Fotoğraf & WallpaperHayvanlar Alemi

Arjantin Dogo Köpeği – Beyaz Ölüm Meleği

Arjantin Dogo Köpeği: Dogo Argentino, Arjantin’in geniş ovalarında çeşitli vahşi avları avlamak için 1920 yıllarında üretilen, cesur, dayanıklı ve can sıkıcı av köpeğidir. Başlıca uzmanlık alanlarında gerçek bir usta olarak, dengeli ve huzurlu bir eğilime sahiptir. Bu da onu harika bir arkadaş hayvan yapmaktadır. Ancak bu oldukça nadir cins, enerjik ve deneyimli köpek severler için önerilir.

 Genel Bilgiler:

  • Yükseklik (cm): 60-68
  • Ağırlık (kg): 40-45
  • Yaşam süresi (yıl): 10-18

Arjantin Dogo Köpeğinin Geçmişi

Bu köpek çeşidinin üretilmesinin onuru, tutkulu bir avcı ve köpek sever olan Antonio Nores Martinez’e ve Agustin’e aittir. İlham kaynağı, yaban domuzu, jaguar ve puma gibi tehlikeli hayvanları avlamak ve sınırlamak için bir köpek üretmekti. Antonio da güvenilir bir aile arkadaşı olabilmek için yeterince istikrarlı ve samimi bir kişilik istedi. Kendisi ve kardeşi, yetiştirme programlarının temelini İspanya’ya özgü acımasız ve cesur beyaz av köpekleri olan şimdi tükenmiş Cordoba Savaş Köpeğini seçti.

Dogoyu Oluşturan Köpek Irkları

Dogue de Bordeaux, Boxer, Bull Terrier, Old English Bulldog, Great Dane, Pyrenean Mountain Dog, İrlandalı Wolfhound, English Pointer ve İspanyol Mastiff gibi dikkatli seçilmiş 9 erkek diğer kalibre ile on tane yüksek kaliteli Cordoban sürüsü elde ettiler.

Dogo Argentino, inanılmaz avlanma becerileri ve dayanıklılığı nedeniyle yerel olarak tanınmaya başladı. Vahşi bir hayvanı devasa mesafeler boyunca izleyebilen, onu bir köşeye sürükleyebilen ve sonra da ölümsüz kavrayışı ile korkusuzca saldırıp yakalayabilen… Bundan sonra avcı genellikle yaralı avına gelir ve biter. Bu köpek, kısa zaman dilimlerinde muazzam bir hız kazanabilir.

Arjantin Sinoloğu Federasyonu, 1964’te Dogo Argentino’yu tanıdı ve 1973’te Arjantin Köpek Kulübesi Klübüne kaydı başladı. American Kennel Club (AKC), 1996’da Vakıf Stok Hizmeti’nde cinsi kabul etti.

Dogo Argentino’nun fazla mesaide çalışabilen, büyük bir avcı olarak uluslararası ün kazandı. İnsan odaklı doğası ve güçlü koruyucu sürüşü, bir polis köpeğinin yanı sıra bir saat ve bekçi köpeği rolünde de popülerliğini sağlamıştır. Doğası gereği sakin doğasına rağmen, cins bazı ülkelerde tehlikeli olarak kabul edilir ve bu nedenle beslenmesi ve büyütülmesi kanuna aykırıdır. Yine de, özellikle Almanya’da Avrupa’da ve Türkiye’de çok sayıda taraftarı var.

Arjantin Dogo Köpeğinin Karakteri

Dogo Argentino, insanlara ve evcil hayvanlara karşı nazik ve sevimli olma eğilimli, sosyal, kendine güvenen, son derece güçlü bir köpektir. Bununla birlikte, deneyimsiz köpek sahipleri için uygun olmamasına neden olan “egemen doğasıyla” da bilinir. Bol miktarda erken sosyalleşmeyle, köpek, özellikle yakın bağını geliştiren çocukların yanında tutulabilir. Küçük çocuklar ile oynarken istenmeden zarar verebileceğinden yetişkinler tarafından yakından izlenmelidir. Köpeğin ev hiyerarşisindeki yerinin diğer evcil hayvanlar da dahil olmak üzere tüm aile üyelerinin altında olduğunu anlaması gerektiğini unutmayın.

