kesici güzel iç mekanlar ve geçmiş dönemin sanat dalını andıran süslü ayrıntılarla klasik oryantal bir tarzda inşa edilmiştir. Cami, bir şair, filozof ve şeyh olan sufi aziz Piri Türkistan Hoca Ahmed Yesevi’nin anısına yapılmıştır. Cami 10.000 kişiye kadar ev sahipliği yapabilir ve cenaze, düğün töreni, Kur’an okuma ve seminer dersleri gibi faaliyetler burada yapılmaktadır.

Han Şatır

Han Şatır

Khan Shatyr temelde dev, parlayan bir çadır. Neofütürist tarzda inşa edilen yapı, 2006 yılında açıldı. 150 metre uzunluğundaki çadır 140.000 metrekarelik taban ile muazzam bir yapıdadır. Altında on futbol stadyumuna sığacak kadar büyük bir park bulunuyor. Bu alan, tekne gezisi nehirinden mini golf sahasına kadar her şeyin bulunduğu alışveriş ve eğlence mekanlarıyla doludur. İngiliz mimar Norman Foster tarafından tasarlanan bu dünyanın en çadır yapısıdır. Gün boyunca tamamen güneş ışığı altındadır. Geceleri Khan Shatyr, renkleri değiştiren parlak ışıklarla aydınlanan, görülmesi gereken güzel bir mekandır.

Hoşgörü ve Barış Sarayı

Hoşgörü ve Barış Sarayı

Hoşgörü ve Barış piramidi olarak da bilinir. Tüm dünyadaki dini inançları temsil etmek için yapılmış olan bu, İngiliz mimar Norman Foster’in başyapıtıydı. İlk önce Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi’ne ev sahipliği yapmak üzere açıldı . Binada Yahudilik, İslam, Hıristiyanlık, Budizm, Hinduizm, Taoizm ve diğer dinler gibi farklı inanç sistemleri için odalar bulunmaktadır. Buna ek olarak, bir opera binası, bir kültür müzesi , bir üniversite, bir kütüphane ve bir araştırma merkezi bulunmaktadır. Dünyanın ana dinlerinden yüzlerce delege üç yılda bir merkezi yuvarlak bir odayla toplanıyor. Bu etkileyici bina gerçekten inanılmak üzere görülmelidir.

Nur Astana Camii

Nur Astana Camii

Bir başka muazzam cami olan Nur-Astana, 2005 yılında Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile eski Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el-Tani arasında bir anlaşma imzalamak üzere inşa edildi. 5000 kişiliktir. Caminin 40 metrelik yüksekliği Hz. Muhammed’in ilk ilahî vahiyini kazandığı çağrıyı simgelemektedir. 63 metre yüksekliğindeki minareler, peygamberin yaşadığı dönemi simgelemektedir. Bu caminin nadirlerinden biri, Mekke’den Kabenin taşı ve Suudi Arabistan’dan gelen kutsal olduğuna inanılan taşları içermesidir. Namaz alanına yalnızca erkekler girebilir, bu nedenle kadınlar üst katı kullanmalıdır. Ayrıca bahçeler güzeldir ve keyifli bir yürüyüş için sakin bir ortam sağlar.

Atameken

Atameken

Atameken aslında Kazakistan’ın dev haritası! Tüm ülkenin 200 metrelik minyatür bir versiyonudur. Kazak şehirlerinden ve tarihi yerlerinden iki yüzü aşkın rekreasyon ile ülkenin haritasını kolayca dolaşabilirsiniz. Astana’nın kapalı haritasının altındaki sergiyi ziyaret ettiğinizden emin olun. Burada Kazak kültürü, endüstri ve spor alanlarını bulacaksınız. Bilet ofisinden geçene kadar kameranızı çantanızın içinde tuttuğunuzdan emin olun.

Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu – Astana Opera

Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu - Astana Opera

Opera ve Bale Devlet Tiyatrosu , mermer ve altın süslemelerden yapılmış bir başka lüks yapıdadır. Biletler çok pahalı olabilir, ancak iyi bir Kazak, Rus veya İtalyan operası görmek isterseniz, burası ideal bir yer. Kazakistan’ı böyle bir Avrupa kültürünü yaşamak için birinci sınıf bir yer olarak düşünmeyebilirsiniz , ancak Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu’ndaki yapımlar, Avrupa’nın eski şehirlerinde bulacağınız her şey kadar iyidir. Bu opera binası, Viyana ve Budapeşte’nin operalarına kolayca rakip olabilir. Şovların yanı sıra, bina kendi başına, ilginç sanat eserleriyle dolu olduğunda kesinlikle bir ziyarete değer. Personelleri çok kibar ve yardımseverdır.

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close