Almanca Öğrenmek İçin 10 Sebep

Hiç “Almanca öğrenmeli miyim?” Veya “Neden Almanca öğrenmeliyim?” Diye merak ettiniz mi? Almanca konuşmayı öğrenmek için birçok sebep var. Almanca öğrenmeye başlamak için emin değilseniz, karar vermeniz için size 10 tane sebep sıraladık.

1. Yepyeni Siteler İle Tanışacaksınız

Almanların internet üzerinde baskın bir varlığı var. Almanların domain uzantısı olan ‘’.de’’ dünyanın en popüler uzantılarından biridir. 2017 yılında ‘’.de’’ domain uzantısı; .com, .ru (Rusya), .net ve .org’dan sonra gelerek beşinci sırada yer aldı. Almanca bilmek internet üzerinde yeni bilgilere ulaşmak için mükemmel bir avantaj.

2. Almanya’da Ücretsiz Üniversite Okuyabilirsiniz

İyi bir eğitim almak için bir servet harcamanız gerektiğini kim söyledi? İngiltere’de okumak yılda 9,000 £ ‘a mal oluyor. Bu arada Amerikalı öğrenciler, altı haneli bir öğrenci kredisiyle hüzünlenebiliyor.

Almanya’da öğrenim çoğu üniversitede ücretsizdir. Bazı kurumlar bir sömestr için 500 € civarında ücret almaktadır. Ve bununla birlikte üniversiteler mükemmel kalitededir. Birçok Alman üniversitesi dünyanın en iyi 100’ünde. Almanya öğrenim ücretlerini nasıl düşük tutabiliyor? Çünkü liseden sonra üniversiteye devam, İngiltere’ye göre yarı yarıya düşük.  Ve birçok üniversite gideri, alman vergi mükellefleri tarafından karşılanmaktadır.

Uluslararası öğrenciler için Amerika, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde öğrenim ücretleri iki katıyken, Almanya da durum farklıdır. Uluslararası ve yerel öğrenciler için ücretler ve ücretsiz imkanlar aynıdır. Almanya da birçok bölümü İngilizce okumakta mümkün ama derslerin ve bölümlerin büyük bir çoğunluğu Almanca öğretilir. Neden Almanca öğrenmeyip bu ücretsiz eğitim imkanını tepesiniz ki!

3. Mozart

Mozart, Bach, Beethoven, Schubert, Brahms, Schumann ve Wagner’in ortak noktası nedir? Ünlü besteciler olmalarının ötesinde, hepsi Almanca konuştu ve yazdı. Sanattan bahsediyorken kitaplar hakkında da konuşalım. Her yıl Almanya’da 80.000 yeni kitap yayınlanmaktadır. Bunların sadece küçük bir yüzdesi başka dillere çevrilir. Bütün bu kitaplar sadece akıcı bir Almanca bilgisi olanlara açıktır.

4. Para Kazanmak Mı İstiyorsun? Almanca Öğren

Almanya, Avrupa da Amerika’nın en büyük ticaret partneridir. Almanya; araba, makina, kimyasal ürün ve metal gibi birçok ürün ihraç eder.

İş hayatınızda zirve yapmak ve kariyerinizi iyi bir noktaya taşımak istiyorsanız hemen Almanca öğrenmeye başlayın. Birçok Alman iş adamıyla onların dillerinde konuşmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

5. İngilizce Konuşanlar İçin Almanca Öğrenmek Çok Kolay

İngilizce ve Almanca aynı dil ailesinden gelir. Bu yüzden, Almanca İngilizce konuşanlar için kolaydır. Roman dili olan Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca’nın aksine, İngilizce kelimeler Almanca kelimelere çok benzer. Hatta bazı İngilizce kelimeler Almanca diline çevrilmeden kullanıyor.

6. Almanca Avrupa’da En Çok Konuşulan Dil

Dünya çapında tahmini 175-200 milyon konuşmacıyla, Alman dünyadaki en yaygın konuşulan dillerden biridir. Almanya’nın yaklaşık 80 milyonluk nüfusu olan bir ülke olduğu düşünülürse (300 milyondan fazla ABD nüfusuyla karşılaştırıldığında), hiçte azımsanacak bir nüfus değildir. Ayrıca Almanca, Avrupa birliğinin İngilizce ve Fransızca’yla birlikte ikinci anadilidir.

7. Almanya Avrupa’nın En Büyük Ekonomisine Sahiptir 

Almanya, Çin, ABD ve Japonya’nın ardından dünya çapında dördünce büyük ekonomidir. Ayrıca dünya çapında tanınan Volkswagen, Allianz, Birkenstock, Mercedes-Benz ve Siemens ve diğer markalar gibi birçok uluslararası şirkete de ev sahipliği yapmaktadır.

Öz geçmişinizde Almanca dil becerilerine sahip olmak, kariyerinize birçok şekilde yardımcı olur.

8. Almanya Yenilikçi Başlangıçların Merkez Noktasıdır 

Avrupa başkentleri birçok nedenden dolayı yaşamak için harika yerlerdir. Moda, eğlence veya iş dünyası şeklinde bu nedenler değişebiliyor. Paris ve Londra gibi şehirlerde rahatça yaşamak istiyorsanız, birçok ekstra para ödeme durumundasınız. Almanya’nın başkenti Berlin’de, yaşam maliyetinin düşük olduğu ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu bir şehirdir.

9. Almanca Bilim İçin Anahtar Bir Dildir 

20. Yüzyılın başında Almanca, Max Planck ve Sigmund Freud gibi önde gelen düşünürlerin başarısı sayesinde resmi bir bilim dili haline geldi. Eğer bilimsel olarak eğimliysen Almanca’da akıcılık, Albert Einstein gibi bazı büyük Alman akılların çalışmalarını anlaman için sana büyük bir avantaj verecektir.

10. Yolculuk Tutkusu 

Almanlar, Kanadalılar ve Avusturalyalılar ile birlikte dünyada en çok seyahat eden milletidir. Almanlar çok iyi para kazanırlar. Ve yılda en az 20 gün izin hakkına sahiptirler. Almanların yılda seyahat için harcadıkları para yılda yaklaşık 80 milyar dolardır. Almanya, Avrupa da harika bir coğrafyaya sahiptir. Ama bu dünyayı keşfe çıkmalarını engellemez. Turizm endüstrisinde çalışıyorsanız, Almanca konuşmak size büyük avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.