Dogo Argentino genellikle kibarca davranır. Ancak yabancı bir saldırganın ilk belirtileri ile ailenin ve bölgenin korkusuz bir koruyucusuna dönüşür. Bu köpek bir faille bir arkadaş arasındaki farkı ayırt edebilme yeteneği açısından yeteneklidir ve genellikle mükemmel bir vasi yapar. Keskin hisleri ve değişmez ihtiyatlılığı sayesinde, sıklıkla görevleri izlemekle görevlidir.

Dogo Argentino avcılık gezileri sırasında diğer köpeklerle birlikte çalışmaya alıştığından, genellikle diğer köpeklerle birlikte sorun yaşamıyor. Bununla birlikte, bazı üyeleri (özellikle bozulmamış erkekler) garip köpekler etrafında agresif davranış gösterebilir. Bu nedenle itaat eğitimi bu cins için en önemli eğitim unsurudur. Ev kedileri de dahil olmak üzere tanıdık hayvanlara karşı oldukça toleranslı olmasına rağmen, doğal olarak bu köpek, sokak hayvanları için hala ölümcül bir tehlike oluşturmaktadır.

Dogo Sağlık Sorunları

Cins için en yaygın sorunlar:

  • Doğuştan sağırlık (tek taraflı / çift taraflı);
  • Köpek kalça displazisi;
  • Kabarma
  • Demodektik alan.

Arjantin Dogo Bakımı

Dogo Argentino’nun tımar gereksinimleri çok düşüktür. Evde kir, artık ve ölü kıllardan zamanında kurtulmak ve parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için evde beslenen hayvanınızı haftada bir kez fırçalayın. Köpek cildini güneşten koruyan doğal yağların tabakasını yok ettiği için sık sık banyo yapmak gereksizdir.

Haftalık diş bakımı, önümüzdeki yıllarda bu bölgede genel olarak iyi bir sağlık teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Yukarıda bahsedilen tüm prosedürleri mümkün olduğunca erken bir tarihte Dogo Argentino’nun hayatına tanıtın, böylece bu faaliyetlerin sorununu yetişkinlik döneminde sorunsuz kabul edecektir.

Arjantin Dogo Eğitimi

Dogo Argentino, usta istihbaratçıdır. Sahibini memnun etmek için yüksek isteklilik sahibi olması nedeniyle dikkat çekicidir, böylece genellikle çok yetenekli bir öğrenci olur. Başarılı eğitiminin anahtarı, ancak yine de nazik ve saygılı bir muamele ile cömert miktarda sözlü teşvik ve gıda teşviklerinin kullanılmasıdır.

Öte yandan bu köpek, fiziksel cezalara ve diğer olumsuz takviye türlerine dayanan eğitim yöntemlerine tepkisizdir. Dogo Argentino, engebeli gezinme ve disk yakalama gibi bu köpek sporlarında zorlu bir rakip haline geldi. Sakin ve iyi huylu bir yetişkin köpek almak isterseniz, erken ve titiz bir eğitim çok önemlidir.

Dogo Argentino Egzersizleri

Dogo Argentino, günlük olarak çok fazla fiziksel ve zihinsel uyarılmaya ihtiyaç duyan kaslı vücutla ve zihinle donatılmıştır. Uzun yürüyüşleri çok sever ve enerjilerini boşaltmak için güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir bölgede sınırsız olarak koşuşma şansını da çok seviyor. Elbette avlanma en sevdiği egzersizidir ve avını saatler boyu memnuniyetle izleyecektir. Eğer yeterli miktarda fiziksel aktivite almazsa, Dogo Argentino’nun kendisini aşırı derecede gergin hissettiğini unutmayın. Bu durumda hoşnutsuzluğunu ve hayal kırıklığını evde yıkıcı eylemler ve çirkin davranışlarla ifade etme eğilimi vardır.

Köpeğin artıları: ustaları ile sevecen ve nazik, üstün gözlemci ve acımasız vasi, çok az bakım gerektiriyor.

Köpeğin eksileri: Baskın, bir apartman dairesinde tutmak için uygun değil, bilinmeyen insanlara ve sokak hayvanlarına karşı saldırgan olabilir, çok sayıda fiziksel aktivite ve zihinsel uyarılma/ilgi istiyor.

Arjantin Dogo Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler