Teknoloji

Akıllı Telefonlara Virüs Bulaşır Mı?

Virüsler ve zararlı yazılımlar genellikle bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar gibi bilgisayarlarla ilişkilendirilir. Ancak akıllı telefonların gittikçe artan popülaritesi ve kullanımı ile içerdikleri kişisel veriler; virüslerin ve zararlı yazılımların akıllı telefonları hedeflemeye başlamasına neden olmuştur. Bugün düşük de olsa, akıllı telefonlara virüs veya kötü amaçlı yazılım programı bulaştırılabilir.

Akıllı telefona virüs nasıl bulaşır?

Harici kötü uygulamalar

Bir akıllı telefonun virüs bulaşmasının en yaygın yolu, kodlarına bir virüs veya kötü amaçlı yazılım yerleştirilmiş bir uygulama indirmektir. Uygulama yüklendiğinde, virüs veya kötü amaçlı yazılım, Android OS veya iOS gibi akıllı telefon işletim sistemine zarar verir.

E-Posta Ekleri

Kullanıcı, akıllı telefonlarında gelen bir mailde bir ek açmaya çalıştığında bu ek bir virüs veya zararlı yazılım içeriyorsa birüs bulaşabilir. Örneğin, virüslü bir PDF eki bir akıllı telefona bulaşabilir.

SMS veya Websitesi

Akıllı telefonlara virüs bulaştırmak için kullanılan diğer bir taktik, SMS göndermektir. Örneğin, bilinmeyen bir kişi size virüs bulaşmış bir ek gönderebilir. Böylelikle uzaktan erişim sağlayan veya sizden özel bilgileri almaya çalışan bir harekette bulunabilir.

Telefona virüs girmemesi için ne yapmalıyız?

Akıllı telefonunuzu korumanın en iyi yolu, yalnızca doğrulanmış, saygın bir kaynaktan uygulamaları indirmektir. Android telefonlar için Google Play, iPhone için App Store ve Windows Phone için Microsoft Store, uygulamaları indirmek için en iyi yerlerdir. Bu çevrimiçi mağazalardaki uygulamalar virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol edilir ve akıllı telefonunuzda sorunlara neden olma olasılığı çok düşüktür.

Ayrıca , akıllı telefonunuz için antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan arındırılmış uygulamaları indirebilir ve yükleyebilirsiniz . Örneğin, Android telefonlar için AVG AntiVirus, iPhone’lar için Avast SecureMe ve Kaspersky Güvenli Tarayıcı, akıllı telefonların kötü amaçlı yazılımlardan korunmasına yardımcı olan uygulamalara örnektir.

Iphone telefona internetten veya uygulamadan virüs bulaşır mı?

Apple ve diğer kaynaklar, iPhone’lara virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaştırılamayacağını belirtmektedir. IOS işletim sistemi, temel işlevlere erişimi ve temel işlevlerle etkileşim kuracak eylem ve kodları yürütme becerisini sınırlandırmak üzere tasarlanmıştır. Bunu yapmak, iOS’u daha güvenli hale getirir. Virüs ihtimalini azaltır. Bununla birlikte, özellikle telefonun kilidini açmak için jailbreak veya köklendirme kullanılıyorsa,  iPhone ve iOS işletim sistemi yenilmez değildir. Virüs tehlikesi mümkündür. Bu nedenle, telefonunuz için ne ve ne yüklediğiniz uygulamalara dikkat etmeniz en iyisidir.

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close