Alabay Köpek Irkı: Orta Asya Çoban Köpeği Tarihi

Alabay Köpek Irkı: Yazılı kaynaklar, Orta Asya Çoban Köpek Irkını; Hazar Denizi, Türkiye, Ural ve Doğu Türkistan sınırı arasındaki bölgelerde var olduğunu ifade ediyor. Bu köpek, 4000 yılı aşkın bir süredir Türkmen/Oğuz kabilelerinin gündelik hayatının önemli bir parçasıydı.

Alabay Köpek Irkı Tarihi

Orta Asya Çoban Köpeği, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Afganistan ve bölgedeki diğer ülkelerde aktif olarak yetiştirildi. Bu köpeklerin büyük çoğunluğu sadece hayvancılık ve kişisel koruyucu olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda ise bazı köpekler, köpek dövüşlerine katılmak üzere satın alındı. Bununla birlikte, bu tip köpek dövüşleri, ünlü boğa boğa dövüşlerinden daha az kanlıydı. Köpekler daha çok gerçek eylemlerden önce birbirlerini tartacak ve daha zayıf rakipler geri çekilecekti. Nitekim ciddi eğlence yaralanmaları bu tip eğlencelerde oldukça nadirdir.

Alabai

Rusya’da komünistler iktidara geldiğinde, ordu için kullanılabilecek ırkları tercih etmeye başladılar. Bu durum, bu rol için uygun olmadığı düşünülen Orta Asya Çoban Köpeği Alabayın da hem miktar hem de kalitesinin bozulmasına neden oldu. Sonunda saf kanlı örnekleri sadece çobanlar, çiftçiler ve ırkın sadık meraklıları tuttu. İyi yetiştirme uygulamaları sayesinde benzersiz kimliğini korumayı başardı. Bununla birlikte, doğal coğrafyasında güçlü koruyucu içgüdüsü ve istikrarlı mizacı olması nedeniyle uzun vadeli geleceği oldukça güvence altına alınmış durumdadır.

Alabai Dogs

Günümüzde Alabay Köpekleri

Orta Asya Çoban Köpeği nadiren Orta Asya bölgesi dışında karşılanabilir ancak son zamanlarda Amerikan yetiştiricileri de Alabay yetiştirme konusuna belirli ilgi gösteriyorlar. Bu köpek Fédération Cynologique Internationale (FCI) ve United Kennel Club (UKC) gibi tanınmış köpek kulüplerinin çoğunluğu tarafından tanınmaktadır.

Yavru Alabay Köpekleri

Rusya’da en popüler ve en yaygın kullanılan tür, düz arazi türüdür (bu köpekler yaylaları ve eteğinde yaşamak için kullanılır, ancak bir süre düz topraklara yayılmıştır). Dağ bölgelerinde yaşayan köpeklerin boyları daha düşüktür ve daha geniş ve daha güçlü bir yapıya sahiptir. Bu iki tipin yanı sıra iki satır daha var: İtalyan ve Amerikan.

Alabai Photo

Pamir bölgesinde bir başka versiyonda Orta Asya Çoban Köpeklerini bulabiliriz. Bu köpekler diğer türlerden daha yüksek belli ve daha güçlüdür, uzun yeleleri vardır ve daha çok Saint Bernard türüdür.

Diğer yazımıza da göz atabilirsiniz: Alabay Köpekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.