1408 Numaralı Oda Filmi Konusu ve Oyuncuları

1980′li yılların vazgeçilmezlerinden biri olan Stephen King klasiklerinden neredeyse her öykü ve romanı sinemaya uyarlanmıştır. O günleri hatırlamak ve bir nostalji yaşamak istiyorsanız, Stephen King’den uyarlanan ’1408 Numaralı Oda’ tam size göre bir film olabilir.

’1408 Numaralı Oda’ filminin merkezinde çoğu King uyarlamasında olduğu gibi yine bir yazar karakteri bulunuyor. Yazar Enslin, gençliğinde başarılı denebilecek bir roman yazmasının ardından, belirsiz bir nedenle hayaletlere merak sarar. Kaleme aldığı gerçek hayalet öyküleri kendisini yeterince tatmin etmeyince, inanacak bir neden bulmak istemesi, onu Dolphin Oteli’nin 1408 nolu odasına sürüklüyor. Enslin, otel müdürü Olin’in tüm çabalarına rağmen 1408 numaralı odaya giriyor. Ancak odanın tüm karanlık geçmişini anlatan Olin’in de söylediği gibi sözkonusu olan aslında hayalet değildir.

Otel odalarının o soğuk duvarları arasında yapayalnız geçirdiği hayatı dahil hiçbirşeyi ciddiye almayan Enslin, 1408′in en karanlık noktalarıyla yüz yüze geliyor, en korktuğu hayaller ve unutmak için çaba sarfettiği acılarla başbaşa kalıyor. Bir huzurevinde terk edilen babası, hastalığından kurtulamayarak ölen kızı, haber vermeden ayrıldığı eşi, teker teker belirip ondan intikamını alıyorlar. Fakat asıl intikam Enslin ile kendisi arasındadır. Enslin kendine duyduğu nefretle ve bastırmaya çalıştığı bilinçaltıyla bu odada hesaplaşır.

Tek mekanda geçen filmler genellikle yönetmeni ve izleyiciyi zorlar ama, yönetmen Hafström bu otel odasının da yardımıyla bizleri sıkmadan süresini tamamlıyor.

Film klasik bir King uyarlaması olarak korku-gerilim türüne yeni bir soluk getiremiyor ancak düzgün ilerleyen senaryosu ve ona eşlik eden görüntü yönetimi ile şiddet ve vahşet dozu abartılmış birçok film arasından sıyrılmayı başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.